Prawo.pl
Księgowi i doradcy podatkowi potwierdzają – z systemów elektronicznych urzędów nie da się korzystać w najważniejszych momentach. Awarie, częste aktualizacje i obciążenie sieci uniemożliwiają wysłanie deklaracji podatkowych, jednolitych plików kontrolnych czy innych dokumentów. Bardzo często nie można też korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Firmy muszą udowadniać, że to nie one zawiniły, a opóźnienie czy brak dokumentów jest winą systemu.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Rząd zapowiada obniżkę PIT, samorządy podwyżki opłat i podatków

Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Dochody samorządów, wskutek zmian podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie, mają spaść o około 10-11 mld złotych - szacuje Ministerstwo Finansów. Zdaniem samorządów, rząd po raz kolejny kroi lokalne budżety. A obiecana specjalna subwencja nie zrekompensuje utraty wpływów z PIT. Aby dopiąć budżety, samorządy będą musiały podnieść opłaty i podatki lokalne.
Robert Horbaczewski
18.05.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Tylko do 10 czerwca można składać elektroniczne wnioski do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach drugiego, kończącego się już naboru w programie „Moja Woda”. Do 7 maja do wojewódzkich funduszy wpłynęło 14,5 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 69 mln złotych.
Robert Horbaczewski
17.05.2021
Środowisko Domowe finanse

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Plan odbudowy pomoże w reformie zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład
Zmiana zasad wydawania „wuzetek”, czyli decyzji o warunkach zabudowy, a także przekształcenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w plan ogólny gminy. Ponadto nowa instytucja - zintegrowany projekt inwestycyjny. To założenia reformy planowania przestrzennego, która ma być sfinansowana przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy. Prawnicy dobrze oceniają kierunek zmian.
Robert Horbaczewski
17.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład

BCC: Polski ład – korzyści jednych na koszt drugich

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Do 2030 roku Polski Ład ma kosztować 650 mld zł. Niestety, więcej w nim sposobów na ściągnięcie tych pieniędzy z podatników klasy średniej, niż pozytywnych rozwiązań dla gospodarki – twierdzi BCC. Ze zmian w systemie podatkowym ucieszą się emeryci i najniżej zarabiający. Zmiany podatkowe mocno uderzą w samorządy. Obniżenie podatków bez rekompensaty utraconych przez gminy dochodów to bankructwo gmin.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Polski Ład to też propozycje dla samorządów

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Polski Ład
W ramach "Polskiego Ładu" Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych zmieni się w trwałą subwencję rozwojową dla samorządów, dzieloną według obiektywnych kryteriów – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Plan zapowiada też premie dla gmin, które inwestują w budownictwo mieszkaniowe, powstanie Krajowego Funduszu Rewitalizacji, start programu „Żłobek w każdej gminie”.
Robert Horbaczewski
15.05.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów Polski Ład

Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników

Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji - to zaprezentowane w sobotę postulaty Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.
Robert Horbaczewski
15.05.2021
Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Kierowca odbył wynikające z przepisów szkolenie sprawdzające jego kwalifikacje do prowadzenia pojazdów. Jednak sąd nie uznał, że trzeba mu obniżyć liczbę punktów karnych. Skutek odbycia szkolenia w postaci obniżenia liczby punktów nie leży w kompetencji organu orzekającego - argumentował Naczelny Sąd Administracyjny. I nawet poparcie RPO nic nie pomogło.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.05.2021
Prawo karne Administracja publiczna

Minister sportu: Orliki powinny pozostać nieodpłatne

Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rekomenduje samorządom, aby dostęp do boisk wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” pozostał nieodpłatny. Po zakończeniu okresu tzw. trwałości projektu decyzja o wynajmowaniu tych obiektów należy do samorządu.
Robert Horbaczewski
14.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przedszkolak będzie miał dalej do lokalu z jednorękim bandytą

Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą
Resort finansów przygotował projekt określający minimalne odległości salonów gier na automatach m.in. od szkół i przedszkoli. Zmiany mają chronić obywateli, a w szczególności osoby małoletnie, przed szkodliwymi skutkami hazardu. Automaty będą też bardziej oddalone od miejsc kultu.
Monika Sewastianowicz
14.05.2021
Szkoła i uczeń Administracja publiczna Zarządzanie oświatą

WSA: W ankietach oceniających wykładowców są tylko odczucia, a nie informacja

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Rektor wyższej uczelni publicznej słusznie nie udostępnił ankiet z ocenami okresowymi wykładowców wypełnianych przez studentów - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uznał, że ankiety są dokumentem wewnętrznym, zawierają jedynie opinie i odczucia studentów i jako takie nie stanowią informacji publicznej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.05.2021
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Co wolno wojewodzie – ingerencja w autonomię samorządu blokuje wsparcie placówek medycznych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia
Jeśli samorząd chce kupić dla szpitala sprzęt, nie może teraz zrobić tego ot tak. Placówka musi zwrócić się do wojewody, zapłacić za wniosek i uzyskać pozytywną opinię o celowości inwestycji. Nie dość, że przepisy są niejasne, bo nie wiadomo, jakie inwestycje wymagają opinii, to jeszcze budzą wątpliwości konstytucyjne i naruszają samodzielność samorządów. I są... barierą dotowania podmiotów leczniczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.05.2021
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Bartłomiej Wróblewski nie będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Senat w czwartek odmówił zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Swoje obowiązki na tym stanowisku wciąż pełni Adam Bodnar, którego kadencja upłynęła 9 września ubiegłego roku. Trybunał Konstytucyjny 15 kwietnia orzekł, że pozwalający na to przepis ustawy jest niezgodny z konstytucją.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. ustawy o płatnościach.
Robert Horbaczewski Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2021
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Nie było podstaw prawnych do tego, żeby premier wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i PWPW związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ubiegłego roku - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Przedstawiciele rządu utrzymują natomiast, że wszystkie decyzje podejmowali wtedy zgodnie z prawem. Sprawa ma trafić do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
RODO Wybory

Uwaga na terminy załatwienia sprawy administracyjnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Organ obowiązany jest załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki, czyli dążyć do załatwienia jej w terminie krótszym niż wyznaczony. Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane organowi z urzędu.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W tym roku mimo pandemii w terminie, do 31 maja, organy wykonawcze gmin, powiatów i województw przedstawią raport o stanie JST radom i sejmikom. Samorządowcy mają z nim dodatkową pracę, ale też sporo uwag – o brak konkretnych wytycznych co do treści, zbędne dwa głosowania i obojętny stosunek mieszkańców do zawartości tych dokumentów.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa
Michał Siembab
13.05.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.
Robert Horbaczewski
13.05.2021
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Komisja Europejska proponuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby i stosowania chemikaliów. Ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. W przedstawionym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.
Krzysztof Sobczak
12.05.2021
Środowisko
Strategie rozwoju – opracowywane na trzech szczeblach: krajowym, regionalnym i lokalnym - mają służyć podejmowaniu i realizowaniu działań w celu zapewnienia trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz zachowania spójności społeczno-gospodarczej i przestrzennej.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to środek mający na celu udowodnienie posiadania przez inwestora tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wykazanie tego prawa nastręcza inwestorom wiele trudności, szczególnie gdy inwestor nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza wybudować obiekt budowlany.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo

Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W tym roku zaczną obowiązywać kolejne przepisy ustawy o zapewnianiu dostępności przez podmioty publiczne. Będzie można zgłosić brak dostępności w wymiarze architektonicznym i informacyjno–komunikacyjnym oraz wnieść skargę na brak dostępności.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

SN: Inwalidka z eksmisją, bez prawa do lokalu socjalnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Sąd rejonowy nie zbadał z urzędu wszystkich przesłanek o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, bądź o braku takiego uprawnienia - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Ten błąd spowodował naruszenie godności i ochrony prawa do mieszkania osoby niepełnosprawnej, dlatego prawomocny wyrok należało uchylić w drodze skargi nadzwyczajnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.05.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kompleksowe unormowanie działalności parków narodowych, w tym wzmocnienie ich kondycji finansowej, ale też utworzenie Generalnej Dyrekcji Polskich Parków Narodowych - to główne cele projektu ustawy o parkach narodowych, który ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku. Projekt jest w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Krzysztof Sobczak
11.05.2021
Środowisko Administracja publiczna
Mimo że w dokumentach sytuacja obiektów mostowych i przepustowych w województwie łódzkim nie wygląda źle, to w rzeczywistości nie są one w dobrym stanie. Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że samorządy nie mają pieniędzy i ograniczają się do najpilniejszych prac interwencyjnych. Na inwestycje środków nie zapewniano wcale lub prawie wcale.
Agnieszka Matłacz
11.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo

Szczepienia bezdomnych w lesie – nie ma wytycznych, konieczna specjalna akcja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Osoby bezdomne szczepią się stopniowo, jak wszyscy, ale tylko te, które korzystają z placówek wsparcia. Pozostali, mieszkający na ulicy, na dworcach i pozbawieni narzędzi do rejestracji, nie mają póki co możliwości szczepienia i konieczne jest zorganizowanie dla nich specjalnej akcji. Trwa opracowywanie wytycznych, bo problemy są, m.in. wymóg trzeźwości w czasie szczepień.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.05.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus szczepienia
Sieć Obywatelska Watchdog Polska sprawdziła, ile gmin przekazało dane wyborców Poczcie Polskiej w związku z wyborami korespondencyjnymi, które miały się odbyć rok temu. Do tej pory złożono łącznie 206 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.05.2021
Samorząd terytorialny Wybory