Prawo.pl
W piątek, 7 kwietnia 2023 roku, weszły w życie przepisy o pracy zdalnej. Budzą one emocje pracowników i pracodawców, a przede wszystkim oznaczają dodatkową pracę dla działów personalnych. O tym, o co najczęściej pytają pracownicy w kontekście pracy zdalnej i dlaczego oznaczają tyle pracy dla działów personalnych, w rozmowie z Prawo.pl mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2023
Prawo pracy
Do sądów wpływają pozwy, w których powodowie domagają się udzielenia im ochrony prawnej z tytułu naruszonych dóbr osobistych. Niekiedy udaje się tego rodzaju spory zakończyć ugodowo, np. u mediatora. Natomiast postępowanie sądowe wymaga uwzględnienia szeregu kwestii. Na losy procesu wpływa nie tylko sposób zredagowania żądania, ale i to, jakimi dowodami dysponują strony.
Aleksandra Partyk
11.04.2023
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Pacjenci uprawnieni do świadczeń zdrowotnych i usług farmaceutycznych bez kolejki często odchodzą z kwitkiem. Okazuje się, że pracownicy rejestracji nie znają przepisów i odsyłają takiego pacjenta bezpośrednio do lekarza, aby ten podjął decyzję. Z drugiej strony sami pacjenci też nie zawsze właściwie rozumieją to uprawnienie, żądając natychmiastowej usługi np. w przychodni.
Beata Dązbłaż
11.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
W śmietnikach przy dużych sklepach można znaleźć mnóstwo żywności nadającej się do spożycia, o ile śmietniki te są otwarte, co nie jest regułą. Wprawdzie obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która nakazuje dużym sklepom przekazywanie żywności zagrożonej zmarnowaniem organizacjom pożytku publicznego, ale w praktyce i tak sporo produktów jest wyrzucanych.
Regina Skibińska
11.04.2023
Środowisko Rynek i konsument
​Jednym z ważnych zagadnień związanych z prounijną wykładnią jest pytanie, kiedy należy nie stosować przepisu prawa krajowego, który jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Kwestii tej dotyczy ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Thelen z 2022 roku. Wynika z niego m.in., że prounijna wykładnia nie może dokładać jednostce dodatkowych obowiązków.
Ryszard Markiewicz
11.04.2023
Prawo cywilne
Chora z dziecięcym porażeniem mózgowym, na który cierpi od urodzenia, była zdolna do pracy przed ukończeniem 16 roku życia. Nawet istnienie stanu chorobowego, dysfunkcji nie jest tożsame z występowaniem całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji – orzekł sąd, odmawiając ubezpieczonej prawa do renty rodzinnej po zmarłym ojcu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.04.2023
Pomoc społeczna Emerytury i renty
Sprzedaż działki, która nie posiada dostępu do drogi publicznej, nie jest zakazana. Jednak zakup takiej działki jest mocno ryzykowny. Bywa bowiem, że nie można zrealizować na niej zaplanowanej inwestycji. Natomiast dostęp do drogi publicznej można zapewnić na kilka sposobów. Nie musi to być typowa droga publiczna, ale np. także wewnętrzna.
Martyna Sługocka
08.04.2023
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Nieruchomości
Pracownik otrzymał w piątek przed świętami Wielkiej Nocy polecenie wykonywania pracy zdalnie przez 3 godziny w niedzielę świąteczną. Zakład pracy działa sporadycznie w niedziele i święta. Nie wprowadzono pracy zdalnej - czy można zatem wydać takie polecenie? Czy pracownik musi je zrealizować? Jak by wyglądała kwestia rozliczenia pracy - pracownik będzie pracować w domu, czy traktować to jako pracę nadliczbową?
Marek Rotkiewicz
08.04.2023
Prawo pracy
Ceny jaj dynamicznie rosną. Jednak by wybudować kurnik dla własnych potrzeb, na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, trzeba przeanalizować, czy w świetle planu, taka forma zabudowy będzie dopuszczalna. Warto sięgnąć również do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy.
Joanna Maj
08.04.2023
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wiosna to świetny czas na realizację ogrodniczych pasji, zwłaszcza w czasie, gdy cena bazylii i tymianku powoli osiąga pułap kojarzony raczej z kwotą uiszczoną za gram ziół, których nie używa się na ogół do sałatek. Okazuje się przy tym, że nie tylko takimi ziołami może zainteresować się policja. Szczególnie, gdy odmiana rośliny ma swojego twórcę, który ma do tego dzieła wyłączne prawo.
Monika Sewastianowicz
08.04.2023
Środowisko Prawo gospodarcze
Zbliżające się święta ponownie skłaniają do stawiania pytań o to, czy do babcinych przepisów przysługuje jakikolwiek monopol umożliwiający zakazanie ich dalszego rozpowszechniania w przestrzeni publicznej. Ilu z nas bowiem nie usłyszało przy świątecznym stole, że przepis na żurek czy babkę jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzinną. Zwolenników tej teorii należy niestety rozczarować – nie jest to łatwe.
Agata Witkowska
08.04.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Za datę nabycia przez żonę lokalu mieszkalnego, włączonego do majątku wspólnego małżonków, który należał wcześniej do majątku odrębnego jej męża, należy przyjąć dzień nabycia nieruchomości przez męża. Jeśli sprzedaż nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości, nie wystąpi konieczność zapłaty podatku przez małżonków.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2023
Prawo cywilne Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Luki w przepisach ułatwiają przedszkolom wykluczanie dzieci, których życie zależy od podania leku podczas wstrząsu anafilaktycznego. Aplikacja adrenaliny nie mieści się w definicji pierwszej pomocy, wychowawca dziecka nie ma więc obowiązku jej podania. Są placówki, które idą krok dalej: blokują dzieciom-alergikom możliwość przynoszenia ze sobą leków ratujących życie, zasłaniając się zasadami bezpieczeństwa.
Katarzyna Nocuń
08.04.2023
Pacjent Zarządzanie oświatą Farmacja
Będzie można uzyskać rekompensatę za szkody poniesione na zdrowiu w wyniku udziału w badaniu klinicznym lub śmierć bliskiej osoby, która uczestniczyła w takiej eksperymentalnej terapii. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi ustanawia Funduszu Kompensacyjny, który będzie zasilany przez sponsorów badań klinicznych. Więcej na ten temat piszemy w Legal Alert.
Katarzyna Nocuń
07.04.2023
Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy proponują załatwienie formalności związanych z tzw. trzynastą emeryturą. Apel o rozwagę jest uzasadniony, bo pseudo usługi np. „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pretekstem do nieuczciwych praktyk może być termin wypłaty 13. emerytury.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Domowe finanse Emerytury i renty
W piątek 7 kwietnia 2023 roku weszły w życie przepisy o pracy zdalnej, której definicja została na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Co to oznacza dla pracowników? Jakie będą uprawnienia pracodawców? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Prawo pracy
Małżeństwo, które zawarło z bankiem umowę na kredyt mieszkaniowy, przewalutowany na franki szwajcarskie, nie wywiązywało się z umowy, więc bank ją wypowiedział i wystawił bankowy tytuł egzekucyjny. Sąd wydał nakaz zapłaty bez zbadania umowy pod kątem klauzul abuzywnych i zapewnienia ochrony konsumentom jako słabszej strony postępowania. RPO wniósł w tej sprawie skargę nadzwyczajną.
