Prawo.pl
Ministerstwo Rozwoju nie planuje tworzenia osobnego programu, który ma objąć pokrycie koszów turnusów rehabilitacyjnych w okresie wakacyjnym dla osób z niepełnosprawnością. Pytania w tej sprawie pojawiły się w związku z projektem stworzenia bonu turystycznego dla pracowników.
Robert Horbaczewski
31.05.2020
Pomoc społeczna

Odmrażanie także w muzeum, ale decyzję podejmie dyrektor

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ministerstwo kultury informuje, że decyzje dotyczące zmiany form udostępniania instytucji kultury, takich jak muzea należą do dyrektora instytucji. Ma on działać w porozumieniu z organizatorem oraz właściwym oddziałem sanepidu. Odmrażanie nie oznacza też, że nie będzie obowiązku noszenia maseczki w budynku, parku czy na parkingu.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 maja uznał, iż umieszczenie informacji o nosicielstwie HIV na zaświadczeniu o zwolnieniu ze służby wojskowej stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego. Zdaniem Trybunału rząd Mołdowy nie wyjaśnił, dlaczego wymagał wpisywania tych danych do dokumentu.
Katarzyna Warecka
31.05.2020
Administracja publiczna RODO
Zbycie lub nabycie pojazdu, czyli jego sprzedaż, kupno czy darowiznę można zgłosić przez internet. Jest to usługa bezpłatna, a do złożenia wniosku elektronicznie potrzebny jest profil zaufany. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia w terminie grozi kara od 200 do 1000 zł.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.05.2020
Administracja publiczna
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozluźnienie dotyczy noszenia maseczek. Będzie można latać, ruszą targi, kina i teatry, choć z ograniczeniami. Dyskoteki zostają nieczynne do odwołania.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.05.2020
Koronawirus a prawo
Ze względu na panującą obecnie sytuację w kraju wprowadzono regulacje dotyczące składania zeznań podatkowych przez podatników, którzy nie rozliczyli się do dnia 30 kwietnia. W tym możliwość złożenia deklaracji oraz wpłaty podatku po upływie tego terminu. Jeżeli podatnik nie zdążył się rozliczyć do końca kwietnia, ale złoży deklarację i wpłaci podatek do poniedziałku 1 czerwca, nie poniesie z tego tytułu żadnych konsekwencji
Agnieszka Rzeszut
30.05.2020
Domowe finanse PIT

Nie będziemy już chodzić na wizyty do lekarza

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Lekarze, zwłaszcza z przychodni i poradni, w ostatnich miesiącach w ekspresowym tempie przestawili się na zdalne leczenie pacjentów. E-wizyty stanowią już ponad 90 proc. wszystkich porad. Takie wizyty pozostaną z nami zapewne na znacznie dłużej, niż tylko podczas pandemii.
Katarzyna Nowosielska
30.05.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W kodeksie wykroczeń pojawi się nowy przepis, pozwalający ukarać internetowego trolla. Założenie ustawodawcy było szlachetne - zapobiegać przeszkadzaniu w zdalnych lekcjach i innych transmisjach, np. firmowych konferencjach. Gorzej z samą konstrukcją przepisu, bo nie wiadomo dokładnie, w jakich sytuacjach go stosować i po co powiela już istniejące rozwiązania
Monika Sewastianowicz
30.05.2020
Zarządzanie oświatą
Milion złotych zadośćuczynienia od Domu Zakonnego i Towarzystwa Chrystusowego zawiera aspekt prewencyjny mający na celu ochronę dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym ze strony duchownych. Sądom chodziło o zwrócenie uwagi kościelnych osób prawnych na dobór mężczyzn do kapłaństwa - stwierdził Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2020
Prawo karne
Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.
Aleksandra Partyk
30.05.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Miejsce zamieszkania w 2019 roku obojga małżonków na terytorium Polski, ośrodek interesów życiowych, istnienie między nimi wspólności majątkowej małżeńskiej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, uprawniają do zastosowania łącznego opodatkowanie dochodów w rocznym PIT. Potwierdza to skarbówka w wydanej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
30.05.2020
Domowe finanse PIT
Nawet co trzeci klient kancelarii chce wydziedziczyć bliskich - wskazują notariusze. W tym celu należy sporządzić testament i wyjaśnić przyczyny, które o tym zadecydowały. Ustawodawca zastrzegł, w jakich przypadkach wydziedziczenie jest skuteczne. Eksperci podkreślają, że to spadkodawca najlepiej wie, kto powinien po jego śmierci skorzystać z jego majątku.
Aleksandra Partyk
30.05.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne

