Prawo.pl
Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, które pozwolą wprowadzić w szkołach dodatkowe zajęcia dla uzupełnienia powstałych w wyniku nauki zdalnej ewentualnych braków w opanowaniu wymagań ustalonych w podstawie programowej. Projekt, który przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, przewiduje powiększenie w tym celu subwencji oświatowej.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

KE zapowiada działania w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Sytuacja praworządności w Polsce daje poważne powody do niepokoju - stwierdził we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders. I dodał, że Komisja Europejska jest zdeterminowana, by wykorzystać wszystkie narzędzia w jej dyspozycji, by zareagować na te obawy. - Kontynuujemy naszą analizę. Będziemy działali stanowczo - ostrzegł. A europosłowie apelowali do KE o jednoznaczne działania.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Śmierć dziecka, która jest wynikiem stosowania przemocy w środowisku rodzinnym jest ogromną porażką państwa, na którym spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia ochrony każdemu dziecku - wskazuje w swoim stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce. I powołuje się na konstytucję, zgodnie z którą zapewnienie ochrony praw dziecka jest powinnością państwa.
Patrycja Rojek-Socha
16.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wydanie karty informacyjnej ze szpitala nie oznacza, że poszkodowany w Afganistanie żołnierz dowiedział się o skutkach urazu. Jego stan psychiczny mógł nie pozwolić mu na przyswojenie tej wiedzy, a także że szkoda miała charakter jednorazowy oraz żadne inne schorzenie nie ujawniło się w późniejszym czasie - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił dwa wyroki do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.
Beata Lisowska Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Ponowna rejestracja na szczepienie dla osób 70 plus jest dopiero 25 marca, bo rząd czeka na harmonogram dostaw szczepionek Pfizera. Pozostałe grupy są szczepione Astrą Zenecą, która jest dostępna i mogły już ruszyć zapisy. - Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ryzyko jej nieprzyjęcia - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, chociaż niektóre państwa wstrzymały czasowo podawanie tego preparatu.
Jolanta Ojczyk
15.03.2021
Koronawirus szczepienia

MF: Nie będzie podwyżki podatków

Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów nie planuje podwyższenia CIT, VAT ani PIT. Zapewnił o tym w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński. Resort przy okazji pochwalił się sukcesami w tropieniu oszustów podatkowych. Kontrole prowadzone przez skarbówkę są coraz skuteczniejsze.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Koronawirus a prawo
W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.
Marek Isański Tomasz Kozłowski
15.03.2021
Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy
Rodzic może skorzystać z ulgi na dziecko, tylko w sytuacji gdy wykonuje władzę rodzicielską. Samo utrzymywanie kontaktów z dzieckiem nie wystarczy, aby skorzystać z odliczenia ulgi prorodzinnej w rocznym PIT. Samo płacenie alimentów to także za mało. Czasami konieczna jest też weryfikacja, kto naprawdę zajmuje się dzieckiem.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Domowe finanse PIT
W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których co piąte zakwestionował. Liczba kontroli spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, ale stan epidemii nie oznacza, że ZUS przestał kontrolować zasadność wystawiania zwolnień lekarskich i tego jak są one wykorzystywane przez osoby, które dostają zasiłek chorobowy z ZUS lub od swojego pracodawcy.
Agnieszka Matłacz
15.03.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
"Łączy nas praworządność" - to motto przewodnie tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej. Zaplanowane zostały m.in. trzy webinary dotyczące praw nieletnich, osób zatrzymanych i praw zwierząt, ale poruszane będą też inne tematy. Jak podkreślają organizatorzy, 2020 rok wpłynął pozytywnie na świadomość prawną Polaków, ale nadal jest wiele do zrobienia.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2021
Wymiar sprawiedliwości

Wiele spraw urzędowych można załatwić online, ale niektórych się nie da

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Mimo wielu e-usług, jakie udało się uruchomić w administracji, wciąż do załatwienia niektórych spraw trzeba stawić się osobiście przed urzędnikiem. To między innymi rejestracja zgonu, oświadczenie o uznaniu ojcostwa czy odbiór karty pojazdu. Przy kontaktach online trzeba pamiętać o posiadaniu zdalnej możliwości potwierdzenia tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
15.03.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI
Od 30 listopada obowiązuje nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie mogą nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja ma być umieszczana na drzwiach. Przepisy już są stosowane, efekt - to niemal 800 decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Każdy biznes oznacza zobowiązania: długi, pożyczki, kredyty, faktury do zapłaty. Jeśli biznesmen nie chce za nie odpowiadać osobiście, jedynym wyjściem jest właśnie spółka kapitałowa. Jest to istotne zwłaszcza w pandemii, gdy rząd nagle zakazuje prowadzenia biznesu. Spółka sprawdza się też lepiej, gdy myślimy o pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, w tym środków unijnych.
Jolanta Ojczyk
15.03.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Skarbówka może dokonywać przeksięgowań wpłat na poczet podatków. Problem jednak w tym, że często na konto wpłat podatkowych przeksięgowuje również wpływy z mandatów. A po jakimś czasie urząd zaczyna ścigać podatnika za brak zapłaty mandatu, wszczyna egzekucję, a bank ściąga należność z konta. Zdaniem ekspertów, taka praktyka urzędów jest niezgodna z prawem.
Krzysztof Koślicki
15.03.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Osoba, która dostanie mandat za łamanie obostrzeń covidowych może odmówić jego przyjęcia. Powinien ją o tym pouczyć funkcjonariusz nakładający grzywnę. Warto również odwołać się od nałożonej kary administracyjnej - z racji wątpliwej podstawy prawnej sądy często uchylają decyzje.
Monika Sewastianowicz
15.03.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Ostatni rok to wzrost świadomości prawnej społeczeństwa, naszym zadaniem jest jednak dalsze jej podnoszenie. Bo nadal są luki choćby w zakresie podejścia do sądów. Wielu ludzi nie ma świadomości, że sędziowie są jedynie elementem większej machiny i nie mogą odpowiadać za inne instytucje, które nie wypełniają swoich zadań. Z kolei sędziom potrzebna jest większa wiedza o potrzebach obywateli
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Po kolizji pojazdu strona pozwana wypłaciła zaniżone odszkodowanie. Powód może domagać się wypłaty kwoty odpowiadającej pełnej wartości szkody. Wyliczając należne świadczenie należy brać pod uwagę koszty konieczne do przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Rejonowy w Giżycku.
Aleksandra Partyk
14.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE to cel przygotowywanej przez Komisję Europejską regulacji dotyczącej cyfrowych zaświadczeń o przebytym szczepieniu przeciwko Covid-19, wyzdrowieniu, albo negatywnym wyniku testu. Projekt ma być zaprezentowany w najbliższą środę.
Krzysztof Sobczak
13.03.2021
Koronawirus a prawo
Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia to hasła Nowego Ładu. Szczegóły programu mają zostać zaprezentowane 20 marca.
Grażyna J. Leśniak
13.03.2021
Gdy starosta uzyska od policji informację o przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym, ma obowiązek wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Twierdzenia kierowcy, że pomiar prędkości był wadliwy nie wpływa na kierunek rozstrzygnięcia organu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Aleksandra Partyk
13.03.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Rok 2020 był szczególny jeśli chodzi o wzrost świadomości prawnej obywateli. Z jednej strony zostały wprowadzone obostrzenia, zakazy i nakazy związane z pandemią, które motywowały ludzi do poszukiwania podstaw prawnych tych ograniczeń, z drugiej wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję. To pokazało obywatelom jak bardzo potrzebne są niezawisłe sądy
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Aby w 2021 roku sprzedać mieszkanie bez podatku, ważne będą trzy kwestie – kiedy nabyliśmy sprzedawaną nieruchomość, ile zarobimy na sprzedaży i na co wydamy pieniądze z transakcji. Przepisy pozwalają na zastosowanie zwolnienia z opodatkowania. Ważna jest jednak realizacja tzw. własnych celów mieszkaniowych.
Krzysztof Koślicki
13.03.2021
Domowe finanse PIT
Koronawirus namieszał także w sprawach rodzinnych. Trudna sytuacja na rynku pracy doprowadziła do tego, że ubiegły rok był rekordowy pod względem niepłaconych alimentów. Doszło też sporo spraw rozwodowych. I ci rodzice, którzy występują z pozwem o alimenty i ci, którzy z powodu sytuacji finansowej chcą ich obniżenia, muszą to dobrze udokumentować. Paragony nie wystarczą.
Patrycja Rojek-Socha
13.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Według zaprezentowanych w czwartek przez ministra Zbigniewa Ziobro założeń, dziecko – co do zasady – przysposobi małżeństwo. W wyjątkowych wypadkach singiel, ale na pewno nie osoba pozostająca w związku jednopłciowym. W polskim prawie nie ma luki, to zmiany ideologiczne - wskazują prawnicy. Zamiast nich, przydałaby się pilna reforma procedury adopcyjnej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
13.03.2021
Prawo cywilne
Gdy zakupy w internecie okażą się nieudane, a opłacony towar nie zostanie przesłany, pokrzywdzony klient może zgłosić sprawę organom ścigania. Może również podjąć decyzję o zainicjowaniu sprawy cywilnej. A dla wygranej przed sądem cywilnym może mieć znaczenie to, czy sprawcę prawomocnie skazano za popełnienie przestępstwa,
Aleksandra Partyk
13.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Polska powinna zapewnić skuteczny dostęp do aborcji, które są zgodne z prawem i badań prenatalnych w całym kraju. Klauzula sumienia i inne przeszkody podnoszone przez szpitale nie powinny uniemożliwiać skorzystania z tych świadczeń medycznych - stwierdził Komitet Ministrów Rady Europy. I zażądał wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
12.03.2021
Opieka zdrowotna
Zadośćuczynienie i przeprosiny ma otrzymać od Policji i miasta Warszawa mężczyzna, który przez ponad rok wnosił o unieważnienie aktu zgonu wydanego na jego nazwisko. Przez uznanie go za zmarłego w wyniku pomyłki oraz długotrwałego postępowania, by to naprawić, doznał „istotnych cierpień psychicznych”. Nie miał też dokumentu tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.03.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
12.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia rządu w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. Sytuacja epidemiczna pogarsza się, więc rząd zdecydował o wydłużeniu prawa do pobierania zasiłku opiekuńczego przez rodzica lub opiekuna ubezpieczonego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Agnieszka Matłacz
12.03.2021
Ubezpieczenia społeczne