W przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – muszą zapewnić zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami. Nadal obowiązuje noszenie maseczek w pomieszczeniach publicznych i transporcie. 

Właśnie w sobotę weszły w życie kolejne zasady wynikające z Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii


Więcej osób w kinach, dyskotekach, siłowniach

Od  26 czerwca  zostaną otwarte dyskoteki, w których będzie mogło się bawić maksymalnie 150 osób. W kinach od 26 czerwca limit zajętych miejsc zwiększy się w nich do 75 proc. (dotyczyć będzie to również teatrów). Zmienią się też limity w restauracjach. Zajętych będzie mogło być nie 50, a 75 proc. stolików. 

Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych zwiększy się limit zajętych pokoi do 75 proc. Nie będą  do niego zaliczane dzieci do 12. roku życia. 
Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - przekazał Niedzielski na konferencji prasowej.

Od 26 czerwca zmianie ulegną także zasady obowiązujące na siłowniach oraz w klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach i salach zabaw - w tych obiektach będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 10 metrów kwadratowych.

Jeśli chodzi o wydarzenia, zajęcia lub współzawodnictwo sportowe odbywające się na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi może uczestniczyć jednocześnie w grupie nie więcej niż 500 osób. W wydarzeniach, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym odbywającym się na otwartym powietrzu, w których bierze udział więcej niż jedna grupa uczestników, odstęp czasowy pomiędzy grupami wynosi zgodnie z nowym rozporządzeniem 15 minut.

W komunikacie po rządowej konferencji podano także, że zwiększeniu do 100 proc. obłożenia, z obecnych 75 proc., ulegnie limit podróżnych w transporcie publicznym. Nadal pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek zakrywających usta i nos.

Preferencje dla zaszczepionych

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że "do tych limitów nie wliczają się osoby zaszczepione". - Czyli jeżeli mamy jakąś powierzchnię obiektu i wyliczamy na podstawie metrażu, ile osób powinno, czy może tam się dostać, to jest limit, który obowiązuje tylko osoby niezaszczepione. Ponad ten limit mogą być wpuszczane osoby zaszczepione - wskazał.

Według prof. Zajkowskiej fakt nieuwzględniania osób zaszczepionych w limitach ma zachęcić Polaków do szczepienia się. Na pytanie, czy niewliczanie zaszczepionych do limitów osób ma naukowe i medyczne potwierdzenie, podkreśliła, że "z pewnością było to przemyślane, oparte na ekspertyzach".

Zmiany od 13 czerwca – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach i więcej wiernych w świątyniach

 • Dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.
 • Świątynie – maksymalnie 50 proc. obłożenia . Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co się zmieni od 26 czerwca?

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

 • Siłownie, kluby fitness, kasyna, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
 • Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
 • Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób.
 • Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
 • Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
 • Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
 • Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.