Prawo.pl
Sejm postanowił w poniedziałek odrzucić wniosek o rozpoczęcie prac na nowelizacją kodeksu wyborczego, na podstawie której wyznaczone na 10 maja wybory prezydenckie przeprowadzone miały być tylko w formie korespondencyjnej. Wbrew wcześniejszym deklaracjom, przeciwko zajęciu się tym projektem zagłosowała część ugrupowania Jarosława Gowina Porozumienie.
Krzysztof Sobczak
06.04.2020
Wybory
Świadczenia otrzymane przez podatniczkę po śmierci męża z pracowniczych programów emerytalnych, utworzonych i działających w Holandii, podlegają zwolnieniu z opodatkowania w Polsce. Nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
06.04.2020
Domowe finanse PIT
Urzędy probiercze nie działają z powodu stanu epidemii. Wobec tego niektóre wagi pozostają bez ważnego atestu, złotnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów nawet online. Także gazomierze, wodomierze, kasowniki, parkometry, których ważność wygasa muszą być sprawdzane, ale nie będą. Specustawa antykryzysowa pozwala na pół roku odroczyć badanie techniczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2020
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, mimo że w czasie koronawirusa nie ma egzaminów na prawo jazdy, kursów ani szkoleń, ponoszą koszty. Płacą za najem pojazdów, podatki i wypłacają pensje, chociaż egzaminatorzy są na postojowym. Marszałkowie województw, którym ośrodki podlegają, apelują o wsparcie WORD-ów pomocą rządową.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.04.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Celowe koszty windykacji przewyższające równowartość kwoty 40 euro wchodzą w skład kosztów odzyskania należności, które przysługują wierzycielowi, w tym koszty postępowania sądowego - taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2020
Prawo cywilne

Epidemia zachęca do uznania e-aktów notarialnych

Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze
Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa wymuszają nowe, bardziej funkcjonalne spojrzenie na praktykę notarialną, która gwarantowałaby dostęp do notariatu w stanach kryzysowych. Dobrym kierunkiem poszukiwań jest dopuszczenie elektronicznych aktów notarialnych - piszą Ewa Rott-Pietrzyk, Fryderyk Zoll, Dariusz Szostek i Mateusz Grochowski.
Prawo.pl
06.04.2020
Prawo cywilne Prawnicy Prawo gospodarcze
Użyte przez osoby zdrowe maseczki czy rękawiczki ochronne stosowane w pracy, komunikacji miejskiej czy po zakupach powinny być wrzucane do odpadów zmieszanych – wynika z wytycznych Ministerstwa Klimatu i GIS. Specjalne obostrzenia dotyczą wyrzucania i odbioru wszystkich śmieci z miejsc izolacji i kwarantanny. Dotyczą osób izolowanych i chorych oraz odbierających odpady.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.04.2020
Środowisko Koronawirus a prawo

Myśliwi też nie mają wstępu do lasów 

Środowisko Koronawirus a prawo
Zakaz wstępu do lasów obejmuje także myśliwych. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani, tak jak każdy inny obywatel, nawet przebywać w lasach - poinformowało w sobotę Ministerstwo Środowiska. Myśliwi mogą w tym okresie jedynie szacować szkody na polach wokół lasów.
Krzysztof Sobczak
05.04.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Wnioskodawczyni i jej były mąż rozwiedli się. Wnioskodawczyni chciała uzyskać alimenty od byłego męża, ale sądy nie uwzględniły jej roszczenia. Mężczyzna nie zawarł z byłą żoną również pozasądowego porozumienia w tej kwestii. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie może domagać się przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
05.04.2020
Prawo rodzinne Emerytury i renty
Prawo do kontaktu rodzica z dzieckiem jest wyrazem realizacji prawa do życia rodzinnego, służy utrzymywaniu więzi. Jeśli z powodu COVID-19 konieczne jest powstrzymanie się od bezpośrednich spotkań, to należy zmienić formę – np. na telefoniczną czy przez komunikatory internetowe - mówi Prawo.pl adwokat Monika Sokołowska.
Patrycja Rojek-Socha
05.04.2020
Wymiar sprawiedliwości
Kobieta od dłuższego czasu zachowuje się agresywnie wobec męża i ich trójki małoletnich dzieci. Przyznaje, że nie radzi sobie z emocjami. Jej agresja ma negatywny wpływ na rozwój dzieci. Koniecznym stało się więc zobowiązanie matki małoletnich do opuszczenia mieszkania – orzekł Sąd Rejonowy w Jaśle.
Aleksandra Partyk
05.04.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rekomendacje rządu są jednoznaczne – w święta pozostańmy w domu. Według ministra zdrowia kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem. Powinno się też maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się w okresie świątecznym i podróże między miastami.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.04.2020
Koronawirus a prawo

