- W dniu 21 stycznia 2021 r. wszystkie gminy otrzymały mailem szczegółowe informacje o dostępie do Centralnej Aplikacji Statystycznej, za pomocą której należy złożyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy do udziału w konkursie SAMORZĄD PRO FAMILIA - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne. - Zależy nam także na promowaniu dobrych praktyk i dawaniu przykładu innym. Z całego serca zachęcam gminy do udziału w tegorocznej, drugiej edycji konkursu. Na zgłoszenia czekamy do końca marca br. – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Z informacji ministerstwa wynika, że lista inicjatyw, które mogą przyczynić się do uzyskania przez gminę tytułu "Samorząd pro familia", jest długa, a ogranicza ją w zasadzie tylko pomysłowość władz lokalnych. To np. karta dużej rodziny dla mieszkańców danego miasta czy miasteczka, darmowe przejazdy dla dzieci i rodziców, łatwiejszy dostęp do mieszkań, a także darmowe lekcje pływania dla uczniów. Jednak ministerstwo zaznacza, że realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin (m.in. niezależnie od ich statusu materialnego czy społecznego – nie należy jej więc utożsamiać wyłącznie z pomocą społeczną). Powinna mieć ona na celu tworzenie odpowiednich warunków funkcjonowania wszystkich rodzin i przychodzenia na świat dzieci, a także powstawania nowych rodzin. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny.

Regulamin konkursu oraz wzór formularza zgłoszeniowego można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl w zakładce Konkurs Samorząd pro familia 2022.

Czytaj: Piętnaście gmin w finale konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021>>