Prawo.pl
Za sprawą nowelizacji specustawy do walki z epidemią, minister cyfryzacji zyska dane o miejscach, w których przebywały osoby chore lub na kwarantannie. Będzie też mógł weryfikować w jakich lokalizacjach gromadzą się Polacy, choć nie powinni. Na tej podstawie mogą być nakładane kary - alarmują eksperci i postulują zmiany. Takie dane niektórzy operatorzy już przekazują wojewodom.
Jolanta Ojczyk
16.04.2020
Koronawirus a prawo
Monopolizowanie rynku przez Pocztę Polską jako operatora doręczającego e-przesyłki, procedury bezpieczeństwa przy konwersji elektronicznej na papierową oraz problem tajemnicy pocztowej i prawa do prywatności - budzą najwięcej wątpliwości w projekcie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Właśnie zajmuje się nim Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2020
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zwykłymi ustawami nie można ograniczać wolności zgromadzeń bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego - twierdzą prawnicy, odnosząc się do zakazów w związku z epidemią koronawirusa. A orzecznictwo sądów potwierdza, że nawet w szczególnych sytuacjach rolą państwa ma być zapewnienie warunków do realizacji wolności w imię funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców przedłużony do 26 kwietnia

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Rada Ministrów wydłużyła okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia 2020 r. Rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane 10 kwietnia.
Agnieszka Matłacz
15.04.2020
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Sejm na rozpoczynającym się posiedzeniu zajmie się kilkoma obywatelskimi projektami, których nie rozpatrzono w poprzedniej kadencji. Część z nich - jak wprowadzenie kar za edukację seksualną, czy możliwość udziału dzieci w polowaniach, budzi duże kontrowersje. Podobnie jak fakt procedowania ich akurat teraz, gdy możliwość wyrażenia sprzeciwu jest mocno ograniczona.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
14.04.2020
„Nie rezygnuj – zmień termin! Nic na tym nie tracisz” – tak Polska Organizacja Turystyczna, którą wspiera Ministerstwo Rozwoju, zachęca turystów, by korzystali z voucherów za odwołane z powodu pandemii koronawirusa imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne, zamiast je odowoływać. POT właśnie rozpoczęła wspierającą polską turystykę kampanię internetową #WybierzVoucher.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
W wielu miastach brakuje jeszcze kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych. Problemy są też z lokalami wyborczymi – miasta dostają kolejne odmowy ich udostępnienia. Kłopoty są też z zaangażowaniem operatorów do obsługi informatycznej komisji w wyborach prezydenckich. Wszystko z obawy przed zarażeniem koronawirusem.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
W trybie protestu wyborczego nie można badać przebiegu kampanii wyborczej w mediach publicznych, gdy upowszechniają one informacje nieprawdziwe - taka jest ocena Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Izba ta wychodzi z założenia, że negatywna ocena działalności telewizji publicznej w okresie poprzedzającym wybory nie może być utożsamiana z popełnieniem przestępstwa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.04.2020
Wybory
Kopiowanie dokumentów tożsamości przez przedstawicieli instytucji obowiązanych musi być poprzedzone analizą celowości, zweryfikowaniem, czy rzeczywiście taka czynność jest niezbędna - uważa prezes prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. A ponieważ praktyka jest zróżnicowana, dlatego do szefa KNF o rozważenie opracowania rekomendacji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
14.04.2020
Finanse RODO
Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by zrobić to w sposób najbezpieczniejszy - mówił przed Wielkanocą minister zdrowia Łukasz Szumowski. We wtorek podał konkretny termin - pierwsze obostrzenia mają znikać stopniowo od 19 kwietnia. Jakie i kiedy konkretnie - te decyzje mają zostać ogłoszone w środę lub czwartek.
Agnieszka Matłacz
14.04.2020
Koronawirus a prawo
Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność umowy o kredyt indeksowany do CHF, bo jej "odfrankowienie" byłoby sprzeczne z unijnym rozporządzeniem w sprawie wskaźników finansowych, tzw. BMR. Mówi ono, że oprocentowanie kredytu w złotówkach nie może odnosić się do innej waluty. Prawnicy banków chwalą taki pogląd, a ci od frankowiczów - krytykują.
Jolanta Ojczyk
14.04.2020
Kredyty frankowe
Od soboty 18 kwietnia br. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Cyfryzacji, które określi wymagania techniczne dla radioodbiorników cyfrowych w Polsce w standardzie DAB+ (ang. Digital Audio Broadcating+) - który oprócz wysokiej jakości dźwięku nadawania, posiada dodatkowe funkcje, takie jak m.in. możliwość przesyłanie napisów, czy obrazów.
Krzysztof Sobczak
13.04.2020
Prawo AI Prawo gospodarcze
Wnuczka mogłaby uzyskać rentę rodzinną po zmarłym dziadku, gdyby została przyjęta przez niego na wychowanie i utrzymanie. Dziadek faktycznie pomagał zajmować się dzieckiem, ale faktycznie władzę rodzicielską sprawował ojciec małoletniej – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
13.04.2020
Prawo rodzinne Emerytury i renty
Powód domagał się zadośćuczynienia. Wskazał, że pozwany go przewrócił. Faktycznie tak się stało, lecz działanie pozwanego mieściło się w granicach obrony koniecznej. Pozwany bronił się bowiem przed atakiem ze strony powoda, który bił go kulą inwalidzką. Roszczenie powoda było więc niezasadne - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Aleksandra Partyk
12.04.2020
Prawo karne
Ceny maseczek w związku z epidemią koronawirusa wzrosły prawie siedmiokrotnie, ale to nie jest wina farmaceutów - tłumaczy Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, w związku z mającą obowiązywać od 16 kwietnia w Polsce koniecznością zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia nie wyklucza interwencji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.04.2020
Farmacja Koronawirus a prawo

"Prawo opowiadane" przez rząd ogranicza prawa obywateli

Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Jeśli dzisiaj policja mówi, że cel wyjazdu świątecznego będzie indywidualnie oceniał policjant, to mamy do czynienia z normą uznaniową. To w administracji się zdarza, ale zdaniem prawników ostatnio coraz częściej i co gorsza przepisy zakazujące dotyczą żywotnych praw i wolności obywatelskich, a często są niejasne. Jak mówią, pojawiło się w związku z pandemią tzw. prawo opowiadane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.04.2020
Administracja publiczna Policja Koronawirus a prawo
Wybory to nie tylko głosowanie, ale skomplikowany mechanizm, którego działanie musi być jasne i oparte na przepisach Konstytucji - napisał w oświadczeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, odnosząc się m.in. do zmian, wprowadzanych do prawa wyborczego w związku z wyborami prezydenckimi.
Krzysztof Sobczak
11.04.2020
Wybory
Alienacja rodzicielska narasta w Polsce od lat. Teraz - w czasie epidemii - stała się szczególnie palącym problemem. Kontakty utrudniają obecnie nie tylko ci rodzice, którzy pozostają w konflikcie, ale także ci - którzy zwyczajnie się boją. I to mimo grożących im konsekwencji, gdyż te są odległą perspektywą. Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje: uzasadnieniem ograniczenia może być jedynie kwarantanna.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2020
Prawo rodzinne

Dłużnicy alimentacyjni też wykorzystują koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Tarcza antykryzysowa nie zapewnia ochrony dzieciom, samotnie wychowywanym, które powinny otrzymywać alimenty od drugiego z rodziców. Już teraz argument koronawirusa jest wysuwany przy usprawiedliwieniu ich niepłacenia - alarmuje RPO. Apeluje o pilne zmiany, choćby w zakresie rozpatrywania takich spraw przez sądy i powrotu do pomysłu alimentów natychmiastowych.
Patrycja Rojek-Socha
11.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo

Mediacja online szansą na rozwiązywanie sporów w czasie epidemii

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Czas epidemii to nie tylko zastój gospodarczy – problem mają też ci, którzy pozostają stronami sporów sądowych. Wszystkie rozprawy, za wyjątkiem tych niecierpiących zwłoki zostały odwołane, bądź przeniesione na termin późniejszy. To odpowiedni moment na docenienie alternatywy, jaką jest niewątpliwie mediacja online - pisze adwokat Agnieszka Juchno-Marcjan.
Agnieszka Juchno-Marcjan
11.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ciężar dowodu co do wykazania wysokości łącznej kwoty pożyczki udzielonej byłej partnerce spoczywa na udzielającym. Trudności dowodowe wynikają z faktu, że pożyczka powyżej 500 zł nie została zapisana w formie umowy pisemnej. Sąd Najwyższy uchylił wyrok sądu II instancji, który musi zbadać oświadczenia pozwanej o uznaniu długu lub zaprzeczeniu jego istnienia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.04.2020
Prawo cywilne
Poniesione na chemioterapię wydatki podatnik może odliczyć od dochodu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Przy spełnieniu pozostałych warunków można skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Potwierdził to niedawny wyrok WSA w Gliwicach i skarbówka w środowej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
11.04.2020
Domowe finanse PIT
Wielkanoc w domu z najbliższą rodziną - to zalecenia rządu w związku z epidemią koronawirusa, formalnego zakazu wyjazdów do rodziny jednak nie ma. Co absolutnie nie oznacza, że nie można za to słono zapłacić. Tegoroczne święta to też msze tylko do pięciu osób i oczywiście brak możliwości hucznego obchodzenia Śmigusa Dyngusa.
Monika Sewastianowicz
11.04.2020
Prawo karne
Kierownictwo Prokuratury podjęło wszystkie zalecane i niezbędne działania służące ochronie życia i zdrowia oraz zapewnieniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i wykonywania czynności w czasie epidemii COVID-19 - zapewnia zastępca Prokuratora Krajowego Agata Gałuszka-Górska w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego jako jedynej formy udziału w najbliższych wyborach prezydenckich budzi głębokie obawy, bo może mieć daleko idące konsekwencje dla polskiego systemu demokratycznego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się o opinię w tej sprawie do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Krzysztof Sobczak
10.04.2020
Wybory
Jeżeli rodzic dziecka po rozwodzie nie zajmuje się nim, albo jego kontakty są sporadyczne należy uznać, że nie wykonuje władzy rodzicielskiej i w związku z tym nie ma prawa do ulgi prorodzinnej. Z ulgi korzysta tylko rodzić wykonujący władzę rodzicielską. Potwierdziła to niedawno w interpretacji skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
10.04.2020
Domowe finanse PIT
Wybór formy rocznej deklaracji podatkowej zależy przede wszystkim od tego z jakich źródeł został uzyskany przychód w danym roku podatkowym oraz wybranej przez podatnika formy opodatkowania. Podatek można rozliczać na formularzach: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38 – wyjaśnia Yurii Krasniuk z KPMG w Polsce.
Yurii Krasniuk
09.04.2020
Domowe finanse PIT
Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w terminach wynikających z kalendarza przyjętego przed rozwojem epidemii jest niemożliwe - stwierdza w przyjętym w czwartek stanowisku prezydium Polskiej Akademii Nauk. I wzywa do poszanowania najwyższych wartości, jakimi są zdrowie społeczeństwa i demokratyczny ład.
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Wybory
Przedłużamy obowiązujące dotychczas ograniczenia związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa do końca przyszłego tygodnia - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Szkoły będą natomiast zamknięte do 26 kwietnia, a egzaminy zostaną przesunięte. Nadal obowiązuje zakaz wstępu do kościołów powyżej 5 osób. W miejscach publicznych trzeba będzie nosić maseczki.
Krzysztof Sobczak
09.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Listy z urzędów poczekają, ale nie na podatników

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Sejm przyjął kolejne przepisy wchodzące w skład tarczy antykryzysowej. Zmiany mają dotknąć nieodebranych pism, które były wysłane za potwierdzeniem odbioru. Zniknie fikcja domniemania doręczenia. Zasada ta nie będzie jednak miała zastosowania do wielu spraw podatkowych.
Krzysztof Koślicki
09.04.2020
Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus a prawo