Prawo.pl
Rozpoczął się nabór wniosków w nowej edycji programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Na dofinansowanie wycieczek szkolnych w 2022 r. przeznaczona bęrdzie rekordowa kwota 100 mln zł. W tej edycji środki finansowe zostaną podzielone na województwa proporcjonalnie do liczby uczniów. Ministerstwo zachęca organy prowadzące szkoły do składania wniosków.
Krzysztof Sobczak
01.03.2022
Z przetargów powinno wykluczać się firmy zarządzane przez osoby, na których ciąży zarzut popełnienia przestępstw korupcyjnych związanych m.in. z obrotem lekami i zakładami wzajemnymi. Tak mówi przepis obowiązujący od Nowego Roku. Problem w tym, że nie wiadomo, czy dotyczy to także postępowań rozpoczętych w 2021 roku. Zdaniem Urzędu Zamówień Publicznych nie powinno tak być.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.03.2022
Zamówienia publiczne
Zryw serca, aby pomóc uchodźcom wojennym z Ukrainy, jest ogromny. Ale wciąż szwankuje koordynacja pomocy. Dlatego w wielu przypadkach na granicę trafia nie to, co jest akurat potrzebne. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego rekomenduje samorządom sporządzanie dokładnej dokumentacji prowadzonych działań, żeby mogły ubiegać się później o zwrot poniesionych kosztów.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
01.03.2022
Samorząd terytorialny Ukraina

Uchodźcy z Ukrainy nie muszą się rejestrować w punktach recepcyjnych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Uchodźcy z Ukrainy granicę mogą przekroczyć nawet nie mając jakiegokolwiek dokumentu tożsamości. Nie muszą się rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. PKP uruchomiła dla nich darmowe przejazdy. Ukraińcy są zwolnieni z kwarantanny, mogą też liczyć na bezpłatne leczenie. Obywatele Ukrainy, którzy już przebywają w Polsce, nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych.
Robert Horbaczewski
28.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Samorządy mogą rozdysponować środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na wydatki związane z kryzysem uchodźczym – poinformowała Krajowa Rada Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zdaniem rady obecną sytuację można uznać za kryzysową. Zwraca jednak uwagę, że uruchomienie środków z rezerwy celowej na zarządzanie kryzysowe należy odróżnić od możliwości wsparcia finansowego cudzoziemców w oparciu o przepisy o ustawy o cudzoziemcach.
Robert Horbaczewski
28.02.2022
Samorząd terytorialny Finanse samorządów Ukraina
Główny Lekarz Weterynarii ustalił tymczasową procedurę w sprawie postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym, wjeżdżającym z Ukrainy na teren Unii Europejskiej przez polską granicę zewnętrzną w trakcie trwania konfliktu militarnego. Psy, koty i fretki nie muszą być zaopatrzone w wynik badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie.
Robert Horbaczewski
28.02.2022
Administracja publiczna Ukraina
W związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej już w marcu tego roku niektóre gospodarstwa domowe mogłyby utracić możliwość odbierania sygnału najpopularniejszych stacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą wsparcia gospodarstw domowych w zakupie dekodera umożliwiającego odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie.
Krzysztof Sobczak
28.02.2022
Administracja publiczna Prawo AI

Polski Ład może wyeliminować mniejsze firmy z przetargów drogowych

Samorząd terytorialny Drogi Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Rosnąca inflacja i mała konkurencja na rynku powodują, że realizowane przez samorządy, a finansowane z Polskiego Ładu inwestycje będą droższe, co przełoży się na wysokość wsparcia – alarmują gminy. A przedsiębiorcy zwracają uwagę, że zasady finansowania inwestycji z Programu Inwestycji Strategicznych i wypłaty wynagrodzenia faworyzują duże koncerny i powodują, że małe i średnie firmy nie będą w stanie uczestniczyć w ich realizacji.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
28.02.2022
Samorząd terytorialny Drogi Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład

Niełatwa droga do odszkodowania dla firm z pogranicza z Białorusią

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Najpierw stan wyjątkowy na części obszarów województw podlaskiego i lubelskiego, teraz zakaz przebywania w tym rejonie. Cierpią na tym firmy, głównie z branży turystycznej i gastronomicznej, nie tylko znajdujące się „w strefie”, ale też poza nią. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka sposobów na dochodzenie odszkodowań za poniesione straty, ale droga do nie jest łatwa ani oczywista.
Regina Skibińska
28.02.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wydarzenia międzynarodowe, ale także incydenty w kraju każą zadawać sobie pytanie, czy Polska jest gotowa na cyberwojnę, czyli atak na sieci teleinforamtyczne, serwery poszczególnych instytucji? Politycy zapewniają, że tak. W rzeczywistości jednak może się okazać, że nie. Wciąż bowiem nie mamy jednego centrum dowodzenia, cyberarmii i bezpiecznego systemu łączności wspólnego dla najważniejszych instytucji publicznych.
Jolanta Ojczyk
28.02.2022
Administracja publiczna Prawo AI