Krzysztof Sobczak
07.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Minęły trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce, a modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Jeszcze w marcu ubiegłego roku było to o 6 punktów procentowych więcej – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Rynek Prawo pracy
Od dziś, 7 kwietnia 2023 r., obowiązują przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej. Pracodawcy zyskali prawo do kontrolowania jej wykonywania oraz przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych. Prawo do kontroli dotyczy każdej formy pracy zdalnej: dobrowolnej, poleconej przez pracodawcę i okazjonalnej.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Prawo pracy BHP
Rząd planuje wprowadzić zakaz handlu cesjami do mieszkań dla zysku. W ten sposób chce ukrócić patologie na rynku i ograniczyć flipping, za co jest przez część ekspertów chwalony. Problem w tym, że nie zabiera się za rozwiązanie problemu we właściwy sposób. Przepisy o zakazie mają być wprowadzone do ustawy deweloperskiej, a ta nie dotyczy flippingu.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.04.2023
Budownictwo
7 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy o pracy zdalnej. Nie są one łatwe do zastosowania. Budzą emocje pracowników i pracodawców, a przede wszystkim oznaczają dodatkową pracę dla działów personalnych. O tym, dlaczego przepisy o pracy zdalnej są trudne do wdrożenia, mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2023
Prawo pracy
Sąd Najwyższy, wbrew uchwale Państwowej Komisji Wyborczej, uznał za zasadną skargę pełnomocnika partii Lewica Razem. Nie chciał doprowadzić do jej marginalizacji. Uchwała PKW ze stycznia 2023 r. odrzuciła sprawozdanie o źródłach pozyskania środków finansowych. Chodziło o kredyty bankowe i warunki ich uzyskania oraz o wydatki poniesione ze środków Funduszu Wyborczego w 2021 r.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.04.2023
Kredyty Wybory
Sąd Apelacyjny w Krakowie trafnie przyjął, że regulacja dotycząca obowiązku wpłaty kwoty będącej równowartością podwójnej raty kredytu stanowiła przykład nadużywania przez bank pozycji dominującej wobec kredytobiorcy i powinna być uznana za nieważną – stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli. - Jednak weryfikacja dowodowa, na którą powołuje się Prokurator Generalny, nie mogłaby doprowadzić do zmiany oceny sytuacji prawnej pozwanej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.04.2023
Prawo cywilne Finanse Banki

Gdzie jest schron? Wystartowała aplikacja z adresami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Państwowa Straż Pożarna uruchomiła aplikację "Schrony", dzięki której można sprawdzić, w którym miejscu znajduje się najbliższy schron, miejsce ukrycia albo doraźnego schronienia. Przeprowadzona przez straż inwentaryzacja wykazała, że w kraju funkcjonuje 10 622 budowli ochronnych, w tym 1903 schrony i 8719 miejsc ukrycia oraz ponad 224 tys. miejsc doraźnego schronienia.
Robert Horbaczewski
06.04.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko
Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że pocztą elektroniczną rozsyłane są fałszywe wiadomości, których autor informuje o zwrocie podatku i zachęca do zeskanowania załączonego kodu QR. Ani resort, ani Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyłają tego typu wiadomości.
Krzysztof Koślicki
06.04.2023
Ordynacja PIT
Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził naruszenie przez Polskę swobody wypowiedzi, w tym dostępu do informacji, w sprawie dotyczącej rocznego zakazu wstępu do Sejmu dla polskich aktywistów – Dagmary i Pawła Drozd. Zdaniem Trybunału, zakaz ten negatywnie wpłynął na możliwość korzystania przez nich z wolności wyrażania opinii, gwarantowanej przez art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
06.04.2023
Administracja publiczna

Świadczenie wspierające - ministerstwo uruchomiło infolinię

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami. Pod numerem telefonu 22 245-61-00 osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje zarówno na temat wydawanych przez wojewódzkie zespoły decyzji o potrzebie wsparcia, jak i na temat samego świadczenia wspierającego.
Grażyna J. Leśniak
06.04.2023
Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w Ministerstwie Finansów w sprawie spadków i darowizn otrzymanych z zagranicy. W ustawie o podatku od spadków i darowizn nie ma bowiem przepisów co do wysokości podatku, gdy składniki majątku nabyte z innego państwa zostały już w nim opodatkowane. Problemu nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo dotyczą podatków dochodowych i majątkowych.
Agnieszka Matłacz
06.04.2023
Domowe finanse
Organizacje samorządowe domagają się odebrania PGW Wody Polskie uprawnień regulatora opłat za wody i ścieki i powrotu do akceptowania taryf przez rady gmin. Rząd raczej nie zgodzi się na to, więc samorządowcy proponują wprowadzenie mechanizmu korekty taryf w sytuacjach nadzwyczajnych, analogicznie jak dla cen ciepła, ewentualnie skrócenie okresu obowiązywania taryfy do roku.
Robert Horbaczewski
06.04.2023
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Wciąż wielu kredytobiorców zastanawia się nad kwestią konieczności rozliczenia z bankiem z udostępnionego kapitału – i jak to w praktyce przeprowadzić. W szczególności wątpliwości budzi kwestia rat, których nie objęto pozwem – czy jeśli nie będą one objęte pozwem, to nie będzie możliwości ich odzyskać? Pisze o tym Maciej Wojciechowski, radca prawny w Xaltum Barczak Rozpara Kancelaria Radców Prawnych.
Maciej Wojciechowski
06.04.2023
Banki Kredyty frankowe