Uwaga na kłamstwa i oszustwa na koronawirusa

Prawo karne Koronawirus a prawo
Nie klikajmy w podejrzane linki. Nie wierzmy w nowe bankowe regulacje ustawowe uruchamiane w sieci, które uchronią nas przed utratą oszczędności w czasie epidemii, ani w ponadprzeciętne zyski i lekarstwa chroniące przed koronawirusem. Próby oszustwa zdarzają się codziennie, a cyber-złodzieje ostatnio nasilili aktywność.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Ani ukarać kierowcy się nie da za to, że zatrzymał się na przystanku nie uwzględnionym w rozkładzie jazdy, ani też przedsiębiorca przewozowy nie może wpłynąć na podwyższenie opłaty za każdy postój - taki jest sens orzeczeń sądów administracyjnych. Na przeszkodzie stoi długotrwałość postępowań i przeszkody formalne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.04.2020
Samorząd terytorialny
Musimy izolować nosicieli koronawirusa, żeby społeczeństwo mogło wrócić do normalnego funkcjonowania. I ci mali, i ci wielcy przedsiębiorcy, a także zwykli ludzie muszą przecież z czegoś żyć. Innej drogi nie widzę - mówi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
04.04.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Podatniczka, która poniosła w 2019 roku wydatki na zakup instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem w budynku mieszkalnym, którego właścicielem jest jej mąż, może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Najpóźniej na dzień dokonania odliczenia musi być jednak właścicielem lub współwłaścicielem tego budynku. Takie rozwiązanie dopuszcza skarbówka.
Wiesława Moczydłowska
04.04.2020
Domowe finanse PIT
W związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją premiera, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformowało Ministerstwo Środowiska. Jak podkreśla resort, podyktowane to jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo ludności.
Krzysztof Sobczak
03.04.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku uznał, iż jakkolwiek organy penitencjarne miały obowiązek zapobieżenia samobójstwu osadzonego z problemami psychiatrycznymi, to brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej w więzieniu naraził skarżącego na nieludzkie i poniżające traktowanie.
Katarzyna Warecka
03.04.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sejm nie uchwali na tym posiedzeniu zmian w kodeksie wyborczym, na podstawie których 10 maja nie byłoby lokali wyborczych, a wszyscy uprawnieni głosowaliby korespondencyjnie. Poparcia dla takich rozwiązań odmówił koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Lider tego ugrupowania proponuje przesunięcie wyborów i wydłużenie o dwa lata kadencji Andrzeja Dudy.
Krzysztof Sobczak
03.04.2020
Wybory
Składając roczny PIT za 2019 rok, podatnicy mogą obniżyć swój podatek. Jedną z przysługujących ulg jest możliwość odliczenia od dochodu kwot dokonanych darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. Odliczyć w zeznaniu można darowizny przekazane w danym roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie podatkowe.
Krzysztof Koślicki
03.04.2020
Domowe finanse PIT
Bezpieczeństwo, zwłaszcza rozumiane dosłownie jako ochrona życia i zdrowia obywateli, jest wartością wyższą i ważniejszą niż obowiązek realizacji zadań wyborczych. Zwłaszcza, że jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywateli – mówi dr hab. Bartłomiej Michalak, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.04.2020
Wybory
Odliczenie od podstawy opodatkowania nawet 200 procent wartości darowizny, jednorazowy odpis amortyzacyjny, zerowa stawka VAT, korzystne rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej – takie rozwiązania pojawiły się m.in. w obowiązującej już specustawie. Rząd próbuje zachęcać firmy i osoby prywatne do wsparcia walki z epidemią koronawirusa. Zdaniem ekspertów, to za mało.
Krzysztof Koślicki
03.04.2020
CIT VAT Koronawirus a prawo
Finansowanie działalności kulturalnej w zmienionej formie, upowszechnianej za pomocą internetu w czasie epidemii, przewiduje rozporządzenie podpisane przez ministra kultury. Wsparcie będzie miało formę programu stypendialnego oraz programu dotacyjnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Wybory korespondencyjne dla osób starszych nie są możliwe do wykonania, a zapowiadane w rozszerzonej formie wymagają zorganizowania nowego aparatu wyborczego, który trzeba odpowiednio zaprojektować i przetestować – uważają przedstawiciele korporacji samorządowych. Ich zdaniem kolejne pomysły nie likwidują zagrożenia, a przenoszą je na przykład na pocztę.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus a prawo