Skuteczna pomoc dla uchodźców z Ukrainy wymaga zmian prawnych i finansowania

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Samorządy współpracują z administracją rządową w przygotowaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy, ale przygotowania te ujawniły szereg problemów – głównie prawnych i finansowych – które władze centralne powinny rozwiązać, aby miasta i gminy mogły działać skuteczniej. Postulowane zmiany przepisów ułatwiłyby także działalność w tym zakresie uczelniom wyższym oraz organizacjom pozarządowym.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
26.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Cudzoziemiec mieszkający w Polsce może wyrobić orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu na podstawie tych samych przepisów, które obowiązują każdego Polaka. Nie będzie jednak mógł otrzymać orzeczenia do ulg i uprawnień. Jeszcze więcej problemów będą mieli bezpaństwowcy oraz cudzoziemcy bez numeru PESEL lub ci, którzy zrzekli się obywatelstwa dobrowolnie.
Beata Dązbłaż
26.02.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Ukraina
Piotr Kuczera przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów zwrócił się do śląskich samorządów, aby rozważyły możliwości udzielenia pomocy zaatakowanym obywatelom Ukrainy, którzy będą szukać schronienia w Polsce i wskazały miejsca czasowego ich zakwaterowania.
25.02.2022
Samorząd terytorialny
Ochrona międzynarodowa, pomoc socjalna, dokumenty potrzebne do ubiegania się o prace - takim problemom poświęcony jest opracowany w kancelarii Wardyński i Wspólnicy zwięzły przewodnik dla obywateli Ukrainy omawiający możliwości wjazdu do Polski oraz legalizacji pracy i pobytu. Podaje on też zasady sprowadzania członków rodziny. Poradnik jest dostępny dla wszystkich.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.02.2022
Ukraina
Polskie uczelnie potępiają agresję Rosji na Ukrainie i oferują swoim studentom pomoc – psychologiczną oraz zwolnienie z opłat. Część uczelni przygotowała miejsca w akademikach dla uchodźców z Ukrainy. Pomoc oferuje m.in. Uniwersytet w Białymstoku, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu oraz krakowskie uczelnie.
Monika Sewastianowicz
25.02.2022
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Najważniejszym tematem rozmów ostatnich miesięcy wśród cudzoziemców zamieszkujących w Polsce są zmiany dotyczące przepisów wydawania zezwoleń na pracę i pobyt w naszym kraju. Kilka poprzednich prób nowelizacji Ustawy o cudzoziemcach kończyło się na etapie samych założeń. Przyspieszenie prac nastąpiło pod koniec 2021 roku. Oczekiwana od dawna ustawa weszła w życie 29 stycznia 2022 r. 
Karol Wysocki
25.02.2022
Administracja publiczna
Prezydent RP wydał postanowienie, które uprawnia żołnierzy USA, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej do używania środków przymusu bezpośredniego na terenie Polski. W niektórych przypadkach mogą też używać broni. Dotyczy to nie tylko stosowania siły wobec własnych żołnierzy, ale również wobec cywilów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
25.02.2022
Prawo karne Administracja publiczna

