Uchwałą Sejmu można usunąć nielegalnych członków neoKRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Źródłem dewastacji wymiaru sprawiedliwości jest upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. Przywracanie ładu konstytucyjnego przez większość parlamentarną trzeba zacząć od pozbawienia członkostwa obecnych członków. Ich kadencja w neoKRS nie jest objęta konstytucyjną ochroną, gdyż organ ten funkcjonuje z naruszeniem Konstytucji. A zatem uchwałą Sejmu można stwierdzić niekonstytucyjność wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa – uważają sędziowie i konstytucjonaliści.

23.10.2023

Dr Ślusarczyk: zażalenie od odmowy zwolnienia z kosztów możliwe i w II instancji, ale jest pułapka

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego strona postępowania przed sądem drugiej instancji uzyskała prawo złożenia zażalenia do innego składu sądu drugiej instancji w przedmiocie odmowy zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia. Jest to krok w dobrym kierunku zmierzający do zwiększenia ochrony procesowej stron, ale trzeba mieć na uwadze czyhającą pułapkę proceduralną - pisze Maksymilian Ślusarczyk doktor nauk prawnych, radca prawny, autor i współautor publikacji z zakresu m.in. prawa cywilnego i procedury cywilnej.

22.10.2023

Im większy sąd tym mniej spraw dla prezesa - MS szykuje zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce by wskaźniki procentowe przydziału spraw dla prezesów i wiceprezesów sądów uzależnione były od liczby orzeczników. W opiniowanej nowelizacji rozporządzenia będą one wynosić od co najmniej 10 proc. - gdy orzeczników będzie powyżej 80, do co najmniej 25 proc. w przypadku małych sądów, do 20 orzeczników. Zmiany mają wejść w życie po 14 dniach.

21.10.2023

RPO: Skazany powinien mieć prawo poskarżyć się na przewlekłość sprawy o przerwę w karze

Wymiar sprawiedliwości

Skazany nie może złożyć skargi na przewlekłość postępowania wykonawczego w przedmiocie udzielenia mu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności co jest niezgodne z Konstytucją, a konkretnie z prawem każdego do sądu - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich w postępowaniu Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym jednej ze skarg konstytucyjnych.

21.10.2023

SN: Prokurator za wcześnie umorzył sprawy pedofili

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator z Poznania został obwiniony o to, że poważnie zaniedbał prowadzenie spraw związanych z pedofilią. Otrzymał karę upomnienia, gdyż z powodu jego bierności nigdy nie wykryto sprawców. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzekł, ze surowsza kara nagany nie byłaby adekwatna, gdyż właściwie nie wiadomo, czy istotnie doszło do przestępstwa, a dzieci miały poniżej 15 lat.

21.10.2023

Co się zmieniło w przepisach cywilnych, jakie sprawiają problemy - 27 października konferencja w Warszawie

Wymiar sprawiedliwości

W następny piątek, 27 października, w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa „Między postępowaniem rozpoznawczym a egzekucyjnym”. Jej celem jest przybliżenie zarówno zmian w przepisach, jak i problemów, z którymi po ich wprowadzeniu borykają się np. pełnomocnicy. Tematem będzie choćby słynny art. 128(1) kodeksu postępowania cywilnego, na mocy którego od 1 lipca wnioski dowodowe muszą być wyraźnie wyodrębnione w pozwie, a umieszczenie ich w uzasadnieniu może skutkować pominięciem.

20.10.2023

Najnowsze uchwały Sądu Najwyższego porządkują kwestię tzw. orzeczeń nieistniejących

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ustawodawca, informatyzując postępowanie rejestrowe, restrukturyzacyjne i upadłościowe, w funkcjonalnościach wzorców udostępnionych na Portalu Rejestrów Sądowych oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych, nie przewidział możliwości opatrzenia dwukrotnym podpisem jednego dokumentu. Już tylko z tego punktu widzenia ostatnie uchwały SN mają wymiar praktyczny - piszą Jacek Pietrzela oraz Krzysztof Rudnik, radcowie prawni, doradcy restrukturyzacyjni.

20.10.2023

Leglislacja była wadliwa, więc nie ma nowego kodeksu karnego?

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja Kodeksu karnego weszła w życie - w zdecydowanej części - 1 października br. Vacatio legis było jednak wydłużane i to poprzez "wrzutkę" w postaci poprawki do nowelizacji procedury cywilnej. Część prawników uważa, że to wada rażąco naruszająca Konstytucję, która powoduje, że ustawa w praktyce nie zaczęła obowiązywać. Są też tacy, którzy już teraz zapowiadają, że będą to podnosić np. w apelacjach.

20.10.2023

19 października Międzynarodowy Dzień Mediacji, w Polsce brakuje uporządkowania rynku

Wymiar sprawiedliwości

19 października to Międzynarodowy Dzień Mediacji. Ta w Polsce - co widać choćby po specjalizacjach prawników, z roku na rok rozwija się coraz lepiej, choć nadal nie tak dobrze, jak wiele osób by chciało. Brakuje choćby uregulowania i uporządkowania rynku mediacji - a było bardzo blisko, bo od sierpnia br. miał działać Krajowy Rejestr Mediatorów. Przepisy utknęły jednak w drodze do Sejmu... poprzedniej kadencji.

19.10.2023

Teraz czas na realizację kamieni milowych i odblokowanie KPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Bez zmiany ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Polska nie będzie w stanie wypełnić wymogów "kamieni milowych" w obszarze reformy wymiaru sprawiedliwości, gdyż tylko legalnie powołani sędziowie zapewniają obywatelom skuteczną ochronę prawną i prawo do niezależnego sądu. W konsekwencji, zdaniem opozycji, po przejęciu rządów konieczne będzie przede wszystkim uregulowanie kwestii prawidłowych nominacji sędziowskich i systemu dyscyplinarnego.

19.10.2023

Finał w sprawie pierwszej kary nałożonej przez UODO. NSA przyznał rację urzędowi

Wymiar sprawiedliwości RODO

Po ponad czterech latach swój finał ma sprawa dotycząca nałożenia pierwszej kary pieniężnej przez UODO. NSA oddalił w środę skargę kasacyjną spółki. Potwierdził też słuszność stanowiska z decyzji prezesa UODO, jak i wyroku WSA, zgodnie z którym spółka powinna spełnić obowiązek informacyjny wobec osób prowadzących działalność gospodarczą, których dane pozyskała.

19.10.2023

Polskie bezwzględne dożywocie będzie utrudniać ekstradycje sprawców zabójstw

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka niezmiennie stoi na stanowisku, że pozbawienie wolności skazanego, bez jakiejkolwiek nadziei na odzyskanie wolności, jest niehumanitarne i sprzeczne z Konwencją Praw Człowieka. Wprowadzona do polskiego porządku prawnego możliwość bezwzględnego dożywocia może więc uniemożliwić sprowadzanie do kraju sprawców najpoważniejszych przestępstw - wskazują sędziowie.

19.10.2023

Wyższe stawki za urzędówki od 1 stycznia 2024 r. - są projekty rozporządzeń

Wymiar sprawiedliwości

Urzędówki dla adwokatów i radców prawnych mają zostać zrównane ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Co więcej - w myśl projektów, które trafiły właśnie do opiniowania, w sprawie cywilnej i w przypadku wygranej, do zwrotu kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu nie będzie potrzebne wykazanie bezskuteczności ich egzekucji od strony, która przegrała. Rozporządzenia mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Na ten cel przeznaczonych ma zostać dodatkowo 120 mln zł.

18.10.2023

Prezydent nominuje kolejnych sędziów, wbrew uchwale SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Dzień po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych prezydent Andrzej Duda wręczył 72 akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oraz asesora sądowego w sądach powszechnych i administracyjnych. Nowo powołani sędziowie oraz asesorzy sądowi złożyli wobec Prezydenta ślubowanie. Wśród nominowanych jest m.in. zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Michał Lasota.

18.10.2023

SN: Spółka musi podzielić się zyskiem ze wspólnikiem

Wymiar sprawiedliwości Spółki

Ze wspólnikiem trzeba podzielić się zyskiem. A w procesie o dalszą - ponad prawomocnie uwzględnioną - część świadczenia z tego samego stosunku prawnego, sąd nie może w niezmienionych okolicznościach odmiennie orzec o zasadzie odpowiedzialności pozwanego – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

18.10.2023

O ważności wyborów zdecydują sędziowie o wątpliwym statusie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O ważności wyborów do Sejmu i Senatu z 15 października rozstrzygać będzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, co do której legalności istnieją poważne zastrzeżenia. Gdyby ustawodawca dostosował się do orzeczeń Europejskiego Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, to należałoby ją rozwiązać na długo przed wyborami. A sprawy z zakresu prawa publicznego przekazać Izbie Pracy, która przed reformą Sądu Najwyższego zajmowała się ważnością wyborów.

18.10.2023

Rząd rzutem na taśmę przyjmuje plan ochrony dzieci przed przestępstwami seksualnymi

Wymiar sprawiedliwości

Rząd przyjął właśnie Krajowy Plan przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich na lata 2023–2026. Prace nad nim trwały od wielu miesięcy, wiosną br. projekt trafił do konsultacji. Cel to m.in. koordynowanie i zwiększenie ochrony dzieci w tym zakresie.

17.10.2023

SN: Rada adwokacka nie może zwolnić z zastępowania strony

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Rejonowy we Włocławku powziął wątpliwość, którą przedstawił Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego. A ta podjęła uchwałę, zgodnie z którą właściwa okręgowa rada adwokacka, do której adwokat ustanowiony przez sąd skierował wniosek o zwolnienie z obowiązku zastępowania strony w postępowaniu, nie może skutecznie zwolnić go z tego obowiązku.

17.10.2023

Prof. Całkiewicz: Nowy kodeks karny sprawności postępowań nie służy

Wymiar sprawiedliwości

Populizm penalny, wysokie i często wręcz niesprawiedliwe kary, wzmacnianie roli prokuratorów, niepotrzebne przepisy, a także takie, które będą prowadzić do przedłużania procesów – to w ocenie dr hab. Moniki Całkiewicz, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, bolączki obowiązującej od 1 października noweli kodeksu karnego.

16.10.2023

SN: Wątpliwa nagana dla obrońcy bez maseczki w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, jako obrońca na sali sądowej, nie chciał założyć maseczki. Jego zachowanie w trakcie wykonywania obowiązków służbowych było podyktowane tym, iż rozporządzenie wydane przez rząd pozostawało w sprzeczności z podstawą prawną. Jednak rzecznik dyscyplinarny i sądy były zdania, że postąpił wbrew ślubowaniu i nieetycznie, za co ukarano go naganą. Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie Wyższego Sądu Dyscyplinarnego z powodu poważnych braków uzasadnienia.

14.10.2023