Wniesiony w czwartek 27 stycznia do Sejmu przez grupę posłów projekt ustawy "o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19", który dotyczy przede wszystkim testowania pracowników i sprawdzania tego przez pracodawców, przewiduje też, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii podstawowe służby zobowiązane do zwalczania wirusa SARS‑CoV‑2 są obowiązane do wzmożenia czynności mających na celu ochronę porządku publicznego i zdrowia publicznego, związanych z przeciwdziałaniem SARS‑CoV‑2.
Jeśli ta ustawa zostanie uchwalona, Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wykaz podstawowych służb zobowiązanych do zwalczania wirusa SARS‑CoV‑2, biorąc pod uwagę ustawowe kompetencje poszczególnych służb oraz ich zadania związane ze zwalczaniem chorób zakaźnych.
Przedłużamy bezpłatny dostęp do LEX Alert Koronawirus! >>
Rząd ustali zasady i częstotliwość kontroli
Rada Ministrów będzie mogła też określić, w drodze rozporządzenia, standardy kontroli przestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wydanych w związku z epidemią COVID-19, w tym częstotliwość kontroli przeprowadzanych w miejscach ogólnodostępnych, z uwzględnieniem typu obiektów, budynków lub miejsc, oraz szczegółowy sposób kontroli przeprowadzanych przez funkcjonariuszy podstawowych służb zobowiązanych do zwalczania wirusa SARS‑CoV‑2, biorąc pod uwagę drogi szerzenia się wirusa SARS‑CoV‑2 oraz bieżące prognozy rozwoju sytuacji epidemicznej na terytorium Polski.
Wysokie kary za łamanie zakazów
Dla nieprzestrzegających obowiązujących przepisów projektowana ustawa przewiduje kary. I tak art. 11. 1. mówi, że kto w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wydanych w związku z epidemią COVID-19, podlega karze grzywny w wysokości do 6000 złotych.
Czytaj także: Kara za zakażenie współpracownika - nowy pomysł na walkę z epidemią >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.