Projekt poparła w debacie zdecydowana większość klubów. Prace nad projektem będzie kontynuowała w związku z tym komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach.

Projekt przewiduje dodanie w Kodeksie cywilnym art. 446[2]. Stanowi on, że "w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę".

Czytaj: 
SN: Dwie połączone izby rozstrzygną o utracie więzi rodzinnych>>
SN: zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnej po wypadku
Sędzia Romańska: Więź rodzinna to jest dobro osobiste>>

- Potrzeba nowelizacji Kodeksu cywilnego w tym zakresie wynika z rozbieżności w orzecznictwie sądowym. Dominującą linią orzeczniczą jest zasądzanie przez sądy zadośćuczynienia najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej, jednak zdarzają się przypadki odmowy prawa do tego rodzaju zadośćuczynienia - czytamy w uzasadnieniu. Zdaniem jego autorów, więzi rodzinne stanowią "fundament prawidłowego funkcjonowania rodziny i podlegają ochronie prawnej". - Ich utrata w następstwie czynu niedozwolonego, np. w wyniku wypadku drogowego powinna podlegać naprawieniu przez zapłatę odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia. Rozbieżne orzecznictwo nie może pozbawiać najbliższych członków rodziny poszkodowanego prawa do uzyskania zadośćuczynienia za zerwanie w dramatycznych okolicznościach więzi rodzinnej- argumentują.

 


Według projektu, zadośćuczynienie będzie przysługiwało wyłącznie najbliższym członkom rodziny poszkodowanego i będzie dotyczyć przypadków uszczerbków "najcięższych oraz nieodwracalnych, a więc takich, które rzeczywiście skutkują zerwaniem więzi rodzinnej" i wiążą się z "dotkliwą, niekończącą się krzywdą najbliższych członków rodziny poszkodowanego". - Ocena wszystkich przesłanek zadośćuczynienia będzie dokonywana na podstawie konkretnych okoliczności sprawy, których obowiązek wykazania będzie spoczywał na dochodzącym zadośćuczynienia - napisano w uzasadnieniu.

Czytaj także: Kłopotliwe zadośćuczynienia dla bliskich osób w stanach wegetatywnych>>