Prawo.pl
Jeżeli sprawca działa dla korzyści osobistej, a wykonywanie powierzonej czynności służbowej umożliwiło mu wyrządzenie szkody, zwierzchnik nie może skutecznie podnieść zarzutu, że podwładny wyrządził szkodę tylko przy okazji realizacji powierzonych zadań - orzekł Sąd Najwyższy zasądzając milion złotych na rzecz ofiary księdza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.03.2020
Prawo cywilne

UE: Walka z epidemią nie kosztem zasad i wartości 

Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Ważne jest, by wprowadzane przez niektóre państwa nadzwyczajne środki w celu zaradzenia kryzysowi w związku z koronawirusem, nie były wprowadzane kosztem podstawowych zasad i wartości określonych w traktatach - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Standardowo termin na złożenie rocznego PIT upływa 30 kwietnia. W tym roku PIT można jednak wypełnić miesiąc później. Z powodu epidemii koronawirusa Ministerstwo Finansów zdecydowało o wydłużeniu sezonu rozliczeń. Resort przypomina również, że dla ponad 21 milionów osób składających PIT-37 i PIT-38, propozycja rozliczenia jest już przygotowana w usłudze Twój e-PIT.
Krzysztof Koślicki
31.03.2020
Domowe finanse PIT
Co najmniej dwa metry pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej, młodzież do 18 roku życia może wychodzić tylko z osobą dorosłą, zakaz wstępu do parków, na plaże, nieczynne punkty usługowe i limit osób w sklepach - takie m.in. ograniczenia zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej dotyczącej kolejnych etapów walki z koronawirusem.
Krzysztof Sobczak
31.03.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Podatnik może w zeznaniu rocznym za 2019 rok rozliczyć dochód uzyskany z autorskich praw do wytworzonego programu komputerowego, z uwzględnieniem preferencyjnej 5 proc. stawki podatku dochodowego, na podstawie regulacji dotyczących IP Box. Potwierdza to skarbówka w niedawno wydanej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
31.03.2020
Domowe finanse PIT
We wtorek, 31 marca, wchodzi w życie rozporządzenie dotyczące zaniechania poboru podatku od dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Skorzystają na tym m.in. tzw. frankowicze. Chodzi o kredyty na cele mieszkaniowe udzielone przed 15 stycznia 2015 roku.
Krzysztof Koślicki
31.03.2020
PIT
Do końca czerwca nie będzie można wypowiedzieć umowy najmu. Te, które mają być rozwiązane po 31 marca będą z automatu przedłużane do końca czerwca na dotychczasowych warunkach. Wystarczy, że najemca złoży wynajmującemu oświadczenie. Wola wynajmującego nie będzie w takiej sytuacji miała znaczenia.
Jolanta Ojczyk
31.03.2020
Prawo cywilne Budownictwo Koronawirus a prawo

Granatem odłamkowym w hejt w internecie - za stalking do 10 lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Stalking wkrótce będzie karany surowiej niż znęcanie. To pomysł rządu, by radzić sobie z hejtem w internecie - niezbyt trafiony, jak oceniają eksperci. W dodatku przepchnięty w Sejmie przy okazji uchwalania setek przepisów, które mają chronić społeczeństwo przed koronawirusem, a przedsiębiorców przed skutkami kryzysu.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
31.03.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Singiel lub para w dużym mieszkaniu wytwarza mniej śmieci niż rodzina z dziećmi i babcią w małym. Jeśli gmina tak uzna, muszą jednak płacić tyle samo. Ogromny wzrost opłat za odpady zmusił samorządy do poszukiwania sposobów, dzięki którym koszty będą pokryte. Nie ma jednak metody idealnej, bo albo są niesprawiedliwe, albo zależą od ludzkiej uczciwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd zapowiada kolejne ograniczenia w związku z epidemią

Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Trzeba rozważyć wprowadzenie dodatkowych regulacji w walce z koronawirusem - zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosi je we wtorek, ale nie podał szczegółów. Wcześniej o projektowanych ograniczeniach mówiła też minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Krzysztof Sobczak
30.03.2020
Prawo karne Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Wydatków związanych z przeszczepem komórek macierzystych i pobytem w komorze normobarycznej nie można odliczyć od dochodu za 2019 r. w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. Wynika to z niedawnej interpretacji skarbówki. Organ podkreślił, że w zamkniętym katalogu zawierającym wydatki możliwe do odliczenia nie mieści się pojęcie zabiegu inwazyjnego, lecz jedynie zabieg rehabilitacyjny.
Wiesława Moczydłowska
30.03.2020
Domowe finanse PIT
Roszczenie o sprzedaż mieszkania przysługuje także tym osobom, którym nie zaproponowano prawa pierwszeństwa zakupu, a doszło do zbycia całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz nieuprawnionych osób - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Sąd dodał, że nie ma w tym przypadku dyskryminacji nabywców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.03.2020
Prawo cywilne Budownictwo
Według PiS wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego ma umożliwić przeprowadzenie wyborów w legalnym terminie, według opozycji to próba manipulowania wynikiem wyborów w nadzwyczajnej sytuacji i igranie ze zdrowiem i życiem ludzi. Wprowadzona nagle zmiana do kodeksu wyborczego na pewno skomplikuje i wydłuży prace parlamentarne nad pakietem.
Krzysztof Sobczak
29.03.2020
Wybory
Religia, wiara w medycynę naturalną, indywidualne przekonania czy też stan szoku niepozwalający na podjęcie racjonalnych decyzji – to tylko kilka z powodów, dla których dorośli pacjenci bardzo często odmawiają leczenia, a nawet poddania się zabiegom. Osoba dorosła nie może niekorzystnie dysponować życiem i zdrowiem dziecka - uważają prawnicy - Dominik Kubica i Tomasz Duraj.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2020
Prawo cywilne

TSUE: Bank ma jasno podać czas na odstąpienie od umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Umowy kredytu zawierane z konsumentami muszą wskazywać w sposób jasny i zwięzły sposób obliczania terminu na odstąpienie od umowy - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE. I podkreślił, że nie wystarczy, aby w odniesieniu określenia początku biegu terminu na odstąpienie, umowa odsyłała do przepisu krajowego, który sam odsyła do innych przepisów krajowych.
Krzysztof Sobczak
28.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Wydatki poniesione przez rodzica na zakup komputera, tabletu i zegarka stanowią koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego syna. Mogą więc być odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
28.03.2020
Domowe finanse PIT

Sprawy załatwiajmy przez internet, dopóki nie ma przeciążeń

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Urzędy namawiają do załatwiania spraw przez internet, bo to jedyne wyjście w czasie epidemii. Resort cyfryzacji zapewnia, że systemy działają sprawnie. Jednak nie ma gwarancji, że przy bardzo dużym obciążeniu nie wystąpią przejściowe problemy z ich stabilnością. W urzędach są obawy przed brakiem sprzętu i kadr oraz przeciążeniem internetu pracą zdalną.
Katarzyna Kubicka-Żach Grażyna J. Leśniak
28.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Wierzyciel żądał zaległych opłat abonamentowych. Twierdził, że wystarczającą przesłanką jest niezgłoszenie wyrejestrowania odbiornika RTV czy też niezłożenie reklamacji w sprawie nieuzyskania indywidualnego numeru identyfikacyjnego. WSA w Poznaniu uznał jednak, że pogląd ten narusza przepisy ustawy o opłatach abonamentowych.
Dorian Lesner
28.03.2020
Prawo cywilne
Podejmując wszelkie działania związane ze zwalczeniem epidemii koronawirusa inspekcje sanitarne powinny pamiętać, by dane osobowe, które w związku z tymi zadaniami są przetwarzane, były odpowiednio chronione - przypomina prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Krzysztof Sobczak
27.03.2020
Opieka zdrowotna RODO Koronawirus a prawo

