Prawo.pl
Jesteśmy zaniepokojeni możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego - napisali w opublikowanym w środę oświadczeniu współsprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja).
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory

Śmieci w czasie epidemii trzeba odbierać, a może być z tym problem

Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Wiele gmin ma problemy z odbiorem śmieci podczas epidemii koronawirusa. Firmy nie chcą odbierać ich z punktów selektywnej zbiórki lub grożą zaprzestaniem odbioru, jeśli gmina nie podniesie opłat. A te są już i tak wysokie. Niepewność dotyczy też zasad postępowania wobec miejsc kwarantanny czy izolacji. Pojawiły się wytyczne ministra klimatu i GIS, ale wciąż są pytania.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Koronawirus a prawo
Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej alarmuje, że projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia zagraża stabilności pracy pracowników służby cywilnej. Przewiduje bowiem uprawnienie dla Rady Ministrów do redukcji zatrudnienia lub zmniejszenia wynagrodzenia w administracji.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Urząd Zamówień Publicznych wraz z Krajową Izbą Odwoławczą oraz Ministerstwem Rozwoju pracuje nad rozwiązaniami zmierzającymi do wznowienia rozpatrywania odwołań złożonych do Krajowej Izby Odwoławczej. Według zapowiedzi ma to być tymczasowy tryb orzekania na podstawie dokumentacji przekazanej przez strony postępowania
Jolanta Ojczyk
08.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Seniorzy będą mogli korzystać z usług pocztowych w specjalnych godzinach. Poczta Polska poinformowała, że godziny dla osób w wieku 65+ uzależnione są od pór otwarcia danej placówki. Rozwiązania chroniące seniorów wprowadziły wcześniej sklepy, drogerie i apteki.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Koronawirus a prawo

Zmiany w "tarczy antykryzysowej" korzystne też dla cudzoziemców

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Kolejny pakiet antykryzysowy, czyli będący obecnie przedmiotem prac Sejmu projekt ustawy mającej na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii wirusa SARS-CoV-2, zakłada m.in. przedłużenie legalnego pobytu cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie ruchu bezwizowego lub wiz Schengen.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Do każdego wojewody wpływa rocznie po kilka tysięcy aktów prawa miejscowego, które powinny zostać sprawdzone pod kątem ich legalności. Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak w rzeczywistości wygląda taki nadzór. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że nieprawidłowości jest dużo.
Agnieszka Matłacz
08.04.2020
Samorząd terytorialny

Sejm: Komisja uzupełnia nowelizację tarczy antykryzysowej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, który ma ułatwić firmom przetrwać kryzys związany z pandemią koronawirusa, wniosła w środę nad ranem sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Zmiany dotyczą przede wszystkim pomocy dla przedsiębiorstw, ale także korespondencji sądowej, zasad stwierdzania aktów zgonu, czy decyzji podejmowanych podczas epidemii przez administrację.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zarządy cmentarzy i zakłady pogrzebowe nie wiedzą, jak działać w czasie koronawirusa. Narzekają, że nie trzeba ich informować, że powodem zgonu był COVID-19. Uważają, że przydałby się obowiązek kremacji zakażonych zwłok. A jeśli już zakażone zwłoki trafiają do krematorium, to zgodnie z nowym rozporządzeniem w kapsule, z której nie ma kto ich wyjąć.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Przewidziane przez uchwaloną właśnie ustawę korespondencyjne głosowanie jako jedyna forma wyboru prezydenta, będzie bardzo trudne do przeprowadzenia, za to bardzo łatwe do zaskarżenia jako naruszające obywatelskie prawo do powszechnych, równych i tajnych wyborów - twierdzi zajmujący się systemami wyborczymi prof. Mikołaj Cześnik z Uniwersytetu SWPS.
Krzysztof Sobczak
08.04.2020
RODO Wybory
Uchwalona przez Sejm ustawa o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich czeka teraz na decyzje senatorów. Eksperci mówią, że ustawa to zagrożenie dla rzetelności i uczciwości wyborów. Za bezprawne otwarcie lub zniszczenie pakietu wyborczego przewidziano karę. Tymczasem samorządy wciąż są niepewne, jakie czekają ich zadania.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Wybory
Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w pomocy społecznej, możliwość wydawania poleceń przez wojewodę, doprecyzowanie terminów opłat za użytkowanie wieczyste, zwolnienia od podatków od nieruchomości również dla organizacji pozarządowych – to niektóre propozycje nowego projektu. Nie będzie też wstrzymania rozpoczęcia i zawieszenia niektórych terminów
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wykorzystamy zapewne przysługujące nam 30 dni na prace nad ustawą stanowiącą, że wybory prezydenckie 2020 roku odbędą się w trybie głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. I dodał, że Senat zasięgnie tej sprawie m.in. opinii RPO, PKW, Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
07.04.2020
Wybory
Prawo nie pozwala zmieniać przepisów wyborczych na niespełna 40 dni przed głosowaniem, co więcej pozostawiać terminu wyborów w zawieszeniu, a obywateli w niepewności. Do tego rząd powinien powiedzieć: po pierwsze nie mamy armat! Wreszcie względy etyczne - na co dzień zakazujemy wyjścia z domu pod groźbą wysokiej kary, a na wybory - proszę bardzo
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2020
RODO Wybory Koronawirus a prawo
Tarcza Antykryzysowa 2.0 ma być gotowa do końca tygodnia - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Mają się w niej znaleźć rozwiązania dla samorządów, ale także dla dużych firm, które pozwolą skorzystać im efektywniej z dopłat do wynagrodzeń. Minister wyjaśniła też, że wcześniej mają być wprowadzone pewne korekty do pierwszej "tarczy".
Jolanta Ojczyk
07.04.2020
Koronawirus a prawo

Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus a prawo
Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus a prawo

Regiony chcą gwarancji ich roli w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Regiony europejskie chcą odgrywać kluczową rolę w planowaniu i wdrażaniu środków unijnych przeprogramowanych na walkę z koronawirusem. O wykorzystanie doświadczeń regionów przy zmianach w inwestycjach zaplanowanych przed kryzysem apeluje do Komisji Europejskiej przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Samorząd terytorialny Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Urzędujący prezydent jest wybierany na jedną, siedmioletnią kadencję. Tak przewiduje projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który w poniedziałek późnym wieczorem wpłynął do Sejmu. Jeśli taka zmiana w konstytucji zostałaby uchwalona, wybory nie odbyłyby się 10 maja, tylko za dwa lata.
Jolanta Ojczyk
07.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Specustawa koronawirusowa pozwala na wideoweryfikację tożsamości, co ma ułatwić zdalne załatwianie spraw w urzędach. Ma to umożliwić stosowanie tymczasowego profilu zaufanego, który wprawdzie nie eliminuje wszystkich ryzyk związanych z podszywaniem się pod inne osoby, ale zdaniem ekspertów to może być lepsza metoda niż porównanie zdjęcia z osobą stojącą w urzędzie.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.04.2020
Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus a prawo

Pozew o odszkodowanie za walkę z epidemią możliwy, ale sprawa potrwa dłużej

Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
Polski nie stać na stan klęski żywiołowej - wynika z wypowiedzi Jarosława Gowina, która może okazać się pomocna w sądowej batalii o odszkodowanie za skutki ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa. Stan nadzwyczajny to szybsza ścieżka do dochodzenia roszczeń, bez niego obywatele i przedsiębiorcy na pieniądze poczekają dłużej, choć mogą żądać więcej.
Monika Sewastianowicz
07.04.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna Wybory Koronawirus a prawo
W poniedziałek późnym wieczorem Sejm uchwalił ustawę autorstwa Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich. Będzie to jedyna dostępna forma głosowania. Nowe przepisy dadzą także możliwość zmiany terminu wyborów. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Krzysztof Koślicki Krzysztof Sobczak
06.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Sejm postanowił w poniedziałek odrzucić wniosek o rozpoczęcie prac na nowelizacją kodeksu wyborczego, na podstawie której wyznaczone na 10 maja wybory prezydenckie przeprowadzone miały być tylko w formie korespondencyjnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, przeciwko zajęciu się tym projektem zagłosowała część ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie.
Krzysztof Sobczak
06.04.2020
Wybory

Gowin podaje się do dymisji, ale zostaje w koalicji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Podaję się do dymisji, ale Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy - poinformował w poniedziałek Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zapowiedział też, że część jego ugrupowania poprze projekt o korespondencyjnym głosowaniu, co nie ziściło się, a na wicepremiera zarekomenduje Jadwigę Emilewicz.
Krzysztof Sobczak
06.04.2020
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Uprawnienia wojewody przyznane mu w celu podejmowania działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, nie obejmują ingerencji w ustawowe terminy załatwiania spraw administracyjnych - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert.
Jakub Wilk
06.04.2020
Administracja publiczna
Sejm zagłosuje dziś nad proponowanym przez PiS głosowaniem korespondencyjnym. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekonywał w poniedziałek, że rząd szuka sposobu, aby głosowanie odbyło się w sposób jak najbardziej bezpieczny. PiS upiera się, że nie ma przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i przesunięcia wyborów.
Agnieszka Matłacz
06.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, mimo że w czasie koronawirusa nie ma egzaminów na prawo jazdy, kursów ani szkoleń, ponoszą koszty. Płacą za najem pojazdów, podatki i wypłacają pensje, chociaż egzaminatorzy są na postojowym. Marszałkowie województw, którym ośrodki podlegają, apelują o wsparcie WORD-ów pomocą rządową.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Zmiany terminów administracyjnych, prawo umorzeń lub odroczeń podatków czy sesje rad online to efekty specustawy koronawirusowej i jej nowelizacji. Projektowana druga nowelizacja ma wprowadzić kolejne zmiany. Wolters Kluwer zaprasza na szkolenie online, które przybliży problematykę działalności samorządów w świetle ustawy i jej nowelizacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Jolanta Ojczyk
06.04.2020
Zamówienia publiczne Koronawirus a prawo
Żadna z przywoływanych podstaw prawnych zakazu wstępu do lasu nie upoważnia dyrektora Lasów Państwowych do jego wydania. Polecenie takie nie może powodować ograniczenia praw obywatelskich, w tym ustawowej wolności wstępu do lasów państwowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.04.2020
Administracja publiczna
Eksperci proponują zmianę kryterium przewożenia w tym samym czasie osób. Według nich należy zmienić przepisy o zapełnieniu pojazdów komunikacji publicznej i zlikwidować sprawdzanie zapełnienia wozu przez kierowców. O liczbie osób miałaby decydować powierzchnia autobusu czy tramwaju.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2020