Sprawy mogą wrócić na wokandy - w części sądów kilka tygodni "na rozruch"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje, a to oznacza m.in. że sądy mogą wyznaczać rozprawy i posiedzenia także w sprawach spoza katalogu "pilnych". Po 22 maja zaczną biec lub zostaną odwieszone terminy sądowe i procesowe. Sądy - jak wynika z zarządzeń - różnie znoszą ograniczenia. Część ma opracowane plany działania, inne przesuwają rozprawy na czerwiec.

18.05.2020

Tarcze mieszają w terminach - nie ma pewności, czy są "zawieszone"

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa 3 została 15 maja opublikowana w Dzienniku Ustaw. Po siedmiu dniach od jej wejścia w życie mają zostać odwieszone lub zacząć biec terminy procesowe, sądowe i administracyjne. Problem w tym, że możliwość ich "odwieszania" założyła już wcześniejsza nowela, tyle że umknęło to i części prawników, i stronom.

18.05.2020

Tarcza antykryzysowa 3 już obowiązuje - sprawy mogą wrócić na wokandy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Tarcza antykryzysowa została opublikowana w Dzienniku Ustaw z datą 15 maja. Oznacza to m.in., że rozpoczął się bieg przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia. Sądy mogą też rozpatrywać sprawy inne niż z katalogu pilnych.

17.05.2020

Kuratorzy wrócą do pracy, ale oczekują zapewnienia bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Epidemia ograniczyła nie tylko pracę sądów ale też m.in. kuratorów sądowych. Teraz w związku z planowanym "odmrażaniem" wymiaru sprawiedliwości i na nich spadnie zdecydowanie więcej zadań. Obawiają się wręcz zalewu spraw. Krajowa Rada Kuratorów oczekuje więc od resortu sprawiedliwości, by w związku z zagrożeniem następowało to stopniowo i z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.

16.05.2020

Nie tylko bigamia - kiedy możemy unieważnić małżeństwo?

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Możliwość unieważnienia małżeństwa dopuszcza Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Taka decyzja musi zostać podjęta przez sąd, które bierze pod uwagę, czy zaszły odpowiednie przesłanki. W grę mogą wchodzić przeszkody małżeńskie, wady oświadczenia woli czy braki w pełnomocnictwach.

16.05.2020

Sędzia Romańska: Więź rodzinna to jest dobro osobiste

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wydała uchwałę kwestionującą więzi rodzinne jako dobra osobiste. Ja twierdzę, że szereg dóbr osobistych opiera się na społecznym funkcjonowaniu człowieka, więc najbliższej rodzinie zmarłego lub pozostającego w stanie wegetatywnym należy się zadośćuczynienie - uważa dr hab. Martą Romańska, sędzia Izby Cywilnej SN.

16.05.2020

Za przemoc "na bruk" - miała być szybka pomoc dla ofiar, są duże wątpliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepisy wprowadzające możliwość natychmiastowej izolacji sprawcy miały być panaceum na palący problem przemocy w polskich domach. Coraz częstsze są jednak głosy, że są one wydmuszką, która sytuacji osób pokrzywdzonych nie poprawi - pod względem prawnym nie wnosi nic nowego, a może być narzędziem w rozwodowych konfliktach.

16.05.2020

22 maja kontynuacja wyboru kandydatów na I prezesa SN

Wymiar sprawiedliwości

Obrady Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, mającego wyłonić kandydatów na nowego I prezesa tego sądu, wznowione zostaną 22 maja. Zarządzenie w tej sprawie wydał pełniący od piątku obowiązki I prezesa SN - sędzia Aleksander Stępkowski.

15.05.2020

Spór o kandydatów na I prezesa SN to walka o coś więcej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Spór w Sądzie Najwyższym o kandydatury na I prezesa sięga znacznie dalej niż ta funkcja i Zgromadzenie Ogólne sędziów. To jest spór o demokratyczne państwo. O zasady, o procedury, o niezależność od władzy politycznej. Chodzi o to by Sąd Najwyższy nie podzielił losu Trybunału Konstytucyjnego, który jest dzisiaj instytucją bez jakiegokolwiek znaczenia dla prawników i obywateli.

15.05.2020

Wiceminister zapowiada wypowiedzenie antyprzemocowej konwencji - MS tylko trochę się odcina

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Konwencja stambulska mówi o religii, jako przyczynie przemocy wobec kobiet. Chcemy wypowiedzieć ten genderowski bełkot - napisał na Twitterze Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. Tymczasem jego resort zaprzecza, że ma taki zamiar, choć w opublikowanym po wypowiedzi wiceministra stanowisku krytykuje zapisy samej umowy.

15.05.2020

Zaradkiewicz zrezygnował, Stępkowski pokieruje Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pełniący od 1 maja br. obowiązki kierującego Sądem Najwyższym sędzia Izby Cywilnej Kamil Zaradkiewicz zrezygnował w piątek z tej funkcji. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda powierzył te obowiązki sędziemu Aleksandrowi Stępkowskiemu (fot.) z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

15.05.2020

Kaczyński zapowiada zmiany w Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

Trzeba tę instytucję, także w sensie personalnym, radykalnie zmienić. I to jedyne, co wynika z tego, co się w tej chwili tam dzieje. Bo środowisko sędziowskie, a już w szczególności Sądu Najwyższego, powinno być wzorem cnót obywatelskich - powiedział w piątek prezes PIS Jarosław Kaczyński.

15.05.2020

Senat wykreślił, Sejm przywrócił - w "tarczy 3" przepisy dotyczące prokuratorów i nieodpłatna pomoc prawna

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sejm odrzucił zarówno poprawkę senatorów dotyczącą samorządu prokuratorskiego, jak i tę która z tarczy antykryzysowej 3 usunęła możliwości prowadzenia nieodpłatnej pomocy prawnej online. Nie utrzymał się też przepis, że w okresie epidemii i w 30 dni po jej odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców i adwokatów.

15.05.2020

Tarcza antykryzysowa wraca do Sejmu - bez przepisów dotyczących samorządu prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Senatorowie usunęli z tarczy antykryzysowej m.in. krytykowane przepisy dotyczące samorządu prokuratorskiego. Wprowadzili też przepis zgodnie z którym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, epidemii, stanu nadzwyczajnego oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu, nie przeprowadza się wyborów do organów samorządów radców prawnych i adwokatów.

14.05.2020

Sąd z warszawskiej Woli zasypuje TSUE pytaniami w sprawie frankowiczów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli w maju skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chce wiedzieć m.in.: czy ochrona przysługuje każdemu konsumentowi, czy tylko temu rozsądnemu. Od pytań w sprawie państwa Dziubaków jest to już trzeci wniosek, w tym drugi z wolskiego sądu. W styczniu pytania skierował też Sąd Okręgowy w Gdańsku.

14.05.2020

Rozprawa online na wniosek strony, obrońcy lub pełnomocnika

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przepisy wprowadzające możliwość e-rozpraw w sprawach karnych mają szanse wejść w życie wraz z opracowywaną właśnie w Ministerstwie Rozwoju kolejną nowelą tarczy antykryzysowej. Z projektu, do którego dotarło Prawo.pl wynika, że ma być możliwe przesyłanie stronom na żywo obrazu i dźwięku z rozpraw czy składanie przez podejrzanego zdalnych wyjaśnień w przypadku rozpatrywania wniosku o areszt.

14.05.2020

Dalkowska: Nadal planujemy e-doręczenia oraz e-rozprawy w sprawach karnych

Wymiar sprawiedliwości

Trwają prace, których celem jest przygotowywanie projektu wprowadzającego zdalne rozprawy do postępowania karnego. Być może uda się to wraz z nowelą tarczy antykryzysowej, nad którą jeszcze pracuje Ministerstwo Rozwoju - mówi wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że resort nie zrezygnował też z e-doręczeń.

14.05.2020

Grupa sędziów SN apeluje o odwołanie Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzydziestu sędziów Sądu Najwyższego złożyło w środę w Kancelarii Prezydenta wniosek o odwołanie Kamila Zaradkiewicza z funkcji kierującego tymczasowo tym sądem. Powodem ma być sposób prowadzenia przez niego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, które zdaniem autorów wystąpienia odbiega od przyjętych standardów.

13.05.2020

Sędzia Matras: Kamil Zaradkiewicz nie miał racji, popełnił błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nieważne jest zgłoszenie kandydatów na stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego, gdyż obarczone było błędem wadliwego powołania komisji skrutacyjnej, stąd wniosek do Prezydenta RP, aby precyzyjnie określił regulamin SN. Sędzia Zaradkiewicz zatem doszedł do wniosku, że nie miał racji - uważa sędzia Jarosław Matras z Izby Karnej Sądu Najwyższego.

13.05.2020