Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

MF ostrzega przed fałszywymi e-mailami o zwrocie podatku

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor informuje o zwrocie podatku i zachęca do zeskanowania załączonego kodu QR. Ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości.

ministerstwo finansow logo
Autor: Adrian Grycuk | Prawa autorskie: CC BY-SA 3.0 pl

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca prosi o skanowanie załączonego kodu QR w celu odebrania zwrotu podatku. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów MF lub KAS.

- Otwieranie linków lub załączników a także skanowanie kodów QR zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom – przestrzega MF.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Phishing i inne zagrożenia dla ochrony danych osobowych >

Apeluje jednocześnie o nieotwieranie linków i załączników oraz nie skanowanie kodów QR z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

Czytaj w LEX: RODO w IT: atak hakerski a ochrona danych osobowych >

Zobacz również: ETPCz oceni, czy polskie przepisy podatkowe dyskryminują osoby LGBT+ >>

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy książki podatkowe