Ministerstwo Zdrowia zamierza zmarnować miliardy na geriatrię

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Cztery miliardy złotych z Funduszu Medycznego w ciągu 8 lat ma zostać wydanych na oddziały geriatryczne i opiekę długoterminową, a w tym roku blisko 700 mln zł. Tyle że zdaniem ekspertów to będą zmarnowane pieniądze, które spowodują, że starsze osoby zostaną zamknięte w szpitalach, zamiast otrzymać potrzebne wsparcie blisko domu.
Jolanta Ojczyk
25.02.2022
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rząd spodziewa się nawet miliona uchodźców z Ukrainy. Przygotował dla nich 8 punktów recepcyjnych w woj. lubelskim i podkarpackim. Ci, którzy nie będą mieli się gdzie zatrzymać, zostaną przetransportowani w głąb kraju do miejsc zbiorowego zakwaterowania. Samorządy apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań prawno-finansowych, regulujących kwestie przyjęcia uchodźców.
Robert Horbaczewski
24.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Władzom lokalnym ciągle brakuje wewnętrznego potencjału, który byłby niezależny od ocen centrum, i który przekonywałby obywateli, że władze ich miast i gmin dobrze zaspokajają takie oczekiwania, jak budowanie relacji, zapewnianie kompetencji i utrzymywanie niezależności. A jednocześnie, że mają bardzo silną legitymizację pochodzącą z bezpośredniego wyboru.
Grażyna J. Leśniak
24.02.2022
Samorząd terytorialny
Przewrócone paczkomaty mieli okazję widzieć ostatnio mieszkańcy wielu miast. Całe szczęście nikomu nic się nie stało, ale w niektórych przypadkach doszło do szkód materialnych. Czy silne wiatry wymuszą zmianę prawa dotyczącą paczkomatów oraz innych ulicznych automatów? Zdaniem większości prawników są one konieczne, ale z ewentualnym zaostrzaniem wymagań lepiej nie przesadzać.
Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki
24.02.2022
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Gminy już nie muszą zapewniać lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I alarmuje, że jeżeli rząd nie zmieni przepisów, obowiązek zapewnienia lokatorom lokali zamiennych spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy nie będą w stanie się z niego wywiązać.
Krzysztof Sobczak
23.02.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Odebranie praw do organizacji wydarzeń sportowych organizowanych na terytorium Federacji Rosyjskiej i podobne działania izolujące administrację rosyjską byłyby wyraźnym sygnałem stanowczego sprzeciwu Unii Europejskiej wobec działań władz rosyjskich - napisał w środę minister sportu Kamil Bortniczuk do swoich odpowiedników w UE.
Krzysztof Sobczak
23.02.2022
Wydarzenia

Rząd oferuje gminom granty na poprawę dostępności

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Granty dla ponad 600 samorządów na 81,5 ml zł z funduszy europejskich, to dodatkowe środki, o które mogą ubiegać się gminy na poprawę dostępności w urzędzie, domu kultury, ośrodku zdrowia, szkole, czy przedszkolu – zapowiedział w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Krzysztof Sobczak
23.02.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Osoby, które w ramach projektów parasolowych prowadzonych przez samorządy zawrą umowę na wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych do 31 marca 2022 r. i złożą wniosek o przyłączenie jej do 31 grudnia 2023 r., będą mogły rozliczać energię elektryczną na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE modyfikującą przepisy dotyczące rozliczeń prosumentów.
Robert Horbaczewski
23.02.2022
Samorząd terytorialny Środowisko

Urzędy wracają do pracy stacjonarnej

Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Przywracamy normalną pracę w urzędach, dzisiaj znosimy zalecenie w tej sprawie i dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, to skutek oceny sytuacji epidemicznej. Po obserwacji przebiegu wariantu omikron w innych krajach widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany - stwierdził.
Krzysztof Sobczak
23.02.2022
Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Usprawnienie procedur administracyjnych przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - to cel przyjętych we wtorek propozycji zmian w prawie wodnym. Projekt przewiduje m.in. połączenie procedury wydawania zgody przez właściwy organ gminy z procedurą dokonywania zgłoszenia wodnoprawnego – przez składanie w tym zakresie jednego wniosku do jednego organu.
Krzysztof Sobczak
22.02.2022
Administracja publiczna
Program „Senior+”, w ramach którego powstają Dzienne Domy „Senior+” i Kluby „Senior+, stanowi istotne wsparcie finansowe dla tworzących takie ośrodki samorządów i przyczynia się do zwiększania aktywności seniorów - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli. Ale zauważa, że bez rządowego wsparcia większość gmin nie byłaby w stanie realizować takich przedsięwzięć.
Krzysztof Sobczak
22.02.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Automatyczne odebranie czynnych praw wyborczych osobom, które zostały częściowo pozbawione zdolności do czynności prawnych i poddane kurateli, stanowi dyskryminacyjne naruszenie podstawowego prawa do wolnego wyboru ciała ustawodawczego - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczy Bułgarii, ale prawo polskie też jest niezgodne z Konwencją.
Katarzyna Warecka
21.02.2022
Wybory
Wyróżnienie gmin wykazujących się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności to cel konkursu "Samorząd pro familia", do udziału w którym zachęca resort rodziny i polityki społecznej. Zgłoszenia można składać do końca marca.
Krzysztof Sobczak
21.02.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna