Według założeń KE,  ma to przyczynić się do poprawy zdrowia Europejczyków. - Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza na grupy najbardziej narażone społecznie, a także jest jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej. Rola UE, by przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek - powiedział komisarz UE do spraw środowiska Virginius Sinkevicius.

Czysta woda i powietrze 

Mające obowiązywać o 2023 roku przepisy określą bardziej rygorystyczne normy jakości wody pitnej. Do 2025 roku UE dokona przeglądu przepisów dotyczących odpadów, aby poprawić recykling i zmniejszyć ich wytwarzanieKE zaproponuje środki mające na celu stopniowe wycofywanie substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (chemikaliów wpływających na hormony), rozważy ograniczenie emisji amoniaku z hodowli i fabryk oraz zrewiduje przepisy dotyczące pestycydów w celu ograniczenia stosowania chemikaliów.

Czytaj także: Parki narodowe mają dostać ustawę i centralny zarząd>>
 

Aby to osiągnąć w 2022 roku KE dokona przeglądu limitów zanieczyszczenia powietrza w UE, aby lepiej dostosować je do przyszłych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Bardziej rygorystyczne regulacje mają być zaproponowane również wobec pojazdów. Projekt przewiduje też m.in. 50-procentową redukcję odpadów plastikowych w morzu.

KE chce do 2030 roku zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o co najmniej 55 proc. Według szacunków unijnych urzędników, ok. 380 tys. przedwczesnych zgonów w UE w 2018 roku było związanych ze złej jakości powietrzem.