Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Pozostałe rozwiązania obejmują Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Poradnie specjalistyczne, które są finansowane z NFZ w ryczałcie (ponad 580 w całym kraju) będą mogły od 1 lipca przyjąć każdego pacjenta i mieć zagwarantowane, że będą miały za zrealizowane świadczenie zapłacone w pełnej wysokości. Bezlimitowe świadczenia dotyczą świadczeń wyłączonych z ryczałtu, udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz niektórych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej.

Taka zmiana ma ułatwić dostęp pacjentom do specjalistów, skrócić kolejki. - Do tej pory mieliśmy do czynienia z tym, że kontrakty, które były podpisywane, przewidywały pewien wolumen czy wartość usług, które będą świadczone i pojawiały się wtedy tzw. nadwykonania, które w zależności od sytuacji NFZ były opłacane w całości albo regulowane tylko w części - tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Ta nowość, to zobowiązanie finansowane państwa polega na tym, że wszystkie nadwykonania względem tych kontraktów będą w 100 proc. finansowane przez państwo. Dla pacjenta oznacza to, że jest przesłanka, by obsługiwać więcej pacjentów - powiedział.

Czytaj także: Już w czwartek ruszy pilotaż programu Profilaktyka 40 plus>>