RPO: Zmiana prawa załatwi sprawę sprzecznych orzeczeń spadkowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Tylko zreformowanie instytucji wznowienia postępowania w zakresie postanowień spadkowych poprzez np. inne określenie terminów, w których dopuszczalne byłoby wznawianie tych postępowań, rozwiąże problem sprzecznych orzeczeń spadkowych wydawanych przez sądy - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że skarga nadzwyczajna nie rozwiązuje tego systemowo.

03.07.2020

Profesor Gruza: Dobra ustawa o biegłych pilnie potrzebna

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy w drugiej dekadzie XXI wieku, a przepisy dotyczące biegłych powstawały kilkadziesiąt lat temu i nie uwzględniają obecnej rzeczywistości. Zmiany są potrzebne i to w zakresie kryteriów wpisu biegłego na listę jak i jego odpowiedzialności za nierzetelną, sporządzoną bez odpowiedniej wiedzy merytorycznej opinię - mówi biegła sądowa Ewa Gruza,

03.07.2020

Prawo łaski nie tylko w wyjątkowych przypadkach

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie do końca wiadomo, dlaczego prezydent zdecydował się zastosować prawo łaski wobec osoby skazanej za zgwałcenie małoletniego. Tłumaczył, że chodziło o uchylenie środka karnego i że zabiegała o to sama pokrzywdzona. Być może nie upłynął termin, by starać się o to w zwykłym trybie, czyli poprzez postanowienie sądu.

03.07.2020

Dyscyplinarka sędziego Nawackiego zabrana z Białegostoku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dyscyplinarnej sędziego Macieja Nawackiego, prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie i członka KRS nie będzie już prowadził zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku tylko zastępca krajowego rzecznika dyscyplinarnego. - To dla zapewnienia należytej koncentracji czynności procesowych - wyjaśnił Piotr Schab,

02.07.2020

UE: Wiązanie funduszy z praworządnością w programie odbudowy po pandemii

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w czwartek, że chce wprowadzenia mechanizmu powiązania praworządności z dostępem do środków z Unii Europejskiej. Zasady jego stosowania mają się znaleźć w projekcie przeznaczenia przez UE 750 mld euro na odbudowę po pandemii koronawirusa.

02.07.2020

Większość kancelarii adwokackich ponosi straty podczas pandemii

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponad 87 proc. kancelarii adwokackich straciło część przychodów w związku z epidemią, a prawie co druga kancelaria deklaruje spadek przychodu o połowę - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Naczelną Radę Adwokacką. Spadły też dochody większości kancelarii, które w tej sytuacji szukają nowych rynków, a niektóre zamykają się.

02.07.2020

Dyskryminacja w NIK - skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego bez rozpoznania

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Sąd Najwyższy odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie nierówności w wynagradzaniu pracownika w Najwyższej Izbie Kontroli. Odrzucenie wynikało z przyczyn formalnych - niedopuszczalności wniesienia, bez rozpoznania merytorycznego. Prokurator zarzucił sądom powszechnym rażące naruszenie podstawowych praw i wolności człowieka.

02.07.2020

SN uwzględnił skargę nadzwyczajną w sprawie zachowku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy w Zamościu niewłaściwie obliczył wysokość zachowku należnego powodowi, dlatego skarga nadzwyczajna wniesiona przez Prokuratora Generalnego była zasadna - uznał Sąd Najwyższy. Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona i sąd został zobowiązany do ponownego ustalenia wysokości zachowku.

02.07.2020

W Rybniku ruszył nowy sąd okręgowy

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca 2020 r. w Rybniku działa Sąd Okręgowy. Orzekać w nim będzie 42 sędziów. Budynek przy ul. Piłsudskiego 33 został wyremontowany i odpowiednio wyposażony na potrzeby pracowników sądu i interesantów. Nowa jednostka została powołana na bazie działającego dotąd Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

01.07.2020

Skarga nadzwyczajna nie spełniła oczekiwań przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie udało się Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw wygrać pierwszej jego skargi nadzwyczajnej. Dlatego, że zaskarżone orzeczenie nie godziło rażąco i wprost w jego prawa obywatelskie. Zdaniem prawników bywają takie sprawy, ale jak oceniają, jeśli nawet przedsiębiorca ma rację, to nie każdy chce ponosić koszty czekając na niepewne rozstrzygnięcie latami.

01.07.2020

Koniec protestu w Gostyninie - więcej praw dla pacjentów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Porozumieniem w dyrekcją zakończył się trwający od tygodnia protest głodowy pacjentów Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie). Wśród zaakceptowanych postulatów są m.in. zwiększenie dostępu do własnych urządzeń elektronicznych i internetu oraz prawo do odwiedzin bez pracownika ochrony.

01.07.2020

MS w czasie pandemii widzi szanse na rozwój mediacji

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Mediacja może być skutecznym narzędziem w ograniczeniu negatywnych skutków pandemii koronawirusa – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podczas zorganizowanego we wtorek 30 czerwca br. spotkania z sędziami koordynatorami ds. mediacji działającymi w sądach okręgowych.

01.07.2020

Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zaledwie trzy placówki prowadzą dziś w Polsce terapię zaburzeń preferencji seksualnych, dostępną dla osób objętych nadzorem prewencyjnym, a nie skierowanych przez sądy do ośrodka w Gostyninie. Do tego wszystkie zlokalizowane są na południu Polski - w Krakowie, Rzeszowie i Tychach.

30.06.2020

TSUE we wrześniu wypowie się o statusie nowych sędziów SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

22 września 2020 r. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowie na pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego dotyczące Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz powołanych do nich osób przy udziale nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

30.06.2020

UE: We wrześniu będzie raport o praworządności 

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders poinformował w poniedziałek, że publikacja raportu Komisji Europejskiej dotyczącego praworządności we wszystkich krajach UE jest planowana na wrzesień. Jak podkreślił, Komisja dąży do tego, by państwom z problemami w tym zakresie można było zawieszać wypłaty funduszy unijnych.

29.06.2020

Prokuratura chce wyższej kary za molestowanie przez wychowawcę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kara dla opiekuna z ośrodka młodzieżowego za wykorzystywanie małoletnich podopiecznych jest rażąco niska - uznał Prokurator Generalny i skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, dotyczącego opiekuna, który wykorzystywał seksualnie dwóch chłopców w wieku poniżej lat 15.

29.06.2020

Jawność kontra prywatność - RPO krytykuje tryb "publiczności online", sąd go broni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia jako pierwszy opracował system umożliwiający udział publiczności w e-rozprawach, w trybie online. Rozwiązanie, miało wyjść naprzeciw postulatom, by pod hasłem COVID-19 nie ograniczać jawności. Wątpliwości ma jednak RPO, wskazując choćby na zagrożenie prawa do prywatności. Prezes sądu odpowiada, że w przeciwnym razie dojdzie do faktycznego utajniania postępowań.

29.06.2020

Pożyczka lichwiarska - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Pożyczka opiewała na 3 tysiące złotych, zgodnie z umową jej niespłacenie miało skutkować odsetkami - początkowo 50 zł, potem 200 zł za każdy dzień. W skali roku przekraczałyby one 73 tys. złotych. Ponieważ spłaty nie było, pożyczkodawca wystąpił z pozwem do sądu, a ten wydał nakaz zapłaty. Prokurator Generalny ocenił, że doszło do rażącego naruszenia prawa materialnego i procesowego.

27.06.2020

Kościelne "rozwody" - niełatwo udowodnić, że małżeństwa nie było

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Procesy przed sądami kościelnymi są jedyną drogą do ponownego zawarcia małżeństwa przed ołtarzem. Przed sądem kościelnym najwyższym prawem jest zbawienie dusz, a nie orzeczenie o winie męża lub żony, co nie oznacza, że proces ten jest łatwiejszy. Decyduje orzecznictwo Trybunału Roty Rzymskiej - twierdzi Michał Poczmański, specjalista prawa kanonicznego, adwokat kościelny.

27.06.2020