W drugiej połowie kwietnia policja z Wyszkowa informowała o zgłoszeniu dotyczącym małżeństwa z gminy Długosiodło. Małżonkowie wyjechali z domu, pomimo obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania w związku pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa u kobiety. Okazało się małżeństwo pojechało na zakupy do sklepu na terenie gminy Goworowo w sąsiednim powiecie ostrołęckim. W związku z tym, że istniało ryzyko, zarażania przez kobietę podczas zakupów, policjanci ustalili wszystkie osoby, z którymi miała kontakt w sklepie. Informacje na ten temat przekazano do stacji sanitarno-epidemiologicznej.Czytaj: Nawet 10 lat więzienia za ukrywanie koronawirusa>>

Wypad do sklepu z COVID-19 - kara do 10 lat więzienia

55-latka została oskarżona o to, że 23 kwietnia br. "wiedząc, że jest osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2, udała się na zakupy do sklepu spożywczego w Kobylinie w gminie Goworowo, w którym to sklepie przebywała obsługa i inni klienci, czym sprowadziła niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego i szerzenie się choroby zakaźnej Covid-19".

- Oskarżenie zostało oparte na materiale dowodowym zgromadzonym w toku śledztwa, z którego wynika, że Barbara B. pozostawała w kwarantannie w związku z chorobą zakaźną Covid-19. Zgodnie z decyzją Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej miała zakaz opuszczania miejsca zamieszkania - przekazała prokuratura. 

Jak poinformowano, "przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu narażenia na zakażenie koronawirusem wielu osób i złożyła wyjaśnienia".

 


Tarcza zaostrzyła kary

Kobieta odpowiada na podstawie przepisów zmienionych przez tarczę antykryzysową z 31 marca br. Chodzi o art. 161 Kodeksu karny - w którym zaostrzono kary. Zgodnie z nim osobie, która wiedząc, że jest zarażona wirusem HIV i naraża bezpośrednio inną osobę, grozi od od 6 miesięcy do lat 8 (wcześniej groziło za to do 3 lat). Z kolei jeśli wiedząc, że jest dotknięta chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża na to bezpośrednio inną osobę  - grozi jej od 3 miesięcy do 5 lat (wcześniej do roku). W przypadku narażenia wielu osób - nawet 10 lat.