Apel: Nie zabraniajcie medykom mówić o problemach

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ograniczenia w swobodzie wypowiedzi nakładane na pracowników służby zdrowia w trakcie pandemii, mogą podważać zaufanie obywateli, ale przede wszystkim pacjentów do lekarzy – napisały Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelskiej Watchdog w apelu do Ministra Zdrowia, Sanepidu i dyrektorów szpitali.
Krzysztof Sobczak
27.03.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Nawet 10 lat więzienia za ukrywanie koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Sejm szybko zaostrza przepisy kodeksu karnego. Jeśli pakiet antykryzysowy wejdzie w życie, osobie z koronawirusem, która zatai to i pojedzie do szpitala gdzie zakazi personel medyczny, grozić będzie nawet 10 lat pozbawienia wolności. Kary drastyczne, a przy obecnej pracy sądów nie do realizacji - alarmują Rzecznik Praw Obywatelskich, prawnicy i lekarze.
Katarzyna Nowosielska Patrycja Rojek-Socha
27.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rządowy projekt nowelizacji specustawy o COVID-19 zawiera szereg unormowań mających poprawić sytuację różnych grup społecznych. Nie reguluje jednak narastającego w czasie pandemii problemu przemocy domowej. Projektowane zmiany wręcz pogarszają sytuację jej ofiar - pisze Filip Rak z Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy.
Filip Rak
27.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne

Strona online wniesie pismo procesowe, sąd tak samo doręczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Ministerstwo Sprawiedliwości na czas epidemii koronawirusa otwiera nowe możliwości w komunikacji sądów ze stronami, ale też komornikami. Po tygodniu prac nad projektem zmian w specustawie, który dawał początkowo możliwość wnoszenia pism procesowych online, idzie dalej i proponuje, by w ten sam sposób strony mogły otrzymywać pisma z sądów.
Patrycja Rojek-Socha
27.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo AI
Uchwalone w czwartek przez Sejm zmiany w regulaminie izby umożliwią obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana pozwoli na przeprowadzenie obrad zdalnych już w piątek, kiedy to Sejm ma zająć się przygotowaną przez rząd "tarczą antykryzysową".
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Administracja publiczna
Obecna sytuacja epidemiczna w sposób zasadniczy wpływa jednak na możliwość przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w wyznaczonym terminie, 10 maja bieżącego roku - pisze kilkadziesiąt organizacji społecznych we wspólnym apelu do Rady Ministrów. Autorzy wystąpienia twierdzą, że już faktycznie mamy w Polsce stan nadzwyczajny. Dlaczego więc nie ogłosić go oficjalnie? - pytają. 
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Samorząd terytorialny Wybory
Wydłużenie terminów w związku z nabyciem lub zbyciem pojazdu, opłat za użytkowanie wieczyste i jego przekształcenie – to niektóre propozycje rządowego pakietu antykryzysowego, którego projekt trafił właśnie do Sejmu. Do tego dochodzą zmiany w zakresie finansów samorządowych i w gospodarce odpadami.
Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Skazanie osoby za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat podmiotu gospodarczego w liście otwartym, skierowanym do prezesa urzędu nadzoru nad rynkami finansowymi, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii - stwierdził w wydanym w czwartek wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
26.03.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy - taką zasadę przewiduje skierowany w czwartek do sejmu projekt ustawy z pakietu tzw. tarczy antykryzysowej. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.
Krzysztof Sobczak
26.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Skierowany właśnie do Sejmu pakiet antykryzysowy poszerza katalog spraw niecierpiących zwłoki, do którego dołączone mają zostać m.in. wnioski o przedłużenie i zmianę tymczasowego aresztowania. Zmieniono też propozycje dotyczące przepisów o wnoszeniu i doręczaniu pism procesowych online.
Patrycja Rojek-Socha
26.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zaprzestanie wysyłki korespondencji sądowej wydaje się dobrym rozwiązaniem, ma jednak negatywne skutki dla szeregu uczestników postępowania - pełnomocników z urzędu, kuratorów procesowych, mediatorów, biegłych sądowych i tłumaczy. Co z tego, że wydawane są postanowienia o przyznaniu im wynagrodzeń, skoro nie są doręczane. Skutek to brak prawomocności - pisze sędzia Zbigniew Miczek.
Zbigniew Miczek
26.03.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości