Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 28 888 753 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 13 034 402 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 277 476. Łącznie do Polski dostarczono do tej pory 33 013 670 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 29 392 120 dawek.

Czytaj: Od 1 lipca w całej UE obowiązuje certyfikat covidowy>>
 

Osłabła motywacja do szczepień

W związku z sygnałami, że wkrótce może wystąpić kolejna fala pandemii, minister zdrowia podkreśla, nic nas tak nie przygotuje do ewentualność pojawienia się zwiększenia zakażeń niż szczepienie. - To szczepienie cały czas jest w zasadzie jedną główną bronią, która może nas uratować - oświadczył Adam Niedzielski.

Minister przyznał, że ostatnio doszło do pewnego zwrotu. - Do tej pory pacjenci, którzy chcieli się zaszczepić, musieli na nie długo czekać, musieli się zapisywać i szukać miejsc, w którym jest możliwość zaszczepienia. W tej chwili ta tendencja się odwraca. Szczepienia czekają na naszych obywateli. Chcielibyśmy, żeby z dnia na dzień można było umówić się w punkcie, który jest najbardziej pożądany i organizacyjnie do tego przygotowany - powiedział szef MZ.