Sąd Arbitrażowy przy KIG pracuje, rozprawy także online

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie jest przygotowany technicznie do przeprowadzania rozpraw online zarówno w formie audio, jak i audiowideo. Wszystkie czynności prawne wykonywane są w sposób bezpieczny, przy użyciu komunikacji elektronicznej. Sąd działa nieprzerwanie, z zastosowaniem aktualnie obowiązujących zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.

23.03.2020

Sędzia Kurosz: Specustawa powinna uregulować katalog spraw pilnych i zasady wnoszenia pism

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Jeśli w projekcie ustawy znalazłby się przepis dopuszczający przesłanie cyfrowej kopii pisma opatrzonego odręcznym podpisem, byłoby to bardzo dobre rozwiązanie. Ważne jest jednak, aby w sytuacji kryzysowej został określony format zapisania pliku. Powinien to być skan, format pdf. Ważne jest też dobre określenie katalogu spraw pilnych – mówi sędzia Krzysztof Kurosz

23.03.2020

Kwarantanna stosowana do tej pory najczęściej w więzieniach

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

W praktyce orzeczniczej kwarantannie zostają najczęściej poddani więźniowie osadzeni w jednej celi z podejrzeniem choroby zakaźnej oraz zwierzęta sprowadzone do schroniska. Sądy jednak oddalają roszczenia osadzonych żądających zadośćuczynienia od skarbu państwa za zarażenia chorobami zakaźnymi i naruszenie ich godności osobistej poprzez poddanie kwarantannie.

22.03.2020

Sądy "protezami" rozwiązują problem biegu terminów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Warszawski Sąd Okręgowy poinformował właśnie, że od 23 marca biuro podawcze będzie drukować e-maile z pismami procesowymi zawierającymi środki odwoławcze. Te wpływające po godzinie 14 mają być drukowane w kolejnym dniu roboczym. Proteza - mówią prawnicy - ale przyznają, że idąca w dobrym kierunku.

21.03.2020

Pies, kot w czasie epidemii - strach porzucenia nie tłumaczy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Epidemia, kwarantanna nie są okolicznością nie tylko uzasadniającą porzucenie zwierzęcia, ale też wyłączającą karalność za taki czyn - mówią prawnicy i przypominają, że grozi za to do 3 lat więzienia, a w sytuacji szczególnego okrucieństwa - do 5 lat. Tym bardziej, że coraz więcej jest oddolnych inicjatyw wsparcia właścicieli, którzy swych pupilów nie mogą wyprowadzać.

21.03.2020

Prokuratura: Polak rodzicem - dziecko ma prawo do numeru PESEL

Wymiar sprawiedliwości

Dziecku, którego rodzic jest Polakiem, przysługuje prawo do nadania numeru PESEL, dowodu osobistego i paszportu. Uprawnienia te pozostają w mocy również wtedy, gdy rodzic dziecka pozostaje w związku jednopłciowym i dysponuje zagranicznym aktem urodzenia dziecka, w którym jako rodzice wpisane są osoby tej samej płci - wskazuje prokuratura.

21.03.2020

W czwartek wyrok TSUE w sprawie dyscyplinarek sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 26 marca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie "modelu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów" w Polsce. TSUE odpowie na pytania prejudycjalne polskich sędziów, którzy obawiają się, ich niekorzystne dla władz wyroki mogą być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej.

20.03.2020

TSUE: Konfiskata mienia możliwa bez wyroku karnego

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie mogą wprowadzać cywilne procedury konfiskaty mienia nabytego nielegalnie niezależnie od stwierdzenia popełnienia przestępstwa - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zdaniem TSUE postępowanie w sprawie konfiskaty mające charakter cywilny może w prawie krajowym współistnieć z reżimem konfiskaty prawa karnego.

20.03.2020

Potrzebujący odcięci od nieodpłatnej pomocy prawnej - alarmują radcy

Wymiar sprawiedliwości

Część starostów nie zdecydowała się, mimo przewidzianych w ustawie instrumentów, na organizację udzielania porad prawnych przez telefon i z wykorzystaniem innych środków porozumiewania się na odległość - alarmuje Krajowa Rada Radców Prawnych. W piśmie skierowanym do MS wskazuje, że takie działanie odcina od wsparcia tych, którzy mogą tego obecnie potrzebować.

20.03.2020

Coraz więcej firm chce korzystać z elektronicznego sądu polubownego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Elektroniczny Sąd Arbitrażowy Ultima Ratio od początku swojej działalności rozpoznał już ponad 100 spraw. Obecnie, w związku z zaistniałą sytuacją, sąd otrzymuje coraz więcej zapytań dotyczących możliwości rozstrzygania sporów. Arbitraż online może być lekarstwem na zamknięte sądy powszechne i odwołane rozprawy w okresie pandemii - pisze Krzysztof Stańko.

20.03.2020

Sytuacja w sądach wymyka się spod kontroli - może zabraknąć rąk do pracy

Wymiar sprawiedliwości

Do końca kwietnia sądy mają pracować w ograniczonym zakresie. Zamknąć ich jednak nie można, choćby ze względu na sprawy pilne, które muszą być na bieżąco rozpatrywane. Koronawirus uzewnętrznia problemy, z którymi borykają się od lat, choćby w zarządzaniu. - Kwestia czasu i zabraknie tych, którzy mogą pracować, sami sędziowie nie wystarczą - alarmują pracownicy.

20.03.2020

Za straty wywołane pandemią odszkodowań raczej nie będzie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Koronawirus

Wybuch epidemii koronawirusa można zaklasyfikować jako wydarzenie z kategorii siły wyższej. Dlatego, że jest to zdarzenie zewnętrzne, które ma charakter nadzwyczajny - to kryteria, które przyjmują sądy orzekając o odmowie przyznania odszkodowań za straty wynikające z niedotrzymania umów. Ciężar dowodu leży po stronie, która z zobowiązania się nie wywiązała. I wyłącza odpowiedzialność materialną.

20.03.2020

Koronawirus - mniej aresztów, częściej dozór elektroniczny

Wymiar sprawiedliwości

W dobie zagrożenia koronawirusem zaczyna odwracać się trend, który od dłuższego czasu widoczny był w Polsce. Areszt znów staje się środkiem wyjątkowym, a sądy zaczynają uwzględniać stan zdrowia i ryzyko zakażenia uchylając jego stosowanie. Ministerstwo Sprawiedliwości chce też częściej stosować dozór elektroniczny.

20.03.2020

Organizacje apelują o ciszę legislacyjną w czasie epidemii

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Koronawirus

W obecnym wyjątkowym okresie, w którym nasze codzienne funkcjonowanie uzależnione jest od napływających informacji o liczbie nowych zachorowań i tempa rozprzestrzeniania się wirusa, parlament powinien ograniczyć się do  zmian w prawie, które są niezbędne w celu przeciwdziałania i ograniczania skutków koronawirusa oraz absolutnie pilne z punktu widzenia działania państwa.  

19.03.2020

Bieg terminów procesowych będzie zawieszony - MS proponuje szybkie zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Wstrzymane mają być nierozpoczęte i zawieszone biegi terminów przewidzianych przepisami prawa cywilnego, od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem, terminy przedawnienia karalności czynu oraz przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także m.in. w postępowaniach sądowych - informuje ministerstwo.

19.03.2020

Koronawirus - zmiany w więzieniach, aresztach, problemy z karami

Wymiar sprawiedliwości

Epidemia coraz bardziej wpływa na sytuację w więzieniach i aresztach. Według ostatnich danych ograniczeniami w odwiedzinach, widzeniach i wstrzymaniem zatrudnienie więźniów objęto już 152 jednostki. Szykują się kolejne problemy - alarmują prawnicy - i wskazują choćby na spłaty grzywien i kosztów postępowań.

19.03.2020

Sądy szykują się na dłuższy przestój, MS zaleca doraźne rozwiązania

Wymiar sprawiedliwości

Mija tydzień odkąd sądy, z powodu zagrożenia koronawirusem, ograniczyły swoją pracę. Z zalecenia ministerstwa i zarządzeń prezesów wynika, że taka sytuacja potrwa do końca kwietnia. Coraz bardziej nerwowo reagują na to prawnicy - wskazując na biegnące terminy procesowe. Resort - jak ustaliło Prawo.pl - rekomenduje wstrzymanie wysyłki pism, z których mogą one wynikać.

19.03.2020

Sędziowie teraz legalnie wynoszą akta do domu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wyjątkowo z powodu ataku epidemii koronawirusa sędziowie uzyskali pozwolenia od swoich prezesów na pracę w domu i wynoszenie akt z sądu. Czyli na działania karane dyscyplinarnie w normalnym czasie. Jednak brak dygitalizacji akt w sądach powszechnych nie pozwala na pracę on-line. Tylko Sąd Najwyższy ma intranet pozwalający na zdalne dotarcie do kasacji.

19.03.2020

Samorząd: Notariusze decydują o pracy kancelarii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Decyzje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kancelarii notarialnych, w tym na przykład czasu ich otwarcia, podejmować mogą wyłącznie w sposób samodzielny i suwerenny poszczególni notariusze - stwierdziła w przyjętym w środę stanowisku Krajowa Rada Notarialna.

18.03.2020

Strasburg: Terminy na wnoszenie skarg i podejmowanie czynności wydłużone o miesiąc

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął szczególne środki ostrożności w związku z pandemią wirusa Covid-19. 6-miesięczny termin na wnoszenie skarg indywidualnych został wydłużony, począwszy od 16 marca, o miesiąc. Na miesiąc ulega również zawieszeniu bieg innych terminów w postępowaniu przed Trybunałem.

18.03.2020