Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma być rozstrzygnięty na początku grudnia

Finanse samorządów Koronawirus

Rozstrzygnięcie drugiego naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych ma nastąpić do końca przyszłego tygodnia - poinformował samorządowców Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Samorządy czekają na wyniki analizy wniosków w ramach programu, który łącznie w skali całego kraju obejmuje 6 miliardów złotych.

25.11.2020

Lokalne budżety w opałach – samorządowcy proponują zmiany i zapowiadają protest

Finanse samorządów Koronawirus

Przedstawiciele samorządów alarmują, że przez niższe wpływy z podatku PIT, mieszkańcy stracą swoje pieniądze. Zgodnie z procedowaną w Senacie ustawą, 1,5 miliarda złotych rocznie przesunięto do budżetu centralnego, a ta kwota mogłaby finansować drogi, oświetlenie czy kanalizację. Powstał projekt zwiększający udziały w PIT, a na znak protestu, 1 grudnia zgasną w gminach latarnie.

17.11.2020

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.

17.11.2020

Elastyczna reguła wydatkowa na 2021 – samorząd skredytuje COVID-owe ubytki

Finanse samorządów Koronawirus

W ustawie okołobudżetowej uelastyczniona ma być reguła wydatkowa dla samorządów na rok 2021. Oznacza to, że samorządy będą mogły wziąć kredyt na wydatki bieżące równy ubytkom, jakie spowodował koronawirus w ich budżetach. Samorządowcy twierdzą jednak, że szkoda, że zmiana nie została wprowadzona przed terminem przedłożenia projektów uchwał budżetowych.

17.11.2020

Przesunięcie terminów budżetowych nie pomoże, jeśli nie ma czego dzielić

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Samorządy dostają więcej czasu na uchwalanie budżetów, ale wiele z nich ma i będzie miało problem, żeby je dopiąć. Przesuwanie zadań inwestycyjnych, żeby budżet nie był "tylko na papierze", szukanie oszczędności i cięcie wydatków na przyszły rok - to niektóre z koniecznych działań w wielu jednostkach. W tym roku do starych trudności finansowych dochodzi jeszcze COVID.

16.11.2020

Z opłat za zezwolenia na alkohol gmina może kupić laptopy do zdalnego nauczania

Finanse samorządów Koronawirus

Dochody budżetu gminy mogą do końca 2020 roku zostać wykorzystane na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Wydatek wskazany jako zakup laptopów do zdalnego nauczania dzieci w szkołach może być wiązany z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19 - odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.

10.11.2020

Samorządowe instytucje kultury i rekreacji też wymagają wsparcia

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus Tarcza finansowa

Baseny, parki wodne, kina, teatry, galerie, biblioteki prowadzone przez samorządy, pomimo tego, że dotowane są z samorządowych kas, dużą część swojej działalności finansowały z opłat w postaci biletów i karnetów czy wynajmu powierzchni. Dotąd nie były one adresatami tarczy antykryzysowej. Samorządowcy z Wielkopolski proszą o wsparcie tych podmiotów.

10.11.2020

Tor na skrawku działki, cała zwolniona z podatku. Gminy walczą o zmianę prawa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Jest szansa na rozwiązanie problemu unikania opodatkowania przez firmy, które mają na swoim terenie choćby fragment infrastruktury kolejowej, np. bocznice. Resort infrastruktury przygotował projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak zaproponował poszerzenie katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, na co samorządowcy nie dawali zgody.

02.11.2020

Była minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak została wiceministrem w resorcie funduszy

Finanse samorządów Prawo unijne

Małgorzata Jarosińska-Jedynak jest wiceministrem w resorcie finansów, funduszy i polityki regionalnej. Do 6 października była ministrem w zlikwidowanym resorcie funduszy i polityki regionalnej. Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku.

29.10.2020

Rekompensata za niepobieranie opłaty targowej nie dla wszystkich gmin

Finanse samorządów Koronawirus

Zasady rekompensaty za niepobieranie opłaty targowej są niesprawiedliwe – uważają samorządowcy z Wielkopolski i apelują o zmiany w projekcie. Ich zdaniem pozbawienie rekompensaty będzie dotyczyło znacznej części gmin, a przy wzrostach wydatków samorządów, również na walkę z pandemią, liczą się nawet najmniejsze pieniądze.

29.10.2020

1200 zł za drugi samochód - parkować w miastach coraz trudniej

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Ograniczanie samochodów w miastach można nazwać trendem, bo decyduje się na nie coraz więcej samorządów. Zaczyna się od poszerzenia stref płatnego parkowania, wzrostów opłat. Utrudnienia skierowane są także do mieszkańców, na przykład warszawska drastyczna podwyżka abonamentu za parkowanie drugiego samochodu.

16.10.2020

Dochody z udziałów miast w podatkach wciąż spadają

Finanse samorządów CIT PIT

Spadek dochodów miast z tytułu udziału w podatku PIT wynosi blisko 7 procent rok do roku, a dochodów z CIT – prawie 8 procent – wynika z badań prowadzonych przez Związek Miast Polskich. Analizy dotyczą finansów miast po trzech kwartałach 2020 roku w porównaniu z identycznym okresem sprawozdawczym z lat 2018 i 2019 w ujęciu kwartalnym.

14.10.2020

Związek miast: Żądajcie rekompensaty ubytków w dochodach własnych

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Prezydenci i burmistrzowie są wzywani do apeli do posłów i senatorów w sprawie systematycznego osłabienia finansów samorządowych. - Brak rekompensat i zmniejszenia nałożonych obowiązków narusza Konstytucję RP, która gwarantuje adekwatność zasilania finansowego do zakresu nałożonych zadań – pisze do nich prezes Związek Miast Polskich.

12.10.2020

OSP w małych gminach pomagają w czasie epidemii, a trudno je utrzymać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Ograniczenie budżetów samorządów wpływa także na bezpieczeństwo mieszkańców i ograniczenie w mniejszych gminach wydatków na ochotnicze straże pożarne, które są podstawą do pomagania mieszkańcom przy epidemii tam, gdzie nie ma straży gminnych.

12.10.2020

Rozwój regionalny i fundusze UE niepewne po zmianach w rządzie

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne

Są obawy samorządowców o politykę regionalną po likwidacji resortu funduszy. Czy będzie traktowana tylko jako źródło finansowania różnych działań, czy też wyznacznik celów rozwoju przy wykorzystaniu unijnych środków UE? Jest też ryzyko paraliżu wykonywania zadań z powodu połączenia zarządzania i audytu. A to grozi problemami jeszcze w obecnej perspektywie.

08.10.2020

Resort finansów potwierdza - samorządy stracą na zmianach w podatkach bez rekompensaty

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Estoński CIT będzie kosztował samorządy 1,3 miliarda złotych tylko w pierwszym roku, nie przewidziano dla nich rekompensaty za spadek wpływów – mówił w Sejmie wiceminister finansów. Dla budżetu państwa będzie to koszt 4,3 mld zł. MF potwierdza, że samorządy nie mogą liczyć na rekompensaty.

07.10.2020

Samorządy bez rekompensaty, zapowiadają wystąpienie do TK

Finanse samorządów

Fiaskiem zakończyły się rozmowy ostatniej szansy, jakie prowadzili samorządowcy z wiceministrem finansów Sebastianem Skuzą w sprawie rekompensaty ubytków budżetowych, które będą skutkiem projektu nowelizacji ustawy o podatkach PIT, CIT i ryczałcie. Resort nie przewiduje rekompensaty.

06.10.2020

Skarbnik: Najbardziej niepokoi, że samorządom ubyło dochodów własnych

Finanse samorządów

Niepokojące jest to, że samorządom ubyło dochodów własnych, między innymi z podatków, bo to z nich realizują zadania własne. Zmiany legislacyjne, które powodują spadek dochodów z PIT są najbardziej szkodliwe, bo powodują, że wieloletnie prognozowanie finansowe, które jest obowiązkiem samorządów, staje się działaniem iluzorycznym – mówi Mariusz Konopka,

02.10.2020

Zmiany w PIT, CIT i ryczałcie kosztem samorządów, które nie wykluczają prośby o weto

Finanse samorządów

Rząd po raz kolejny przygotował projekt ustawy, który znacząco uszczupla dochody własne samorządu, nie przewidując jednocześnie żadnej rekompensaty z tego tytułu. To nowelizacja ustawy o podatku PIT, CIT oraz o ryczałcie. Samorządowcy chcą jeszcze rozmawiać o zmianie projektu z ministrem finansów – spotkanie ma się odbyć do końca tygodnia.

30.09.2020

Samorządy tracą dochody - inwestycje i remonty pierwsze do redukcji

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Kryzys zmusił miasta do korekt budżetów, ale też do rezygnacji z inwestycji lub przesunięć „na później”. Nie będzie na przykład rewitalizacji parku, remontu drogi, opóźni się budowa linii tramwajowej czy kładki. Próbują łatać dziury w budżetach, ale przez kolejne zmiany w prawie podatkowym i pandemię, wyciekają im miliony. A prognozowane są dalsze ubytki.

30.09.2020
 

ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski