W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i technologii oraz Nadzoru Budowlanego mówili o kolejnych funkcjonalnościach serwisu e-budownictwo.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował, że od 1 lipca za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można złożyć wniosek pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym oraz wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Oznacza to, że od 1 lipca wszystkie procedury budowlane będą prowadzone w formie elektronicznej. "Cyfryzacja w budownictwie jest naszym absolutnym priorytetem" - zaznaczył wicepremier.

 

Wiceszefowa MRPiT Anna Kornecka wyjaśniła, że od 1 lipca on-line będzie można w sumie złożyć 23 formularze związane z procesem budowlanym.

Czytaj w LEX: Projekt budowlany w wersji elektronicznej >

Od lutego br. za pośrednictwem platformy e-budownictwo, prowadzonej przez  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, można składać 13  e-formularzy, takich jak: zgłoszenie robót budowlanych, czy pozwolenie na rozbiórkę.

Resort rozwoju planuje także wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia w wersji mobilnej. EDB pozwoli na śledzenie on-line przebiegu prac budowlanych realizowanych przez kierownika budowy i jego zespół. Dzięki temu, będą mogli dokonywać wpisów do dziennika budowy  przy pomocy telefonu komórkowego.

Czytaj też: Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane>>

Na tym nie koniec zmian. W przyszłości ma także pojawić się  Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego, która zastąpi obecną papierową formę. EKOB jak dotychczas będzie zbiorem podstawowych informacji o obiekcie budowlanym, takich jak dane o właścicielu czy zarządcy, informacje charakteryzujące obiekt, dane dotyczące kontroli, jakim był poddany wcześniej budynek, wykaz robót budowlanych, opracowań technicznych oraz wszelkich decyzji czy innych dokumentów dotyczących inwestycji. Książka będzie wprowadzana stopniowo. W początkowym etapie będzie można korzystać z wersji elektronicznej dobrowolnie i etapami dojdziemy do wprowadzenia obowiązku prowadzenia jej w sposób elektroniczny.