Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Finanse publiczne Wybory
Sejm przyjął w piątek doprecyzowujące poprawki Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce. Nie zaakceptował jednak poprawki dotyczącej obowiązku zrekompensowania dochodów powiatów utraconych w związku z wejściem w życie ustawy.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Administracja publiczna RODO
Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Finanse samorządów Administracja publiczna
Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawach o statystyce publicznej i spisach: rolnym i powszechnym, które dostosowują przepisy dotyczące prowadzenia spisów do warunków epidemii. Nowe prawo przewiduje m.in. możliwość zbierania danych spisowych telefonicznie.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Administracja publiczna
Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych w okresie PRL-u otrzymają świadczenie wyrównawcze. Sejm zdecydował w piątek, że do 2400 zł podniesione zostaną ich emerytury. Za przyjęciem noweli głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.08.2020
Emerytury i renty
Cztery duże firmy ubezpieczeniowe, posiadające łącznie ponad 50 procent rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, przy odszkodowaniach z polis autocasco stosują różne kryteria do wyceny szkody całkowitej i szkody częściowej. Rzecznik Finansowy twierdzi, że to nieuczciwe praktyki rynkowe i daje im czas do końca sierpnia na zaniechanie ich stosowania.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Dokument w telefonie, ale nie wszędzie dzwoni

Administracja publiczna Nowe technologie
Wiadomo, że usługa mTożsamość, czyli tzw. dowód osobisty w telefonie, nie zastąpi dokumentu w każdej sytuacji, ale powinna w tych, do których jest przewidziana. Okazuje się jednak, że brakuje urządzeń weryfikujących prawdziwość jej danych. A to wymaga zmian w prawie.
Katarzyna Kubicka-Żach Robert Horbaczewski
14.08.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Uproszczenie i skrócenie procedury wnoszenia przez pokrzywdzonego subsydiarnego aktu oskarżenia w procedurze karnej - taką zmianę w prawie przewiduje projekt ustawy przyjęty w czwartek przez Senat. Uchwalenie ustawy będzie oznaczało przywrócenie regulacji sprzed nowelizacji Kodeksu postępowania karnego z 19 lipca 2019 r.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Maląg: Zmienimy przepisy o zasiłku chorobowym

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Osoby pobierające świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, w tym kobiety w ciąży, którym obniżono wymiar czasu pracy, nie będą miały obniżonej podstawy wymiaru świadczenia - zapowiedziała Marlena Maląg, minister rodziny. Już wypłacone zasiłki będą wyrównywane na wniosek.
Jolanta Ojczyk
13.08.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

RPO: Polska to już inny kraj, niż pięć lat temu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Polska w 2020 r. jest zupełnie innym państwem, niż w 2015 roku. To był okres dramatyczny z punktu widzenia wartości i zasad konstytucyjnych, dotyczących kwestii ustrojowych Polski – mówił w czwartek w Senacie rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik przedstawił informację o stanie praw i wolności w 2019 r. a także podsumował swoją pięcioletnią kadencję.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Od piątku 18 powiatów będzie objętych ograniczeniami i obowiązkami wynikającymi z zagrożenia koronawirusem. Dotychczas było ich 19. Nadal największe ogniska zachorowań odnotowywane są na Śląsku i tam też obowiązują restrykcje co do organizacji wesel czy innych uroczystości.
Katarzyna Nowosielska
13.08.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Stosowane przez Deutsche Bank Polska postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu są klauzulami niedozwolonymi - stwierdził prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Bank ma zakaz wykorzystywania kwestionowanych klauzul w zawartych umowach kredytowych i ma zapłacić karę w wysokości prawie 5 mln zł.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Kodak zajmie się produkcją leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Legenda fotografii analogowej, która w 2012 roku ogłosiła bankructwo - ma szansę odbudować swoją markę. Firma Kodak zajmie się produkcją leków generycznych, których brakuje w USA, a czas pandemii pogłębił tylko te problemy
Katarzyna Redmerska
13.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Maturzyści, którym powinęła się noga na jednym przedmiocie obowiązkowym, mogą jeszcze w tym roku przystąpić do poprawkowego egzaminu. Dotyczy to 17,2 proc. abiturientów. Do piątku mogą składać w swoich macierzystych szkołach wnioski o poprawkę. Egzamin napiszą we wrześniu.
Agnieszka Matłacz
13.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Na śmietniku w jednym z osiedli w Warszawie dozorca znalazł notatniki służbowe Straży Miejskiej w Warszawie z pełnymi danymi osób, które otrzymały mandaty karne. Naruszenie zgłoszono pokrzywdzonym, a także prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który teraz analizuje sytuację. Straż przyznaje, że zdarzenie powoduje ryzyko naruszenia praw obywatelskich.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2020
Prawo karne RODO

