Podczas konferencji prasowej w Warszawie, udostępnionej na Facebooku i Twitterze, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa rady Ministrów i Łukasz Szumowski, minister zdrowia, mówili między innymi o zbliżających się świętach Wielkiejnocy w kontekście przemieszczania się obywateli.

 

Zagrożenie przy świątecznym stole

- Kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem - mówi minister zdrowia. Według niego święta te są symbolem "nowego życia" i powinniśmy postarać się, żeby nie stały się powodem do rozwoju epidemii.

Michał Dworczyk dodał, że powinno się maksymalnie ograniczyć przemieszczanie się w okresie świątecznym i podróże między miastami. Rekomendacja rządu dąży do tego, żeby pozostać w domach.

Nowelizacja rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się i zakazuje organizowania zgromadzeń. Wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzamy psa, a także zakaz organizowania zgromadzeń. Minister podkreślił, że policja będzie kontrolowała zgodność zachowania Polaków z nowym rozporządzeniem ws. koronawirusa.

Zgodnie z kolejnymi obostrzeniami, ogłoszonymi przez premiera 31 marca, powinna być zachowana odległość co najmniej dwa metry pomiędzy osobami w przestrzeni publicznej, a młodzież do 18 roku życia może wychodzić tylko z osobą dorosłą, zakaz wstępu do parków, na plaże, nieczynne punkty usługowe i limit osób w sklepach.

W ostatnim czasie ogłoszono też zakaz wstępu do lasu