Do urzędu skarbowego najlepiej online albo telefonicznie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędami. Dostępny jest także e-PUAP. W wyjątkowych przypadkach podatnicy będą obsługiwani w urzędach, ale tylko przez trzy dni w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.
Krzysztof Koślicki
29.05.2020
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Protest wyborczy na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. w sprawie stwierdzenia niemożności głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta RP jest niedopuszczalny - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN. Podstawą odrzucenia nie był brak publikacji tej uchwały w Dzienniku Ustaw, lecz brak terminów na wnoszenie skarg.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.05.2020
Wybory
Od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców piłkarskich na mecze, ale przy zapewnieniu odpowiednich procedur - będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dziś wieczorem po 80-dniowej przerwie rozegrane zostaną dwa pierwsze spotkania piłkarskiej ekstraklasy, ale mecze odbędą się przy pustych trybunach.
Krzysztof Sobczak
29.05.2020
Koronawirus a prawo
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terenie Polski oraz możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela pojazdu - to niektóre ze zmian, które przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, nad którą pracuje parlament.
Krzysztof Sobczak
29.05.2020
Administracja publiczna
Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek, obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia - to niektóre z zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach - poinformował w piątek Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Krzysztof Sobczak
29.05.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Ustawa o PIT wyróżnia wśród źródeł przychodu m.in. pozarolniczą działalność gospodarczą oraz najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę, a także inne umowy o podobnym charakterze (tzw. najem prywatny). Najem prywatny może być opodatkowany 8,5-proc. ryczałtem. Prowadzony w ramach firmy opodatkowany jest według form właściwych dla działalności gospodarczej.
Aneta Skowron
29.05.2020
Domowe finanse PIT

Nieobecni nie mają racji? Wizja wyroku zaocznego ma zaktywizować pozwanych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
W świetle przepisów w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod nieobecność pozwanego, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.
Aleksandra Partyk
29.05.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Należy zmienić przepisy w zakresie częstotliwości odbioru odpadów biodegradowalnych i zmieszanych w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Nie ma potrzeby częstszego odbioru takich śmieci, bo, przeciwnie niż w dużych miastach, tam frakcja „bio” prawie nie istnieje. Mało jest też nieruchomości wielorodzinnych. A więcej przyjazdów śmieciarki - to wyższe koszty dla mieszkańców.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.05.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad bonem turystycznym, który ma być dopłatą dla pracowników na wakacje. Jak ustaliło Prawo.pl, resort chce zmienić kryterium uprawniające do pomocy. 1000 zł będzie dla pracowników, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 3000 złotych. Wnioski mają być składane przez bankowość elektroniczną.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
29.05.2020
Koronawirus a prawo
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 maja 2020 r. uznał, że zawieszenie akredytacji dziennikarskiej w węgierskim parlamencie po próbie nagrania materiału telewizyjnego w miejscu do tego nieprzeznaczonym, stanowiło naruszenie dziennikarskiej swobody wyrażania opinii.
Katarzyna Warecka
28.05.2020
Administracja publiczna
Dochody w postaci świadczenia małżeńskiego przyznanego na podstawie przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki, są w Polsce zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podatniczce nie będzie ciążył obowiązek wykazywania tych dochodów w zeznaniu podatkowym. Potwierdza to interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
28.05.2020
Domowe finanse PIT
Medyk, który nie chce wykonać zabiegu przerwania ciąży, nie będzie musiał także wskazywać pacjentce placówki leczniczej, która może go przeprowadzić. To poprawka przyjęta wczoraj przez sejmową Komisję Zdrowia. Szpitale, które podejmują się wykonywania aborcji - podpiszą odrębne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Katarzyna Nowosielska
28.05.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

KE nadal chce wiązać fundusze z praworządnością 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komisja Europejska poinformowała w środę, że podtrzymuje swoją propozycję powiązania wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. - Dołożę wszelkich starań, by w nowym wieloletnim budżecie UE wypłata środków unijnych była uzależniona od spełniania norm praworządności i by przepisy te były stanowcze - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova (fot.).
Krzysztof Sobczak
27.05.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Wniosek o wznowienie postępowania spełnia wymogi formalne, jeżeli wskazuje na prawomocny wyrok skazujący za popełnienie przestępstwa w związku z postępowaniem objętym wznowieniem albo wskazuje na orzeczenie karne, stwierdzające niemożność wydania wyroku skazującego z powodu śmierci oskarżonego, przedawnienia, braku skargi uprawnionego oskarżyciela
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.05.2020
Prawo karne
Od 30 maja nie będzie obowiązku noszenia maseczek na twarzy na ulicach, placach i innych przestrzeniach otwartych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Trzeba będzie je jednak zakładać wchodząc do sklepów, biur i innych budynków publicznych. To kolejny etap odmrażania gospodarki i życia publicznego.
Krzysztof Sobczak
27.05.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Maseczka na brodzie, zakaz tylko w rozporządzeniu

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
I rząd, i obywatele bardzo entuzjastycznie zabrali się za odmrażanie gospodarki. Tak, że wychodząc na ulicę, łatwo zapomnieć, że jakiekolwiek zakazy w ogóle jeszcze obowiązują. Tymczasem nie wszystkie zniknęły i kara za łamanie restrykcji jest równie wysoka, co dwa tygodnie temu.
Monika Sewastianowicz
27.05.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem
Katarzyna Kubicka-Żach
27.05.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Wideofon jest formą monitoringu, a więc jego stosowanie, pozwalające identyfikować osoby m.in. na podstawie wizerunku i głosu, jest monitoringiem. Przetwarzanie danych osobowych przy użyciu takiego systemu przez żłobek podlega RODO.
Joanna Lesińska
27.05.2020
Zarządzanie oświatą RODO