Szefowa KE przypomniała, że Unia Europejska opiera się na wartościach wolności, demokracji, praworządności i poszanowania praw człowieka. A rzecznik Komisji Eric Mamer poinformował, że w środę unijni komisarze omówią zakres środków nadzwyczajnych wprowadzonych poprzez poszczególne kraje.

Czytaj: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z epidemią>>

Ursula von der Leyen wskazała, że "wszelkie środki nadzwyczajne muszą być ograniczone do tego, co jest konieczne i ściśle proporcjonalne. - Nie mogą trwać w nieskończoność. Ponadto rządy muszą upewnić się, że takie środki podlegają regularnej kontroli - podkreśliła.

W nawiązaniu do tego oświadczenia rzecznik KE mówił o węgierskiej ustawie o ochronie przed koronawirusem, zgodnie z którą rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia podejmować nadzwyczajne kroki "w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli". Eric  Mamer zapowiedział, że KE przeanalizuje ustawę w oparciu o zasady, o których w swoim oświadczeniu wspomniała szefowa KE.

Węgierska ustawa przedłuża stan zagrożenia wprowadzony przez rząd Viktora Orbana 11 marca br. Stanowi też, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.