Walka z COVID-19 to też zaniedbania wobec innych pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpitale, przychodnie i poradnie z powodu pandemii zamknęły się na kilka miesięcy na pacjentów diabetologicznych, kardiologicznych, onkologicznych czy ortopedycznych, a ci teraz borykają się z powikłaniami wywołanymi przez zbyt późne podjęcie leczenia, np. stopy cukrzycowej czy zawału.
Katarzyna Nowosielska
13.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Dziecko, którego choćby jeden z rodziców jest obywatelem Polski ma prawo do polskiego obywatelstwa, a tym samym do wydania potwierdzających to dokumentów - mówi dr hab. Dorota Pudzianowska. I dodaje, że komplikacje związane z wydawaniem takich dokumentów dla dzieci par jednopłciowych są utrudnianiem uzyskania praw wynikających z obywatelstwa.
Krzysztof Sobczak
13.08.2020
Prawo rodzinne Administracja publiczna

Ubezpieczyciel online dowie się wszystkiego o stanie pojazdu

Prawo cywilne Administracja publiczna Policja
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące ubezpieczenia komunikacyjne będą mogły online sprawdzać dane i stan zgłaszanych im do ubezpieczenia pojazdów w bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiedzą się więc, jaki przebieg ma pojazd, czy przeszedł badanie techniczne, a także czy policja nie zatrzymała jego dowodu rejestracyjnego.
Krzysztof Sobczak
12.08.2020
Prawo cywilne Administracja publiczna Policja
Wysokość opłaty skarbowej od pełnomocnictwa ustala się według wykazu przedmiotów opłaty skarbowej oraz stawki tej opłaty, który znajduje się w tabeli stanowiącej załącznik do ustawy. Opłacie skarbowej nie podlega pełnomocnictwo złożone ustnie do protokołu.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.08.2020
Administracja publiczna
W środę 12 sierpnia weszło w życie kolejne rządowe rozporządzenie przedłużające, tym razem do 25 sierpnia, zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Na liście znalazły się 44 państwa - m.in. USA, Chiny, Rosja czy Izrael.
Krzysztof Sobczak
12.08.2020
Koronawirus a prawo
Wydatków na aplikację leku do kręgosłupa nie można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Osoba niepełnosprawna, która chce skorzystać z odliczenia, musi w danym miesiącu wydać na zakup leków powyżej kwoty 100 złotych. Z wydanej kilka dni temu interpretacji wynika, że musi też spełnić kilka innych warunków.
Wiesława Moczydłowska
12.08.2020
Domowe finanse PIT Opieka zdrowotna
Obecnie ograniczenia dotyczące wesel obowiązują jedynie w tzw. strefach czerwonych i żółtych. Poza nimi młoda para nadal może mieć 150 gości bez maseczek - więc nowożeńcy z najbardziej zagrożonych stref organizują imprezę w strefie..."zielonej". Ministerstwo Zdrowia w najbliższym czasie planuje jedynie wprowadzić rejestr wesel, a być może i innych imprez.
Jolanta Ojczyk
12.08.2020
Koronawirus a prawo
Medycy walczą o to, aby ich odpowiedzialność za leczenie pacjentów z COVID-19 była wyłączona, bo opiera się często na terapiach eksperymentalnych. Wskazują, że wyłącza się odpowiedzialność urzędników za decyzje podejmowane podczas pandemii - np. zakupy w przetargach, a nie chroni się ratujących życie i zdrowie pacjentów. Tym bardziej, że inne kraje wprowadziły zwolnienia dla lekarzy.
Katarzyna Nowosielska
12.08.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ministerstwo sprawiedliwości postanowiło przyspieszyć prace nad uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg i przygotowuje swój projekt w tej sprawie. Od ponad roku pracuje nad tym resort infrastruktury, ale na razie bez efektu. MS proponuje definicję e-hulajnogi, a także m.in. najwyższą dopuszczalną dla nie prędkość - 25 km/h.
Krzysztof Sobczak
11.08.2020
Prawo karne
Lekarze obserwują, że coraz więcej pacjentów deklaruje chęć zaszczepienia się przeciwko grypie. To może być istotne zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19. Medycy obawiają się, że epidemia koronawirusa wymiesza się z epidemią grypy i apelują aby starać się uniknąć tej drugiej skoro jest szczepionka.
Katarzyna Nowosielska
11.08.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Urząd Ochrony Konsumentów postanowił sprawdzić, jak banki realizują rozwiązanie, które wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0, pozwalające na zawieszenie kredytu na trzy miesiące, gdy klient stracił pracę lub inne główne źródło dochodu. Postępowaniem wyjaśniającym objętych jest 26 banków.
Krzysztof Sobczak
11.08.2020
Rynek i konsument Finanse
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie prawa mają zwierzęta. Wciąż jednak dochodzi do brutalnych przestępstw. Jakie są problemy w tym obszarze i jak można poprawić sytuację zwierząt w Polsce pisze dr Michał Rudy, prawnik z Uniwersytetu SWPS. Zastrzega jednak, że bardziej potrzebne są działania prewencyjne i edukacyjne niż kolejne zaostrzanie kar.
Michał Rudy
11.08.2020
Prawo karne Prokuratura Policja

TK ma zdecydować, czy w Polsce ma być wykonany wyrok belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne
Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęła skarga dotycząca przepisów uniemożliwiających udział babci w sprawie wraz z wnioskiem o wstrzymanie przymusowego przekazania 4-letniej dziewczynki jej ojcu do Belgii. Katowicki sąd trzykrotnie zlecał wykonanie swojego postanowienia w tej sprawie, ale kurator, m.in. pod naciskiem Ministerstwa Sprawiedliwości, za każdym razem odstępował od czynności.
Krzysztof Sobczak
11.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne

Pinkas: Szczepienia przeciwko grypie złagodzą działanie koronawirusa

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeżeli dojdzie do kumulacji dwóch zagrożeń, czyli wirusa grypy i SARS- CoV-2, może być naprawdę niebezpiecznie. Mogą powstać wówczas bardzo duże problemy natury diagnostycznej i dostępności pacjentów do opieki medycznej – twierdzi prof. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. I informuje o pracach nad zasadami ewentualnego zamykania szkół w nowym roku.
Józef Kielar
11.08.2020
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Wątpliwy tymczasowy areszt dla działaczki LGBT

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy w Warszawie, rozpoznając zażalenie prokuratury na postanowienie sądu rejonowego w przedmiocie nieuwzględnienia wniosku o tymczasowe areszt dla działaczki LGBT Małgorzaty Szutowicz, zmienił zaskarżone orzeczenie i zastosował wobec niej areszt na okres dwóch miesięcy. Decyzja sądu budzi duże wątpliwości co do zasadności.
Marcin Kochanowski
10.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski