Prawo.pl
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przez fakt, iż nie doszło do debaty przed drugą turą wyborów prezydenckich, obywatele RP pozbawieni zostali możliwości obiektywnego zapoznania się z programem i wizją prezydentury obu kandydatów. Apeluje o wypracowanie wspólnego standardu i formatu debat prezydenckich.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2020
Wybory

Uchwały anty-LGBT nie do zaskarżenia przed sądem administracyjnym

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sądy administracyjne odrzucają skargi rzecznika praw obywatelskich na uchwały anty-LGBT, uznając, że nie podlegają one zaskarżeniu. Według sądów nie są to akty z zakresu administracji publicznej. Choć skarg na takie uchwały jest więcej, najprawdopodobniej skutek będzie taki sam - uważa prof. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Grzegorz Krawiec
10.07.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Prokuratorzy z całego kraju zaskarżają coraz więcej uchwał gmin dotyczących pobierania od mieszkańców opłat za przyłączenie do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Tymczasem jednostronne nakładanie na obywateli obowiązków, w tym opłat, nie jest dopuszczalne bez upoważnienia ustawowego.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.07.2020
Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura
Mam wrażenie, że obecnie pomocy potrzebują raczej banki, bo frankowicze nauczyli się radzić sobie w sądach. Spraw jest coraz więcej i coraz częściej wygrywają. Zaproponowanie kompromisowego rozwiązania przyniesie więc korzyść przede wszystkim bankom - mówi dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z European Legal Studies Institute, Uniwersytet Osnabrück,
Jolanta Ojczyk
10.07.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Sebastian Kościelnik, kierowca fiata seicento jest winien zderzenia z kolumną rządową, którą jechała premier Beata Szydło. Kierowca musi zapłacić po tysiąc zł nawiązki byłej premier i funkcjonariuszowi BOR. Wyrok jest nieprawomocny, a obrońca oskarżonego zapowiada złożenie apelacji. Ale zdaniem sądu także kierowca BOR złamał przepisy.
Monika Sewastianowicz
09.07.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Kodeks wyborczy nie określa terminów wyznaczenia mężów zaufania i obserwatorów społecznych, może się więc to odbyć przed wyborami i nawet w dniu głosowania. Osoby te pełnią ważną funkcję kontroli wyborów i mogą być obecne w lokalu wyborczym oraz rejestrować działania komisji. Powinny posiadać specjalne zaświadczenie od podmiotu, który ich wyznaczył.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.07.2020
Wybory
W ustawie o rzeczach znalezionych należy uregulować kwestie dotyczące postępowania z danymi osobowymi, utrwalonymi na zagubionych nośnikach, np. laptopach czy telefonach komórkowych - apeluje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w wystąpieniu do ministra administracji i spraw wewnętrznych.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Administracja publiczna RODO
Volkswagen może być pozywany przed sądami w krajach, w których były sprzedawane samochody ze zmanipulowanym oprogramowaniem - stwierdził w ogłoszonym w czwartek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że szkoda ponoszona przez nabywcę urzeczywistnia się w państwie członkowskim, w którym nabywa on pojazd za cenę przewyższającą jego rzeczywistą wartość.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Środowisko Prawo cywilne Rynek i konsument

Zasiłek opiekuńczy dłużej - minister rodziny szybko zmienia zdanie

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rodziny nie zamierza już przedłużać okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznawanego m.in. w razie niemożności zapewnienia opieki przez żłobek lub przedszkole z powodu COVID-19 - poinformowała w czwartek rano minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Tuż przed południem pojawiła się jednak informacja, że zasiłek zostanie przedłużony o kolejne 2 tygodnie.
Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W tym roku w całej Polsce obowiązuje jednolity harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Wynika z niego, że do 10 lipca uczniowie kończący ósme klasy szkoły podstawowej mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej oraz uzupełnienie złożonego wcześniej wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.
Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Głosowanie korespondencyjne polega na wypełnieniu dostarczonego przez pocztę pakietu wyborczego. W drugiej turze termin na wrzucenie koperty zwrotnej do skrzynki nadawczej upływa 10 lipca. Jeśli zabraknie czasu, można w dniu wyborów przynieść pakiet do komisji wyborczej, ale nie należy go samemu wrzucać do urny.
Katarzyna Kubicka-Żach Agnieszka Matłacz
09.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Zmiany umożliwiające realizację i promocję bonu turystycznego mają być wprowadzone do statutu Polskiej Organizacji Turystycznej. Przewiduje to opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju. Ma to związek z ustawą o bonie turystycznym uchwaloną 19 czerwca, która wróciła do Sejmu z propozycjami poprawek Senatu.
Krzysztof Sobczak
09.07.2020
Prawo gospodarcze
Seniorzy, niepełnosprawni, kobiety w ciąży i osoby z małymi dziećmi zagłosują bez stania w kolejce do lokalu wyborczego. Szczegółów oraz tego, co robić w spornych w sytuacjach, rząd już nie dookreśli. W sytuacjach nieoczywistych nikt nie będzie miał też prawa weryfikować, czy dana osoba faktycznie ma prawo do pierwszeństwa w kolejce.
Monika Sewastianowicz
09.07.2020
Wybory
Powódka zawarła z bankiem umowę kredytu hipotecznego. Spłaciła wcześniej kredyt, a bank pobrał od niej prowizję z tego tytułu. Kobieta wystąpiła do placówki o zwrot tej opłaty, bo zmieniono regulamin i wpisano do niego, że nie będzie pobierana. Mimo to jej wniosek nie został uwzględniony. Sprawa trafi teraz do Sądu Najwyższego.
Patrycja Rojek-Socha
09.07.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Od 1 lipca 2020 roku towary dla potrzeb VAT są oznaczone przy użyciu Nomenklatury Scalonej (NC) bądź Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Wyszła z użycia dotychczas stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) i dzięki temu środki higieniczne powinny być tańsze.
Katarzyna Redmerska
09.07.2020
Rynek i konsument Finansowanie zdrowia
W czasie epidemii wzrosło spożycie suplementów diety. To poważny problem, ponieważ wiele osób myli je z lekami, spożywa w dużej ilości i niszczy swoje zdrowie. Winny jest temu m.in. brak regulacji prawnej reklam suplementów, które często wprowadzają w błąd. Ministerstwo zdrowia deklaruje zamiar zapanowania nad tym rynkiem, ale nie wiadomo jak chce to zrobić.
Katarzyna Nowosielska
09.07.2020
Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja
Prezydent podpisał ustawę, na podstawie której ponownie przeliczona zostanie wysokość zaniżonych emerytur kobiet i mężczyzn z rocznika 1953. Według szacunków z nowej regulacji może skorzystać ok. 74 tys. osób. W większości przypadków średnia miesięczna podwyżka emerytur wyniesie 202 zł.
Krzysztof Sobczak
08.07.2020
Emerytury i renty
Weszło w życie rozporządzenie, które tworzy nowe obwody głosowania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w państwie Kuwejt. Powodem nowelizacji są zmiany sytuacji epidemicznej w obu krajach i umożliwienie oddania głosu grupie zamieszkujących tam obywateli polskich.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.07.2020
Wybory Koronawirus a prawo
Do obliczenia podatku od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę pod uwagę trzeba wziąć koszty uzyskania przychodu. Ich wysokość jest określona w przepisach. W pewnych warunkach pracownik może je samodzielnie podwyższyć. Znaczenie ma przede wszystkim, dla ilu firm pracuje, a także czy pracodawca znajduje się w miejscowości, w której pracownik mieszka czy dalej.
Krzysztof Koślicki
08.07.2020
Domowe finanse PIT

UOKiK: T-Mobile ma zwrócić niewykorzystane pieniądze z kont pre-paid 

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes UOKiK zobowiązał T-Mobile Polska do zwrotu pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid, firma ma też poinformować o tym wszystkich klientów usług przedpłaconych. W toku są takie same postępowania wobec Orange Polska i P4, wcześniej za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.
Krzysztof Sobczak
08.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

NFZ zadzwoni do pacjenta i oceni jakość leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Teleporady, zwłaszcza w przychodniach rodzinnych, stały się popularne podczas epidemii. Od 6 lipca do osób, które skorzystały z nich, mogą zadzwonić ankieterzy pracujący na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia i spytać, czy porada faktycznie się odbyła. Nie będzie przy tym pytań o dane wrażliwe.
Katarzyna Nowosielska
08.07.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście, jako pierwsza w Polsce, skierowała przeciwko kierowcy "homofobusa" akt oskarżenia o zniesławienie społeczności LGBT. W ocenie prawników i obrońców praw człowieka takie działania prokuratur powinny być normą. Wskazują jednak na luki w prawie, które powodują, że mowa nienawiści w takich przypadkach jest nadal bezkarna.
Patrycja Rojek-Socha
08.07.2020
Prawo karne Prawnicy Prokuratura
Pojawiło się ryzyko, że przez epidemię koronawirusa może być problem ze skorzystaniem z ulgi w PIT. Na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych po sprzedaży mieszkania są trzy lata. Ewentualne opóźnienia z budowie w rezultacie mogą spowodować konieczność zapłacenia wysokiego podatku. MF nie widzi jednak problemu.
Krzysztof Koślicki
08.07.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
W tej chwili nie ma projektu rządowego o opłacie reprograficznej, w związku z tym taki podatek w tej chwili nie powstaje - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Wprowadzenie takiej opłaty zapowiadał wcześniej minister kultury i w tym resorcie przygotowano projekt. Jednak według rzecznika, sprawa zapowiedzianego weta prezydenckiego ten temat zamyka.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Rynek i konsument Prawo AI
Rzecznik Finansowy wystąpił do sądu w imieniu klientów banku Millennium i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa w związku z umowami grupowego ubezpieczenia na życie będącego zabezpieczeniem spłaty pożyczki. Jego zdaniem w niektórych przypadkach to ubezpieczenie okazywało się puste
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Opiekunowie osób z niepełnosprawnością mają szansę na wykonanie korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych. Senacka komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w celu realizacji wyroku, czego skutkiem może być wniesienie do sejmu senackiego projektu ustawy.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
Pomoc społeczna
Poczta Polska pozyskała dane milionów obywateli z rejestru PESEL i przetwarzała je w celu organizacji wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja. Zdaniem Fundacji Panoptykon zrobiła to nielegalnie, bo bez podstawy prawnej, dlatego do sądu trafił właśnie pozew zarzucający poczcie naruszenie prawa do ochrony danych.
Krzysztof Sobczak
07.07.2020
RODO Wybory
7 lipca o 23.59 mija termin na dopisanie się do spisu wyborców dla osób, które chcą głosować poza swoim stałym obwodem. Dopisać się można także bez wizyty w urzędzie, przez internet, ale wyborcy, którzy zmienili spis wyborców w pierwszej turze, nie mają możliwości dopisania się teraz do innego.
Agnieszka Matłacz
07.07.2020
Wybory
Opozycja, a dokładnie Koalicja Polska PSL-Kukiz’15, chce zalegalizować sprzedaż alkoholu przez internet. Przygotowała projekt nowelizacji w tej sprawie. To już druga taka inicjatywa w krótkim czasie. Rząd jednak nie widzi potrzeby zmian, choć kilka krajów Unii Europejskiej pozwala na zakup wina czy whisky w sieci.
Jolanta Ojczyk
07.07.2020
Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Poczta Polska otrzymała blisko 194 tys. pakietów do doręczenia przed drugą turą wyborów - poinformowała w poniedziałek spółka, która jest w Polsce tzw. operatorem wyznaczonym. Jak poinformowano, jest to ponad 20 tys. więcej, niż doręczonych w pierwszej turze. Osoby na kwarantannie karty do głosowania otrzymają najpóźniej dwa dni przed wyborami.
Krzysztof Sobczak
06.07.2020
RODO Wybory