Rozporządzenie podpisane przez włoskiego ministra zdrowia było wprowadzone początkowo tylko na czas Świąt Wielkanocnych. Także po ich zakończeniu pozostaje obowiązek 5-dniowej kwarantanny.

Kwarantanna 14 dni

Do Wielkiej Brytanii i Izraela , podobnie jak do wszystkich państw UE, można natomiast już podróżować z Włoch bez uzasadnionego powodu.

W przypadku przyjazdu z pozostałych krajów nadal obowiązuje nakaz 14-dniowej kwarantanny. Zwalniają z niej tzw. loty wolne od Covid-19, uruchomione w ruchu z USA.

Czytaj też: Nowe przepisy o kwarantannie nie wystraszyły świątecznych turystów

Polski MSZ ostrzega

Ministerstwo Spraw Zagranicznych natomiast nie zakazuje, lecz tylko apeluje do Polsków o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Tę decyzje podjęto po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

 Podróżni muszą się liczyć z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

MSZ zachęca do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wyjazdy krajowe - od czerwca

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński uważa,, że rok 2021 jest dla branży hotelarskiej stracony. To będzie już drugi, czarny rok dla hotelarzy - rok ogromnych strat finansowych, masowych zwolnień pracowników i niewyobrażalnego stresu związanego z chaosem i brakiem konkretnego planu zamrażania i odmrażania gospodarki.

Jak zaznaczył, jest wiele znaków zapytania dotyczących nadchodzących miesięcy czy sytuacji w drugiej połowie roku. "Brak stabilizacji nikomu nie służy, dlatego tak ważna jest dzisiaj odpowiednio wczesna decyzja rządu o zniesieniu obostrzeń jeszcze przed majówką" - dodał.

Został niecały miesiąc - zdaniem Mączyńskiego- do pierwszego długiego weekendu w tym roku, czyli szansy dla branży na pozyskanie jakichkolwiek przychodów. "Wszystko wskazuje na to, że wkrótce wyhamuje trzecia fala epidemii, a program szczepień znacząco przyspieszy. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie w wakacje obiekty będą miały limity czy inne sztuczne ograniczenia działalności" - powiedział. Dodał, że hotele są w pełni przygotowane, by świadczyć usługi w reżimie sanitarnym. Restauracje hotelowe są gotowe do bezpiecznego otwarcia.

Branża  liczy, że ruch turystyczny ruszy pełną parą w czerwcu.