Bez wydłużenia kadencji, ale jest chęć współpracy - przedstawiciele NRA po spotkaniu w MS

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Opracowane zostaną zmiany legislacyjne umożliwiające podejmowanie przez samorządy adwokackie decyzji online oraz dające Naczelnej Radzie Adwokackiej upoważnienie kompetencyjne do uchwalenia regulaminów odbywania zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury w innej formie, niż stacjonarna - to główne ustalenia piątkowego spotkania prezydium rady z przedstawicielami resortu - dowiedział się serwis Prawo.pl.

04.09.2020

4,5 roku za nieumyślne spowodowanie śmierci - Prokurator Generalny składa kasację

Wymiar sprawiedliwości

Kasacja dotyczy wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 25 września 2019 r., w którym zmieniono kwalifikację czynu popełnionego przez Michała T. z zabójstwa na nieumyślne spowodowanie śmierci. W ocenie Prokuratora Generalnego to skutek błędów rozumowania i wybiórczej, dowolnej oceny materiału dowodowego. Domaga się uchylenia go w całości i ponownego rozpoznania.

04.09.2020

W MS spotkanie w sprawie zgromadzeń i Krajowego Zjazdu Adwokatury

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej ma się spotkać w piątek, 4 września, z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości. Temat to organizacja zgromadzeń poszczególnych izb i Krajowego Zjazdu Adwokatury. Dzień później odbędzie się debata członków Krajowej Rady Radców Prawnych na temat sposobu przeprowadzenia radcowskiego zjazdu i rozwiązań legislacyjnych, które mają w tym pomóc.

04.09.2020

Szczepanek: E-sądy w pandemii szansą na szybki wyrok

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeszcze kilka lat temu elektroniczne sądy arbitrażowe traktowane były bardziej jak nowinka prawnicza, niż pełnokrwista alternatywa dla sądów państwowych. Odkąd jednak w 2013 roku dyrektywa Unii Europejskiej wprowadziła możliwość polubownego rozstrzygania sporów konsumenckich wyłącznie przez Internet, ich rozwój zdecydowanie przyśpieszył - podkreśla Robert Szczepanek, współtwórca Ultima Ratio, Pierwszego Elektronicznego Sądu Polubownego przy Stowarzyszeniu Notariuszy RP.

03.09.2020

Sąd Najwyższy uchylił zgodę na ekstradycję obywatela Ukrainy do Rosji

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna jest ścigany przez Rosję za przestępstwa narkotykowe. Grozi mu dożywocie, co w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich może oznaczać narażenie go na tortury i nieludzkie traktowanie. Tym bardziej, że był kierowcą-wolontariuszem podczas wojny w Donbasie. SN nakazał ponowne rozpoznanie jego sprawy.

03.09.2020

MS analizuje jak pomóc samorządom prawniczym w wyborach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ewentualną zmianę przepisów w celu umożliwienia zgromadzeń i przeprowadzenie wyborów do samorządu adwokackiego - ustaliło Prawo.pl. W ubiegłym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka zarekomendowała izbom rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń, oraz wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi m.in. przedłużającymi kadencję organów.

03.09.2020

Ruszył egzamin notarialny - pod specjalnym rygorem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od 2 do 4 września osiem komisji powołanych przez Ministra Sprawiedliwości przeprowadzi w całym kraju egzamin notarialny. Podobnie jak egzaminy radcowski i adwokacki, odbędzie się on w szczególnym reżimie sanitarnym. Wymogiem będzie m.in. zakrywanie ust i nosa - do momentu zajęcia miejsca i zachowanie dystansu społecznego. Na salę nie będzie można wnosić telefonów komórkowych.

02.09.2020

Dwa postanowienia spadkowe – kolejna skarga RPO o wznowienie postępowania

Wymiar sprawiedliwości

W odstępie 30 lat ten sam sąd wydał dwa orzeczenia w tej samej sprawie spadkowej. Uniemożliwiło to spadkobiercom uregulowanie spraw majątkowych. Wystąpili do RPO z wnioskiem o skargę nadzwyczajną, Rzecznik uznał jednak, że wystarczy zwykła skarga o wznowienie postępowania, bo nie upłynęły stosowne terminy. Apeluje też o systemowe rozwiązanie dotyczące wadliwych postanowień spadkowych.

01.09.2020

SN: Lokalny sąd może rozpoznać sprawę karną prezydenta miasta

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Interakcje o charakterze administracyjnym między władzą wykonawczą a sądowniczą nie są przeszkodą, aby sprawy karne przedstawicieli lokalnej władzy były rozpoznawane przez sądy miejscowo właściwe. Ponadto żadne „naciski” ze strony opinii publicznej czy sugestie medialne, nie mogą ograniczać swobody orzekania sądu - uznał Sąd Najwyższy i oddalił wniosek o przekazanie sprawy prezydenta miasta innemu sądowi.

01.09.2020

Rozprawy online nadal głównie na papierze

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

E-rozprawy w sprawach cywilnych i karnych miały być kołem ratunkowym dla sądów, zalewanych sprawami po COVID-19. Problem w tym, że o ile przepisy są, z możliwościami technicznymi - znaczenie gorzej. Prawnicy wskazują, że po raz kolejny rysuje się podział na sądy - niekoniecznie duże - biegłe technologicznie i te, które rozprawy online traktują jako niepotrzebny dodatek.

01.09.2020

Państwo polskie coraz surowsze dla osiadłych cudzoziemców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Sądy wraz z wojewodami przyjmują, że nawet niepoinformowanie o toczącym się wobec cudzoziemca postępowaniu o wykroczenie skarbowe, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Po kilkunastu latach pobytu rezydentów wydala się z Polski do krajów pochodzenia, nie dając im szans na obronę.

01.09.2020

Czerwone strefy - kuratorzy pytają, jak mają pracować

Wymiar sprawiedliwości

Prawie miesiąc obowiązuje już rozporządzenie o ustanawianiu czerwonych i żółtych stref oraz związanych z tym obostrzeniach. Nadal jednak nie we wszystkich sądach wydano zarządzenia jak pracować w takiej sytuacji. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych wystąpił do wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej o rekomendacje dotyczące kuratorów.

01.09.2020

Strasburg: Deportacja nie jest możliwa z powodu stosowania tortur

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z europejskim standardem prawnym, cudzoziemiec, którego podstawowe prawa człowieka takie jak prawo do życia, wolności od tortur mogą być zagrożone w kraju pochodzenia, nie zostanie tam deportowany przed rozpatrzeniem jego odwołania od decyzji deportacyjnej - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka i przychylił się do wniosku o wstrzymanie deportacji zatrzymanego w maju przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatela Tadżykistanu.

31.08.2020

Prokurator Generalny o konwencji stambulskiej: niekonstytucyjny tryb przyjęcia

Wymiar sprawiedliwości

Konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa, uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci, a użyte w niej terminy burzą polski system prawny - wskazuje w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny. Według niego niekonstytucyjny był również tryb procedowania i przyjęcia przez polski parlament ustawy o wyrażeniu zgody na jej ratyfikację.

31.08.2020

Maseczki na sali rozpraw - w sądach, jak w społeczeństwie, poglądy różne

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie sądów powinna obowiązywać zasada zakrywania ust i nosa - i to nie tylko dla interesantów, ale też pracowników sądów oraz każdego uczestnika rozprawy. Dopuszczalne są tu przyłbice. Sędziowie podchodzą do tego różnie - jest grupa, która uważa, że powinno to być restrykcyjnie przestrzegane, według innych maseczki utrudniają choćby zeznania świadków.

31.08.2020

Będą zmiany w ocenie ryzyka pracy kuratorów? MS analizuje sprawę

Wymiar sprawiedliwości

Kuratorzy uważają, że konieczne jest ujednolicenie kryteriów oceny ryzyka ich pracy. Zwrócili się w tej sprawie do resortu sprawiedliwości, a ministerstwo nie mówi "nie". Obecnie jest przygotowywana opinia, obiecano dyskusję, a m.in. Krajowa Rada Kuratorów liczy na nadanie pomysłowi dalszego biegu i przyszłe rekomendacje. Chodzi również o kwestie wyposażenia w środki ochrony osobistej, odzież i obuwie.

29.08.2020

Prof. Gersdorf: Nie komentuję decyzji rzecznika dyscyplinarnego, ale sędzia Manowska popełniła przewinienie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jako była pierwsza prezes nie chcę komentować umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec mojej następczyni, uznaję też autonomię rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Jednak w jego decyzji chcę zwrócić uwagę na stwierdzenie, że prof. Małgorzata Manowska popełniła przewinienie, ignorując wydany przeze mnie zakaz wykonywania dodatkowej pracy

29.08.2020