W Dzienniku Ustaw 1 kwietnia br. została opublikowana nowelizacja z 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń (poz. 616), która poszerza krąg osób mogących kwalifikować do szczepienia. Ustawę ostatecznie Sejm uchwalił 30 marca, jednak wbrew poprawkom Senatu, wykaz zawodów uprawnionych do kwalifikacji wskaże w rozporządzeniu minister zdrowia. Senat chciał, by ta lista została umieszczona w nowelizacji ustawy. 

Zapowiedź zmiany w tym zakresie minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw szczepień uzasadniał planowanym przyspieszeniem akcji szczepień przeciwko Covid-19. - Mimo, że tych szczepionek będzie do końca marca było nieco mniej, to przygotowujemy się tak, jak zapowiadaliśmy do dużego przyspieszenia w drugim kwartale. Mamy deklarację producentów, które wierzymy, że zostaną zrealizowane na około 15 milionów szczepionek w drugim kwartale - powiedział szef KPRM.

Minister zdrowia mówił podczas środowej konferencji, że novum, które zostanie przygotowane w formie rozporządzenia, jest właśnie kwestia kwalifikacji do szczepienia. - Będzie je można wykonywać po ukończeniu kursów upoważniających do kwalifikacji do szczepień - dodał minister. - W przypadku ukończenia kursów zarówno fizjoterapeuci, zarówno farmaceuci będę dopuszczeni do tej kwalifikacji - podkreślił Niedzielski.

Czytaj: Farmaceuci i fizjoterapeuci chcą szczepić, ale wciąż czekają na szkolenie>>