Prawo.pl
Komisja Europejska zaproponowała w środę nowe rozporządzenie w sprawie roamingu, które ma przedłużyć o kolejne 10 lat stosowanie obowiązujących obecnie przepisów, które mają wygasnąć w 2022 r. Chodzi przede wszystkim o zasadę nakazującą operatorom telekomunikacyjnym rozliczanie usług w roamingu na takich samych zasadach, jakie obowiązują w kraju.
Krzysztof Sobczak
24.02.2021
Rynek i konsument Prawo europejskie
Kwestia "piątki dla zwierząt" została odsunięta na dalszy plan i nie wiem, jakie będą jej dalsze losy - powiedział we wtorek minister rolnictwa Grzegorz Puda. Tłumaczył, że przyczyną rezygnacji z dalszych prac nad tym projektem jest pandemia. Sejm uchwalił ustawę w tej sprawie, ale po wniesieniu do niej przez Senat wielu poprawek nie została ona skierowana do ponownego głosowania w Sejmie.
Krzysztof Sobczak
24.02.2021
Środowisko
W dobie pandemii codziennie użytkowanie internetu stało się powszechne. Służy on nie tylko do rozrywki, ale też do pracy, czy nauki zdalnej. Z roku na rok coraz mniej Polaków korzysta jednak z ulgi na internet pozwalającej odliczyć w zeznaniu rocznym wydatki poniesione na ten cel. By skorzystać z odliczenia, trzeba spełnić kilka warunków.
Michalina Faryś
24.02.2021
Domowe finanse PIT
W przeprowadzonej we wtorek rozmowie szefowie dyplomacji Polski i USA potwierdzili bliskie relacje i wolę dalszej dobrej współpracy. Amerykański sekretarz stanu potwierdził, że Polska pozostaje jednym z najważniejszych sojuszników USA, ale mówił też o wspólnych wartościach demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowaniu praw obywatelskich, co polski MSZ pominął w swoim komunikacie.
Krzysztof Sobczak
24.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Jedną z nowych kompetencji Prezesa UOKiK ma być możliwość blokowania przez niego stron internetowych przedsiębiorców, co ma przyczynić się do poprawy ochrony konsumentów w internecie oraz zwiększenia skuteczności działań. Ale to kontrowersyjny projekt - piszą radcowie prawni Karolina Łasowska i Marcin Wnukowski z kancelarii Squire Patton Boggs.
Karolina Łasowska Marcin Wnukowski
24.02.2021
Rynek i konsument Prawo AI
Bez uregulowania zawodu psychologa i zasad odpowiedzialności za błędy mogące doprowadzić do tragedii - przegramy walkę z depresją - zwraca uwagę Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Apeluje do minister rodziny o pilne działania w tej sprawie i przypomina, że już od blisko 20 lat jest ustawa o tym zawodzie, ale dotychczas nie powstały przepisy wykonawcze do niej.
Krzysztof Sobczak
23.02.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Projekt - niższa opłata mocowa dla niektórych odbiorców energii

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nowy mechanizm naliczania opłaty mocowej oraz dostosowuje polskie regulacje do unijnego rozporządzenia 2019/943, w szczególności, w zakresie limitów emisji CO2 - cele zmian w ustawie o rynku mocy. Proponowana nowa metoda naliczania opłaty zakłada, że odbiorcy o odpowiednio małych wahaniach w zużyciu energii w ciągu dnia zapłacą niższą opłatę mocową.
Krzysztof Sobczak
23.02.2021
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prokurator Generalny wniósł o uchylenie nakazu zapłaty i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu w sprawie pożyczki, w której umowne odsetki wynosiły blisko 60 proc. w skali roku. Uznał, że taka umowa była dla pożyczkobiorcy rujnująca, a pożyczkodawcy miała przysporzyć korzyści, których nie da się uzasadnić żadnymi racjami.
Agnieszka Matłacz
23.02.2021
Prawo cywilne Domowe finanse
Zgoda na marketing powinna być zebrana na każdy kanał komunikacji. Tak wynika z uzasadnienia do projektu nowego prawa komunikacji elektronicznej. To jedno zdanie może oznaczać kłopoty, zarówno dla firm, jak i nas wszystkich. Może się bowiem okazać, że oddzielną zgodę lub jej brak będzie trzeba udzielać na kontakt telefoniczny, smsowy, przez e-mail, WhatsApp czy Messenger.
Jolanta Ojczyk
23.02.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wyłączył przesłankę letalnych wad płodu spośród trzech kwalifikujących do legalnego przerwania ciąży. I sam Trybunał i rządzący wskazują jednak, że jest to nadal możliwe w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia matki. Teoretycznie podstawą może więc być choćby depresja, pozostaje jednak pytanie ilu lekarzy gotowych będzie zaryzykować.
Patrycja Rojek-Socha
23.02.2021
Obowiązek składania przez sędziów i prokuratorów oświadczeń o członkostwie w zrzeszeniu lub w stowarzyszeniu oraz ich upubliczniania w Biuletynie Informacji Publicznej nie jest sprzeczny z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Oddalił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na decyzję UODO w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO
Mamy kolejny rekord w usłudze Twój e-PIT, w ciągu siedmiu dni od udostępnienia usługi Twój e-PIT, podatnicy złożyli za jej pośrednictwem już milion deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Jak podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów, w ubiegłym roku taki wynik osiągnięto po 8 dniach od startu usługi.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Prawie 15 tys. zł plus odsetki mogą odzyskają klienci jednego z banków, jeśli Sąd Najwyższy pozytywnie rozpatrzy skargę nadzwyczajną złożoną przez Rzecznika Finansowego. Dotyczy ona braku rozliczenia i zwrotu części prowizji w związku z przedterminową całkowitą spłatą kredytu konsumenckiego.
Krzysztof Sobczak
22.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Niewprowadzenie w związku z pandemią koronawirusa stanu nadzwyczajnego, który upoważniałby do wprowadzania ograniczeń, a więc i nakładania kar, to jest grzech pierworodny obecnej sytuacji prawnej - uważa Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. I podkreśla, że niedopuszczalne jest ograniczanie konstytucyjnych praw przy pomocy rozporządzeń.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2021
Prawo karne Prawo cywilne
Kierowca przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym, gdy starosta odbiera mu prawo jazdy, ma dwie drogi dochodzenia sprawiedliwości. W trybie administracyjnym, jak i przed sądem powszechnym w zakresie odpowiedzialności prawnokarnej za popełnienie czynu zabronionego. Naczelny Sąd Administracyjny uznaje ten dualizm za dostateczne gwarancje procesowe
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Nowe dowody osobiste, które wejdą do obiegu w sierpniu, wiążą się z wydłużeniem czasu załatwiania formalności. Konieczność osobistego kontaktu z urzędnikiem utrudni wyrabianie dokumentów dla obłożnie chorych czy mieszkańców domów pomocy. Dodatkowo, w tym roku przewiduje się kumulację wniosków, bo mija 10-letni termin ważności grupy dokumentów. A gminy nic nie wiedzą o nowych obowiązkach.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.02.2021
Samorząd terytorialny
Szpital w Zakopanem przy wypisie pacjenta udzielił mu wyczerpującej i zrozumiałej informacji. Nie musiał używać słowa „udar”, bo nie było ku temu wystarczających podstaw – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Szpital, mimo że wygrał spór przed sądami, zapłaci jednak 5 tys. złotych za naruszenie prawa pacjenta, bo nie odwołał się od wyroku.
Robert Horbaczewski
20.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Z roku na rok wzrasta liczba kontaktów z dziećmi przy udziale kuratora. Pandemia i wiosenny lockdown obniżył nieco te dane, ale nie oznacza to, że problem został rozwiązany. Po prostu wiele dzieci od miesięcy nie widzi drugiego rodzica. Kuratorzy podkreślają konieczność zmian i w przepisach, i w praktyce, bo jak wskazują, ich rola sprowadza się do biernego obserwatora i gwaranta, czegoś co dziecku się należy.
Patrycja Rojek-Socha
20.02.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Niepełnosprawni i ich opiekunowie zasypują w ostatnim czasie administrację skarbową pytaniami o odliczenia od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Niejasności dotyczą przede wszystkim korzystania ze sprzętu. W rezultacie podatnicy nie wiedzą, które wydatki można odliczyć, a które nie. Problemy dodatkowo mnoży skarbówka, która w odstępie kilku dni wydaje… całkowicie sprzeczne interpretacje.
Krzysztof Koślicki
20.02.2021
Domowe finanse PIT
Obecnie można doprowadzić do przekazania przedsiębiorstwa na rzecz kolejnego pokolenia, jednak funkcjonujące rozwiązania prawne nie zapewniają integralności majątku przedsiębiorcy w perspektywie dłuższej niż drugie pokolenie. W polskim porządku prawnym brak jest odpowiednich regulacji. Sytuację może zmienić zapowiadana ustawa o fundacji rodzinnej - pisze Bartosz Knyt
Bartosz Knyt
20.02.2021
Prawo rodzinne Spółki Prawo gospodarcze
Nie tylko wiek ubezpieczonego czy lata jego pracy zawodowej są istotne przy określeniu czy przysługuje mu już emerytura i w jakiej wysokości. Gdy do tego świadczenia brakuje odpowiedniego okresu, można go uzupełnić aktywnością w gospodarstwie rolnym – własnym lub rodziców. Nie da się jednak w ten sposób wykorzystać pracy okazjonalnej, np. w czasie wakacji czy urlopów.
Grażyna Ordak
20.02.2021
Emerytury i renty
Kobieta domagała się przyznania jej dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dzieci. Organy odmówiły uwzględnienia wniosku, biorąc pod uwagę to, że po śmierci pierwszego męża skarżąca zawarła nowy związek małżeński. Wydane decyzje były jednak błędne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
20.02.2021
Prawo rodzinne

Centra edukacji włączającej mają wzmocnić nauczanie specjalne

Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Nowa diagnoza i ocena funkcjonowania dziecka miałaby być bardziej skonkretyzowana, nauczyciele i rodzice, którzy otrzymaliby ją, mieliby więcej wskazówek i zaleceń do pracy z uczniem - o pomysłach zmian w kształceniu specjalnym mówi Zyta Czechowska, nauczycielka, wykładowczyni akademicka.
Beata Igielska
20.02.2021
Pomoc społeczna Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Senat przyjął w piątek uchwałę, w której "wyraża zdecydowany sprzeciw wobec ograniczania wolności i praw obywatelskich Polek i Polaków poprzez działania rządu RP, zmierzające do likwidacji niezależnych mediów" oraz wyraża solidarność z protestującymi mediami komercyjnymi.
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Projekt nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców został wniesiony przez grupę senatorów. Przewiduje przyznanie samozatrudnionym ulgi w postaci obniżenia o 50 proc. składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne z tytułu realizacji prawa do wypoczynku w jednym wybranym miesiącu w danym roku kalendarzowym (ulga na wypoczynek dla samozatrudnionych).
Patrycja Rojek-Socha
19.02.2021
Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed prawie trzech w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej. Zdaniem KE polskie władze nie wypełniły wszystkich wskazań tego orzeczenia, ale rząd z tym polemizuje i twierdzi, że to tylko spór prawny, bo żadnych prac w Puszczy nie wykonuje się.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Środowisko Prawo europejskie
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zachęca wszystkich uczestników łańcucha dostaw do zapoznania się projektem ustawy „O przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi” oraz zgłoszenia ewentualnych uwag, w ramach konsultacji publicznych. Uwagi można zgłaszać do 5 marca 2021 r.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Mniej wniosków o azyl - w UE i w Polsce

Administracja publiczna Prawo europejskie
W ubiegłym roku liczba wniosków uchodźczych złożonych w krajach UE+ spadła do najniższego poziomu od 2013 r. O ochronę międzynarodową ubiegało się 461,3 tys. cudzoziemców, o 31 proc. mniej niż w 2019 r. Prawie 1/3 z wydanych decyzji była pozytywna - wynika z danych Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO). W Polsce złożyło takie wnioski 2,8 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
19.02.2021
Administracja publiczna Prawo europejskie
Nabywca w dobrej wierze powinien mieć zapewnioną ochronę prawną w postaci roszczenia windykacyjnego, jeśli nabył odpłatnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od osoby nieuprawnionej, która dopuściła się oszustwa - uważają sędziowie sądu okręgowego, ale chcieli się upewnić i posłużyć uchwałą Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. SN jednak nie wydał uchwały.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.02.2021
Prawo cywilne
Zamiast kontaktu z rodzicem dziecka odręcznie wypisana kartka z zeszytu, która stwierdza, że matka już się w szkole nie pojawi, a wszystko załatwi jej siostra. Szkoły nie zawsze wiedzą, czy taki dokument je do czegoś zobowiązuje – zwłaszcza gdy nie ma on szczególnej formy. Jednak zdaniem prawników takie pełnomocnictwo może być uznane.
Monika Sewastianowicz
19.02.2021
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą