W porządku obrad znalazł się jeden projekt - rządowa propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wejście w życie projektowanych rozwiązań pozwoli na obniżenie rachunków o ponad 3,5 miliarda złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
27.12.2018
Rynek i konsument
Ustawa, która ma poprawić ściągalność alimentów należnych dzieciom oraz długów alimenciarzy, wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku. Umożliwi m.in. szybszy przepływ informacji o dłużnikach alimentacyjnych pomiędzy służbami i instytucjami, a komornikami sądowymi - wszystko po to, żeby komornik mógł łatwiej ustalić, czy dłużnik alimentacyjny pracuje.
Agnieszka Matłacz
27.12.2018
Prawo cywilne Domowe finanse Prawo pracy
Za darmo będzie dostępny lek dla wszystkich chorych na SMA, pojawią się także nowe terapie dla pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową oraz dla chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca – to tylko niektóre nowości, które przynosi lista leków refundowanych, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.12.2018
Pacjent Farmacja
Gdy więzień dostaje w nagrodę widzenie bez dozoru, to na ten czas kamery monitoringu w takim pomieszczeniu powinny być zasłonięte - uważa rzecznik praw obywatelskich. Służba Więzienna przyznała mu rację, chociaż wcześniej nie zawsze stosowała tę zasadę.
Krzysztof Sobczak
27.12.2018
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie dostrzegł naruszenia czci powoda w tym, że wyszukiwarka Google wyrzuca różne linki mu poświęcone, w tym - dotyczące "biednego gangstera". Ocenił, że każdy w miarę doświadczony użytkownik internetu analizuje treści wynikające z funkcji algorytmu. Jednak wyszukiwarka mogła naruszyć prywatność - dodał SN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
27.12.2018
Prawo cywilne RODO
W Unii Europejskiej trwają prace na rzecz etycznego i prawnego uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji. Trwają właśnie konsultacje projektu wytycznych w tej sprawie. W Polsce koordynuje je Ministerstwo Cyfryzacji.
Krzysztof Sobczak
27.12.2018
Nowe technologie
Gdy dłużnik ma do spłacenia wiele długów, wierzyciel może zdecydować, w poczet którego zaliczy otrzymane świadczenie - twierdzi adwokat Grzegorz Prigan.
Grzegorz Prigan
27.12.2018
Domowe finanse Prawo gospodarcze
Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję odwoławczą kilka dni po tym jak jedna ze stron postępowania zmarła. To ustalenie skutkować musiało stwierdzeniem nieważności decyzji, skoro miało miejsce rażące naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
27.12.2018
Samorząd terytorialny

Pacjenci coraz dłużej czekają na odszkodowania

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wydłuża się czas trwania procesów o błędy medyczne - w ciągu ostatnich lat już o blisko osiem miesięcy. To przede wszystkim efekt braku biegłych, którzy mają przygotowywać dla sądów ekspertyzy. Do tego wielu z nich woli współpracować z prokuraturą, niż z sądami.
Katarzyna Nowosielska
27.12.2018
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawo opiera się na uniwersalności, bezstronności i obiektywizmie. Jednak sprawując kontrolę nad językiem i definicjami słów sprawujemy władzę, gdyż mamy wpływ na to o czym i w jaki sposób mówi się w przestrzeni publicznej, ale także jak się postępuje - twierdzi dr Hanna Dębska.
Aleksandra Partyk
26.12.2018
Prawo karne Prawo cywilne
Krajowa Administracja Skarbowa wysyłała do nowożeńców pisma z pytaniami dotyczącymi organizacji wesel. Chodziło m.in. o zasady wynajmu sali weselnej, zespołów muzycznych, przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatników świadczących usługi obsługi muzycznej imprez, ale było też pytanie o wpływy z prezentów.
Krzysztof Sobczak
24.12.2018
PIT

SA: Ocena niezdolności do pracy należy do lekarzy specjalistów

Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
W sprawie o ustalenie prawa do renty socjalnej kluczowe znaczenie mają dowody z opinii biegłych lekarskich. Pozwalają one na ustalenie, czy wnioskodawca jest osobą całkowicie niezdolną do pracy. Jeśli biegli wskazują, że badany może jednak pracować, to uwzględnienie odwołania jest niemożliwe - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
24.12.2018
Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy
Bardzo częstą formą kradzieży osobowości są aktywne linki. Konsekwencją może być zaatakowanie złośliwym oprogramowaniem naszego komputera. O tych i innych pułapkach w okresie świątecznym, bo wtedy jest najwięcej naruszeń prywatności, mówi dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.12.2018
Nowe technologie RODO
Kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym dotyczący badań technicznych w stacjach diagnostycznych może być jeszcze uchwalony. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu został tylko zdjęty z porządku obrad. Pojawiło się jednak pytanie, czy na tym etapie, w trakcie trzeciego czytania, można było wnioskować o przerwanie dyskusji.
Jolanta Ojczyk
24.12.2018
Prawo gospodarcze
Fiskus potwierdził właśnie, że w ramach ulgi dla niepełnosprawnych można odliczyć wydatki na zakup sprzętu niezbędnego w rehabilitacji. Odliczenie nie przysługuje jednak na zakup artykułów gospodarstwa domowego. Urządzenia muszą mieć specjalne cechy, świadczące o przydatności niepełnosprawnym.
Krzysztof Koślicki
24.12.2018
Domowe finanse PIT
Sąd rejonowy oddalił wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Uznał, że ten zachowywał się rażąco niedbale. Dłużnik zadłużył się, by spełniać zachcianki jego partnerki. Proces musi zostać powtórzony. Sąd pominął bowiem ważny dowód z opinii specjalisty na okoliczność zaburzeń emocjonalnych dłużnika
Aleksandra Partyk
24.12.2018
Rynek i konsument
Coraz częściej szpital i ubezpieczyciel kończą polubownie spory z pacjentami. Zwłaszcza, jeśli są pewni, że do błędu medycznego doszło z winy personelu medycznego. Przegrana sprawa oznacza dla nich coraz częściej milionowe odszkodowania, a dodatkowo - konieczność pokrycia kosztów wieloletniego procesu.
Katarzyna Nowosielska
24.12.2018
Pacjent Opieka zdrowotna
Z wynikającego z Konstytucji prawa do sądu nie można wywodzić, że strona może dokonywać zaskarżenia orzeczeń niezaskarżalnych. Jeśli zatem przepisy przewidują, że nie można pewnych orzeczeń zaskarżyć, to nie można opierać swoich zażaleń na przepisach Konstytucji - orzekł Sąd Okręgowy w Rzeszowie.
Aleksandra Partyk
24.12.2018
Wymiar sprawiedliwości
Kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B od 22 grudnia br. mogą już także prowadzić trójkołowym motocykle. Jednak uprawnienie takie będzie przysługiwało tylko kierowcom, którzy od co najmniej trzech lat mają prawo jazdy takiej kategorii.
Krzysztof Sobczak
23.12.2018
Administracja publiczna
Nielegalne pozyskiwanie drewna z lasu to wykroczenie, a powyżej pewnej kwoty nawet przestępstwo. Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500 zł mandatu. Dlatego choinkę lepiej kupić.
Jolanta Ojczyk
22.12.2018
Środowisko
Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w piątek, że nie będzie podwyżek cen energii - dostawcy mają nie stracić, a odbiorcy zapłacić tyle, ile do tej pory. Rząd przygotował kilka mechanizmów, które pozwolą utrzymać ceny na poziomie z I połowy 2018 roku. Specjalnie w tym celu zbierze się tuż po Bożym Narodzeniu parlament.
Agnieszka Matłacz
22.12.2018
Rynek i konsument
Za wypadek na hotelowym basenie przedsiębiorca odpowiada na zasadzie ryzyka. Pojęcie ruchu przedsiębiorstwa za pomocą sił przyrody odnosi się do jego funkcjonowania jako całości a nie do poszczególnych elementów – potwierdził wyrok wstępny Sąd Okręgowy w Kielcach.
Robert Horbaczewski
22.12.2018
Prawo cywilne

Od nowego roku dużo drożej za mieszanie śmieci

Środowisko Administracja publiczna
Jeżeli nie będziemy segregować odpadów, od 1 stycznia 2019 r. zapłacimy aż cztery razy więcej, niż za śmieci posortowane. W wielu gminach pojawią się też dwa nowe pojemniki na odpady. Zostaną również wprowadzone dotkliwe sankcje za brak lub nienależyte segregowanie odpadów.
Katarzyna Kubicka-Żach
22.12.2018
Środowisko Administracja publiczna
Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Od 1 stycznia wejdzie w życie m.in. wiele zmian w podatkach, ale także dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, samorządu terytorialnego, nieruchomości, ochrony zdrowia, oświaty.
Jacek Górski
22.12.2018
Taką samą kwotę otrzymają osoby uprawnione do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Nowelizację, która wprowadza zmiany, w piątek podpisał prezydent.
Agnieszka Matłacz
21.12.2018
Emerytury i renty
Prawa procesowe nie zawsze są przestrzegane w jednostkach policji - wynika z opublikowanego właśnie raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Brakuje m.in. systemu pomocy prawnej dla osób zatrzymanych, są problemy z dostępnością tłumacza przysięgłego rzadkich języków, a pouczenia dla osób zatrzymanych trudno zrozumiałe.
Krzysztof Sobczak
21.12.2018
Prawo karne Policja
Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na wdrożenie pilotażowego programu dofinansowania ocieplenia domów jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie i wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów emisyjnych. Zadaniem gminy będzie planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców.
Agnieszka Matłacz
21.12.2018
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
Pielęgniarki z Samodzielnego Państwowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, które walcząc wiosną tego roku o podwyżki masowo poszły na zwolnienia lekarskie, nie popełniły przestępstwa – uznała lubelska prokuratura umarzając postępowanie karne. Zdaniem prokuratora nie doszło też do zagrożenia dla pacjentów szpitala.
Robert Horbaczewski
21.12.2018
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma możliwości kwestionowania decyzji o przejęciu przez państwo nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych, ponieważ w takich sprawach - od 1992 r. - nie można stosować przepisów o wznowieniu postępowania, stwierdzeniu nieważności, uchylenia czy zmiany decyzji. Jego zdaniem, to łamanie praw konstytucyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
21.12.2018
Samorząd terytorialny
Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji umożliwia żądanie od zobowiązanego udostępnienia danych osobowych. Ich ochrona nie stanowi jednak wartości absolutnej.
Iwona Kaczorowska
21.12.2018
Finanse RODO