Prawo.pl
Jeżeli sąd uzna, że umowa kredytu indeksowanego we frankach jest nieważna, to winien ocenić roszczenie o zwrot spłaconych środków pieniężnych. W świetle tego, że przysługiwałoby powodowi niezależnie od tego, czy i w jakim zakresie jest dłużnikiem pozwanego banku z tytułu zwrotu nienależnie otrzymanej kwoty kredytu - stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2022
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Proponowane przez Ministerstwo Finansów zlikwidowanie w trakcie roku ulgi dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł i zastąpienie jej wspólnym rozliczeniem, znanym podatnikom do końca 2021 r., będzie niezgodne z Konstytucją – alarmują prawnicy. Zwłaszcza że przy okazji tę nową - „starą” ulgę resort finansów zamierza znacząco ograniczyć. Zdaniem ekspertów, w 2022 roku powinny obowiązywać obie.
Grażyna J. Leśniak
21.04.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład
Odebranie koncesji na działalność stacji telewizyjnej ze względu na brak obiektywizmu przy emisji programów informacyjnych nie naruszyło wolności wyrażania opinii - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Według ETPC, takie decyzje muszą każdorazowo podlegać ocenie z punktu widzenia zachowania równowagi pomiędzy interesami prywatnymi a publicznymi obecnymi w danej sprawie.
Katarzyna Warecka
20.04.2022
Administracja publiczna Ochrona konkurencji
Z końcem kwietnia mija termin na złożenie rocznej deklaracji PIT (w związku z tym, że 30 kwietnia wypada w sobotę, w tym roku termin ten jest przesunięty na 2 maja). Warto pamiętać o tym, że przy rocznym rozliczeniu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia darowizn przekazanych na organizacje pożytku publicznego.
Joanna Pacyga
20.04.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Ułatwienie funkcjonariuszom policji właściwego rozpoznania stanu psychicznego osoby zatrzymanej i wdrożenie odpowiedniej procedury służącej zwiększeniu ochrony jej zdrowia i życia w trakcie prowadzonej interwencji - to cel przygotowanej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich broszury informacyjnej. Została opracowana przez specjalistów z zakresu psychiatrii i medycyny sądowej.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Policja Opieka zdrowotna

Projekt: Nieużytki rolne państwo łatwiej wydzierżawi na potrzeby OZE

Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł wydzierżawić nieruchomości z państwowego zasobu na cele związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej przede wszystkim z instalacji fotowoltaicznych - zakłada jeden z przepisów projektu nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.
Robert Horbaczewski
20.04.2022
Środowisko Administracja publiczna Nieruchomości
Niektóre banki oferują szybkie kredyty, które klienci mogą otrzymać w bankowym serwisie transakcyjnym, bez kontaktu z pracownikiem banku. Udzielane są automatycznie, a ich limity banki ustalają na podstawie znajomości sytuacji finansowej własnego klienta. Rzecznik Finansowy chce wiedzieć, czy klienci mogą zrezygnować z opcji „kredytu na klik” w posiadanej ofercie dostępnych produktów bankowych.
Krzysztof Sobczak
20.04.2022
Rynek i konsument Finanse
Obowiązujące przepisy wciąż nie chronią przed zabudową terenów zielonych spełniających w miastach istotne funkcje klimatyczne, wentylacyjne, czy hydrologiczne. Jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, normy prawne regulujące od 18 lat planowanie przestrzenne zamiast wspierać przyrodę wpływają na jej degradację.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, korzystają z prawa do ochrony danych osobowych na tych samych zasadach co Polacy. Choć wojna i konieczność zapewnienia osobom przekraczającym granicę bezpiecznego schronienia odsuwa tę kwestię na dalszy plan, trzeba o tym pamiętać. Brak standardów w tym zakresie to gratka dla oszustów – np. wyłudzających „chwilówki” na czyjeś dane.
Monika Sewastianowicz
20.04.2022
RODO Ukraina
Emerytowani funkcjonariusze służb i ich rodziny wygrywają z państwem i odzyskują świadczenia w wysokości zabranej im na mocy ustawy dezubekizacyjnej z 2016 r. Wyrównania wypłacane na podstawie prawomocnych wyroków są jednak niższe o kilka, a czasami kilkadziesiąt tysięcy złotych, z powodu 9-procentowej składki zdrowotnej pobieranej na zasadach określonych w Polskim Ładzie.
Grażyna J. Leśniak
20.04.2022
Emerytury i renty PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sąd wykreśli hipotekę frankowicza, gdy wyrok prawomocny

Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie wszystkie banki honorują wyroki unieważniające umowy kredytowe, często grają na czas. Sądy idą jednak na rękę frankowiczom i wykreślają hipoteki. Tak ostatnio postąpił sąd wieczystoksięgowy w Pruszkowie. Bank nie chciał dać zgody, ponieważ planował wnieść skargę kasacyjną. Dla sądu nie był to jednak żaden argument. Jednak orzeczenie musi już być prawomocne.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.04.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe Nieruchomości
Dopuszczana jest krytyka posługująca się nawet wypowiedziami obrażającymi. Jednak - co do zasady - prawdziwa informacja, nawet wygłoszona publicznie, nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Aby jednak nie narazić się za zarzut poniżania krytykowanego, krytyk powinien mieć dowody, że to, co mówi lub pisze, jest prawdą - tak twierdzą prawnicy i tak wskazuje orzecznictwo.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.04.2022
Prawo cywilne
Od 20 kwietnia osoby, które ukończyły 80 lat, będą mogły przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Będzie to ten sam preparat, który podano im za trzecim razem. Rejestracja na szczepienie ruszyła w nocy z wtorku 19 kwietnia na środę 20 kwietnia.
Jolanta Ojczyk
19.04.2022
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Masowy napływ do Polski uchodźców wojennych spowodował, że tłumacze przysięgli języka ukraińskiego z dnia na dzień znaleźli się na top liście poszukiwanych specjalistów. I choć dwoją się i troją, nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb - a chodzi o sprawy sądowe, tłumaczenia dokumentów, w tym np. medycznych. Dziury można łatać wolontariuszami - ale o błędy nietrudno.
Patrycja Rojek-Socha
19.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Ukraina

SN: Kara za brak kontaktów z dzieckiem jest uzasadniona

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Sąd opiekuńczy może zagrozić osobie uprawnionej do kontaktów z dzieckiem nakazanie zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, za ich niezrealizowanie. Także wtedy, gdy w ugodzie użyto określenia, że uprawniony ma prawo do kontaktów z dzieckiem, a pominięto będący odpowiednikiem prawa obowiązek realizowania uzgodnionych kontaktów - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Zakaz eksmisji z lokalu, w którym mieszka dłużnik, obowiązywał od dwóch lat i budził spore emocje, nie tylko wśród wierzycieli. Już w ubiegłym roku wiele instytucji, w tym samorządy, apelowały o jego uchylenie. Postulował to również RPO. Ostatecznie przepis uchylono ustawą o pomocy dla obywateli Ukrainy, a w gąszczu przepisów znalazło się też uchylenie ograniczenia licytacji.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
19.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zmotoryzowani uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać na granicy nieodpłatnie 30-dniową polisę graniczną, ale po miesiącu powraca kwestia: co dalej z komunikacyjnym ubezpieczeniem OC? Możliwe jest wykupienie kolejnego ubezpieczenia granicznego w przedstawicielstwie dowolnego polskiego ubezpieczyciela oferującego te polisy.
Regina Skibińska
19.04.2022
Prawo cywilne Ukraina

Rozliczenie rocznego PIT tylko na specjalnym formularzu

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Polskie prawo podatkowe zobowiązuje podatników PIT do składania wielu dokumentów, które można określić wspólną nazwą „deklaracje”. Niektóre druki, jak PIT-28, PIT-36 czy DSF 1 mogą być składne zarówno przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, jak też tej działalności nieprowadzących. Każdy z podatników wypełnia wówczas przeznaczoną dla niego część deklaracji.
Jacek Drosik
18.04.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wielkanocne kroszonki, batikowe pisanki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe czy turki to jedynie kilka z ponad 57 obrzędów i tradycji, które zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jak podkreśla resort, zostały w ten sposób ocalone od zapomnienia.
Krzysztof Sobczak
17.04.2022
Administracja publiczna
Małoletni będący rodzeństwem przyrodnim nie są uczestnikami postępowania w sprawie o ustalenie kontaktów między nimi - orzekła w uchwale trzech sędziów Izba Cywilna Sądu Najwyższego. Mimo to konieczna jest za każdym razem ocena przez sąd, czy rodzice mogą reprezentować dziecko, czy też z uwagi na możliwość kolizji ich interesów taka reprezentacja jest wyłączona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W dni wolne od pracy, ale także w nocy, razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka. Listę placówek przyjmujących w nocy od godziny 18 do 8 rano, a także całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy można znaleźć na stronie NFZ, ale też niektórych miejskich portalach.
Jolanta Ojczyk
17.04.2022
Opieka zdrowotna
Wycinka żywopłotu nie zawsze wymaga załatwienia formalności. Wystarczy, że swoją powierzchnią nie przekracza 25 mkw., a już takiego obowiązku nie ma. Trzeba upewnić się jednak, czy na żywopłocie nie znajdują się przypadkiem gniazda z pisklętami. Zwyczajowo okres lęgowy ptaków wypada między 1 marca, a 15 października, lecz w przypadku gatunków chronionych ochrona będzie obowiązywała cały rok.
Joanna Maj
16.04.2022
Środowisko Nieruchomości
Selfie w krokusach, zdjęcie z kotem dumnie wygrzewającym się w świeżo zerwanych kwiatach, czy zdjęcie misternego stroika na wielkanocny stół – mogą przysporzyć nam zarówno „lajków” na Instagramie, jak i kłopotów z prawem. Podczas wiosennych spacerów warto wykazać się powściągliwością.
Monika Sewastianowicz
16.04.2022
W księgach wieczystych znajduje się szereg danych osobowych dotyczących właścicieli nieruchomości. W jaki sposób jawność tych ksiąg można pogodzić z koniecznością ochrony danych osobowych? Okazuje się, że nie jest to takie proste i nastręcza wielu trudności w praktyce. Księgi wieczyste są jawne, a to z kolei oznacza, że może je przeglądać właściwie każdy zainteresowany.
Konrad Dyda
16.04.2022
RODO Nieruchomości
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami starają się dla nich o orzeczenie, które pozwala ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, ale także różnego rodzaju dofinansowania. Po ukończeniu 18 lat takie osoby otrzymują rentę socjalną. Problem w tym, że nawet chorzy na nieuleczalne choroby, np. rybią łuskę, zespół Downa, otrzymują orzeczenie na rok lub dwa. Potem znowu trzeba tracić czas na biurokratyczną gehennę.
Beata Dązbłaż
16.04.2022
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Przedsiębiorstwo energetyczne nie chciało ujawnić komu udziela wsparcia finansowego. Sądy administracyjne były jednak zgodne, że spółka wykonuje zadania publiczne. Tym samym informacje o tym komu, na jakich zasadach i w jakiej wysokości są przyznawane środki na umowy sponsoringowe, darowizny i partnerstwa stanowią informację o sposobie gospodarowania majątkiem publicznym.
Dorian Lesner
16.04.2022
Spółki Finanse

MF: Spłata kredytu to wydatek na cele mieszkaniowe już od 2016 roku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Minister finansów wydał właśnie bardzo korzystną interpretację ogólną. Wskazał w niej, że wydatki na cele mieszkaniowe obejmują też wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego w związku ze zbywaną nieruchomością - także gdy wydatki te uwzględniono w kosztach uzyskania przychodu. Eksperci podkreślają, że podatnicy mogą skorygować zeznanie, uwzględnić ulgę i odzyskać podatek za rok 2016 i lata następne.
Wiesława Moczydłowska
16.04.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ponieważ obecność gmin w mediach społecznościowych nie została uregulowana prawnie, to w zasadzie mogą dowolnie zarządzać informacją i dostępem do niej. A przy okazji budować wizerunek włodarza gminy. Zdecydowana większość samorządów przyznaje, że ich fanpejdże pełnią przede wszystkim rolę informacyjną i promocyjną, rzadziej są miejscem do dyskusji czy interakcji z mieszkańcami.
Maria Dec-Kiełb
16.04.2022
Samorząd terytorialny Nowe technologie

PESEL i profil zaufany dla obywateli Ukrainy - po nowelizacji ustawy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Proces nadawania numeru PESEL i profilu zaufanego obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną w tym kraju trwa od kilku tygodni. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy lub punkcie mobilnym, jeśli taki powstał. Usługa jest bezpłatna. Trzeba pamiętać jednak o kilku ważnych szczegółach, także tych związanych z nowelizacją ustawy z 8 kwietnia.
Robert Horbaczewski
15.04.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Ukraina
Notariusz mógłby dokonywać w księgach wieczystych wpisów hipoteki oraz tych, które wiążą się z zakładaniem nowych ksiąg poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca. Docelowo dotyczyłoby to nie tylko wpisów na podstawie sporządzonych aktów notarialnych ale wszystkich na wniosek stron - wynika z założeń do projektu noweli Prawo o notariacie.
Patrycja Rojek-Socha
15.04.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości