NRA apeluje do premiera o uchylenia w całości rozporządzenia dotyczącego urzędówek

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wystąpiło właśnie do premiera Donalda Tuska, by złożył wniosek do Rady Ministrów o uchylenie w całości rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu. W uzasadnieniu wskazano, że jest ono niekonstytucyjne, ponieważ wskazane w nim stawki są niższe i inaczej ustalane niż stawki minimalne w tych samych sprawach dla adwokatów świadczących pomoc prawną z wyboru.

16.05.2024

TK: Regulamin dotyczący wyłączania neo-sędziów jest niekonstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Dzisiaj, 16 maja br., Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek KRS o zbadanie zgodności z Konstytucją przepisów rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 6 lutego 2024 r. Zdaniem Trybunału ten regulamin narusza zasadę niezawisłości sędziów. Godzi w fundamenty polskiego porządku prawnego, choćby dlatego, że jest aktem pod-ustawowym. Wprowadzony zakaz orzekania przez neo-sedziów traci moc prawną.

16.05.2024

SN: Przeszczep nerki u psa ukarany upomnieniem

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Przeszczep nerki u żywego dawcy, którym jest pies, nie został objęty regulacjami ustawy o ochronie zwierząt, ani ustawy o zawodzie lekarza weterynarii. Dlatego sądy karny i dyscyplinarny mają poważny problem z określeniem czy doszło do przestępstwa znęcania się nad zwierzętami, czy było to ratowanie życia biorcy. Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej nie przesądził ani o winie, ani o karze weterynarza, czeka na wyrok sądu karnego.

16.05.2024

Wraca sprawa alimentów natychmiastowych, w MS trwają prace

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało właśnie, że trwają zaawansowane prace nad wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych. Pomysł, który zrodził się i utknął w pracach legislacyjnych za poprzednich rządzących, zakłada szybkie uzyskanie alimentów w wysokości uzależnionej od minimalnego wynagrodzenia. Założenie jest też takie, żeby później można było ubiegać się o wyższe świadczenia.

16.05.2024

Zmiany KRS kluczem dla odbudowy praworządności, poprawki Senatu tego nie przekreślają

Wymiar sprawiedliwości

Przywrócenie Krajowej Rady Sądownictwa do składu zgodnego ze standardami konstytucyjnymi i międzynarodowymi jest kluczowe dla odbudowy praworządności w Polsce. Bez tego pełne wykonanie wiążących Polskę wyroków europejskich trybunałów nie będzie możliwe - uważają organizacje społeczne, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W ich ocenie poprawki Senatu tego nie przekreślają.

15.05.2024

Andrzej Duda o noweli o KRS: Trafi na biurko, to się nad nią pochylę

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa musi trafi na biurko prezydenta i mieć odpowiednią postać, żebym się nad nią pochylił - powiedział prezydent Andrzej Duda, odnoszą się do nowelizacji ustawy o KRS, którą teraz, po Senacie, ma zająć się Sejm. Wskazał również, że rozważył wszystkie sędziowskie nominacje i jeśli sędzia złożył przed nim, jako prezydentem, ślubowanie sędziowskie, to jest takim samym sędzią jak każdy inny.

15.05.2024

ILGA-Europe “Rainbow Map": Polska po raz kolejny najbardziej homofobiczna w UE

Wymiar sprawiedliwości

Jak wynika z najnowszego rankingu ILGA-Europe “Rainbow Map”, po raz kolejny, Polska okazała się najbardziej homofobicznym państwem Unii Europejskiej. Przed nią uplasowały się Rumunia i Bułgaria. Z kolei na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta, dalej Islandia, a podium zamknęła Belgia. Tymczasem kończą się rządowe prace nad zmianą kodeksu karnego, która ma umożliwić ściganie za mowę nienawiści ze względu na płeć i orientację seksualną.

15.05.2024

Prof. Piskorz-Ryń: Potrzebujemy systemowej reformy służb specjalnych

Wymiar sprawiedliwości

W wyniku ucieczki na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta w przestrzeni publicznej rozgorzała dyskusja na temat pilnej potrzeby zmian w prawie. Czy rzeczywiście ich jako państwo potrzebujemy? Na pewno nie, jeśli mówimy o zmianach pochopnych, przygotowanych pospiesznie, na kolanie i służących satysfakcji jednodniowych specjalistów od bezpieczeństwa. Mleko się już rozlało. To co trzeba zrobić, to poza okiem opinii publicznej dokonać oceny strat i ustalić przyczyny i możliwe wnioski na przyszłość - pisze dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, prof. UKSW w Warszawie.

15.05.2024

MS sceptycznie o propozycjach NRA dotyczących stawek za urzędówki

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że propozycje NRA, dotyczące zmian w zasadach wypłacania wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, wiążą się z potrzebą zbyt wielu zmian legislacyjnych, ze zbyt dużymi kosztami dla Skarbu Państwa oraz dużym obciążeniem dodatkową pracą wydziałów zajmujących się wykonywaniem orzeczeń w sądach. Chodzi m.in. o postulat, również radców prawnych, by w sprawach cywilnych sąd nie czekał z przyznaniem "urzędówek" do wykazania bezskuteczności ich egzekucji od przeciwnika procesowego.

14.05.2024

Mikołaj Kozak: Posiedzenia pojednawcze - niepotrzebne przedłużenie postępowań prywatnoskargowych

Wymiar sprawiedliwości

W sprawach prywatnoskargowych rozprawę główną poprzedza posiedzenie pojednawcze. W założeniu ma to służyć pojednaniu, likwidacji sporu i uniknięciu konieczności dalszej ingerencji w konflikt przez sąd karny. Czy system działa? W praktyce sytuacje, w których posiedzenie pojednawcze prowadzi do czegokolwiek innego niż przedłużenie postępowania są nadzwyczaj rzadkie - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

14.05.2024

Marek Jamrogowicz powołany na zastępcę prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał Marka Jamrogowicza na zastępcę prokuratora krajowego - podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. W przeszłości Jamrogowicz był pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W Prokuraturze Krajowej Jamrogowicz od 30 stycznia 2024 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Prokuratora Krajowego.

13.05.2024

Prokuratorskie sekretariaty obciążone - lepiej korzystać z e-systemu

Wymiar sprawiedliwości

Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, polecił właśnie szefom prokuratur, by w podległych im jednostkach częściej korzystano z prokuratorskiego systemu PROK-SYS. Chodzi m.in. o wyszukiwanie osób i podmiotów gospodarczych czy analizę i badanie akt postępowań przygotowawczych. Także pisma wewnętrzne mają być podpisywane za pomocą podpisu elektronicznego. Celem ma być odciążenie prokuratorskich sekretariatów.

13.05.2024

Opinie prywatne mogą pomóc sądom, ale biegli muszą budzić zaufanie

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do zmian dotyczących biegłych. Analizuje też zwiększenie znaczenia i rangi opinii prywatnych w postępowaniach sądowych. Nawet sędziowie uważają, że pomysł może być krokiem w dobrym kierunku. Podstawą, jak mówią, musi być jednak uregulowanie rynku biegłych. Chodzi m.in. o weryfikowanie ich wiedzy i kompetencji. W ocenie prawników biegły, jeśli jego prywatna opinia ma mieć wpływ na sprawę, powinien spełniać określone standardy etyczne.

13.05.2024

Standardy ochrony małoletniego i ustawa Kamilka - MS odpowiada na pytania

Wymiar sprawiedliwości

Ministerialne wytyczne dotyczące ochrony małoletnich mają być opublikowane najpóźniej do końca czerwca - zapowiedziała podczas debaty "Ustawa Kamilka - co dalej" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. MS zdecydował się jednak już teraz publikować m.in. odpowiedzi na pytania placówek i szkół zajmujących się dziećmi dotyczące wprowadzonych zmian. Zapowiedziała też nowelizację, która ma m.in. wprowadzić część brakujących definicji.

11.05.2024

Oświadczenia majątkowe sędziów niczym niebezpieczna tragifarsa

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa Tomasza Szmydta, sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, od kilku dni elektryzuje opinię publiczną w Polsce. Przy okazji warto przyjrzeć się kwestii oświadczeń majątkowych sędziów, prokuratorów, których jawność miała stanowić swoisty "bezpiecznik" dla systemu wymiaru sprawiedliwości. "Bezpiecznik", który zawiódł. Więcej, istnieje ryzyko, że mogą stanowić informacje narażające na niebezpieczeństwo jego dobro - pisze dr Paweł Bała, adwokat.

11.05.2024

Prof. Moczydłowski: Redukcja populacji więziennej w interesie społecznym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Poziom przestępczości w Polsce nie uzasadnia utrzymywania tak dużej, jak obecnie, liczby osób w więzieniach – twierdzi dr Paweł Moczydłowski, profesor Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, dyrektor generalny Służby Więziennej w latach 1990-94. I dodaje, że redukcja populacji więziennej jest w interesie społecznym.

11.05.2024

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Już 16 maja br. odbędzie się konferencja „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji eksperci zaprezentują m.in. propozycje zmian, które mają na celu szersze wykorzystywanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

10.05.2024

Miało być lepiej, może być gorzej. Kilka uwag do projektu Kodeksu pracy operacyjnej

Wymiar sprawiedliwości

Należało się spodziewać, że projekt ustawy reformującej zastane przepisy będzie tworzony w idei cywilnej kontroli nad służbami, na kanwie szerokiej i otwartej dyskusji publicznej, a służbom prędzej zepnie się cugle, niż je poluzuje. Tymczasem proponowane regulacje przewidują dla nich nowe kompetencje, wkraczające w niespotykany dotąd sposób w prawa i wolności obywatelskie - pisze dr Paweł Opitek.

10.05.2024

Dr Gabriel-Węglowski: Zmiany w dostępie sędziów i prokuratorów do informacji niejawnych wymagają przemyślenia

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie, prokuratorzy, ale też m.in. ławnicy, nie powinni być całkowicie wyłączeni z katalogu osób podlegających sprawdzeniu w ramach ustawy o ochronie informacji niejawnych. Trzeba się jednak zastanowić, na jakim etapie i w jakim stopniu takie sprawdzenie wdrożyć. Musi je prowadzić wyspecjalizowana służba specjalna, ale bez uprawnienia do odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa dla sędziego zawodowego czy prokuratora - mówi Prawo.pl dr Michał Gabriel-Węglowski, prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

10.05.2024

Ministerstwo Sprawiedliwości szuka pediatry do zespołu analizującego przypadki śmierci dzieci

Wymiar sprawiedliwości

Do 15 maja można zgłaszać kandydatury w ramach uzupełniającej procedury powoływania eksperta z dziedziny pediatrii do Zespołu do spraw analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Ma on charakter interdyscyplinarny, a w jego skład ma wchodzić siedmiu członków - jest sześciu, brakuje właśnie pediatry.

10.05.2024