Miasta: Niepotrzebny zakaz korzystania z rowerów miejskich

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Samorządowcy z miast chcą wykreślenia zakazu korzystania z rowerów miejskich dostępnych publicznie z rozporządzenia w sprawie ograniczeń w stanie epidemii. Ich zdaniem są one nie tylko urządzeniami służącymi do rekreacji, ale również środkami transportu indywidualnego i stanowią istotne uzupełnienie systemów komunikacji miejskiej.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że możliwość głosowania korespondencyjnego powinna zostać przywrócona w Polsce nie tylko w 2020 roku, ale na stałe. Jednak musi to przebiegać w trybie respektującym postanowienia Konstytucji RP. Krótki czas uniemożliwi właściwe, rzetelne poinformowanie wyborców o procedurze.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Rząd pozwolił myśliwym na urządzanie polowań w czasie epidemii, gdy wszyscy inni obywatele muszą pozostawać w domu. - To nonsens i skandal - uważają zarówno miłośnicy polowań, jak i obrończy zwierząt. Choćby dlatego, że godzi w równość obywateli wobec prawa i może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.04.2020
Środowisko Koronawirus a prawo
Firma jako pracodawca nie ma obowiązku korygowania PIT-11 – nawet w sytuacji, gdy w 2019 roku pobrała za wysokie zaliczki na podatek od pracowników. Zatrudnieni nie mogą domagać się poprawienia otrzymanych dokumentów. Mogą jednak sami skorygować koszty w rocznym PIT. Dzięki temu niesłusznie pobrane kwoty wrócą na ich konta. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Krzysztof Koślicki
02.04.2020
Domowe finanse PIT
Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie mają być przeprowadzone bez wykorzystania lokali wyborczych, całe głosowanie ma mieć miejsce w formie korespondencyjnej. Taką poprawkę wprowadzają posłowie Prawa i Sprawiedliwości do czekającego rozpatrzenie przez Sejm projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.
Krzysztof Sobczak
02.04.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził w ogłoszonym w czwartek wyroku, ze Polska, Czechy i Węgry, odmawiając udziału w tymczasowym mechanizmie relokacji uchodźców, złamały prawo UE. Państwa członkowskie nie mogą, w celu uchylenia się od wdrożenia tego mechanizmu, powoływać się ani na swoje obowiązki dotyczące utrzymania porządku publicznego
Krzysztof Sobczak
02.04.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie