Jak informuje resort sprawiedliwości, wnioski o dopuszczenie do egzaminu notarialnego złożyło 510 osób. Komisje egzaminacyjne będą pracować w Gdańsku, Katowicach, Krakowie i Wrocławiu oraz pod dwie - w Poznaniu i Warszawie. W skład każdej z nich wchodzi siedem osób: czterech przedstawicieli MS, dwóch przedstawicieli delegowanych przez Krajową Radę Notarialną oraz pracownik prowadzący działalność naukową lub wykładowca nauk prawnych w szkole wyższej na terenie kraju albo pracownik naukowy instytutu Polskiej Akademii Nauk – mający co najmniej stopień doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych. 

 

Nie ręcznie, a na komputerze

Egzamin - każdego dnia - rozpocznie się o godz. 10.00 i trwać będzie sześć godzin. 2 i 3 września zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu projektów aktów notarialnych, natomiast 4 września - opracują projekt odmowy dokonania czynności notarialnej albo uzasadnienia jej dopuszczalności lub opracowywać będą projekt czynności notarialnej innej niż akt notarialny.

Czytaj w LEX: Epidemia koronawirusa a funkcjonowanie kancelarii prawnej w praktyce - kompendium wiedzy >

Zadania egzaminacyjne - jednakowe dla wszystkich - przygotowane zostały przez zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele resortu sprawiedliwości oraz Krajowej Rady Notarialnej.

Co ciekawe - zdający mogą pisać prace ręcznie lub korzystać z komputerów i niemal 98 proc. z nich wybrało w tym roku drugą z opcji. Będą więc korzystać z odpowiednio przygotowanych własnych laptopów, spełniających wymagania techniczne ogłoszone przez przewodniczących komisji. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało natomiast wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi. 

Podczas rozwiązywania zadań egzaminowani mogą korzystać z tekstów aktów prawnych i komentarzy oraz orzecznictwa.

Czytaj: Wstępne wyniki egzaminów prawniczych - kazus myśliwego twardym orzechem do zgryzienia>>

Egzamin wydłużony dla niepełnosprawnych

Do egzaminu przystąpi siedem osób niepełnosprawnych. Będą mieć dziewięć, a nie sześć godzin na rozwiązanie zadań. 

Z kolei matki karmiące dziecko mogą - zgodnie z wytycznymi ministerstwa -  wykorzystać dwie półgodzinne przerwy w każdym dniu egzaminu. Nie są one wliczane do całego czasu egzaminu.

Czytaj w LEX: Rezygnacja z wzorów pouczeń w postępowaniu cywilnym w związku z regulacjami z tarczy 4.0 – konsekwencje prawne >

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa egzaminu są podobne do tych wydanych dla zdających egzamin radcowski czy adwokacki.  Na egzamin może więc przyjść wyłącznie osoba zdrowa - dotyczy to zarówno zdających jak i członków komisji, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Nie mogą wziąć w nim udziału ci,  którzy mieszkają z osobami na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo jeśli sami są objęci kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Złamanie tych wytycznych jest podstawą do wykluczenia z egzaminu. 

Dodatkowo na terenie parkingu, w miejscu rejestracji oraz w pobliżu sali egzaminacyjnej obowiązuje zakaz przebywania osób towarzyszących, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy w poruszaniu się oraz w przypadku zdających – matek karmiących dziecko piersią (na czas przywiezienia dziecka do karmienia i odebrania dziecka po karmieniu). Podczas samego egzaminu na sali egzaminacyjnej mogą przebywać wyłącznie:

  • zdający;
  • osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie Komisji Egzaminacyjnej oraz osoby zapewniające obsługę informatyczną/administracyjną;
  • inne osoby odpowiedzialne za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję;
  • pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.

Czytaj: Aplikacja coraz cenniejsza w prawniczym CV - samorządy chcą ją doskonalić>>

W maseczkach, bez telefonów

Podczas egzaminu nie będzie też można korzystać z szatni, każdy zdający ma przechowywać swoje okrycia wierzchnie oraz walizki/torby ze swoimi rzeczami w obrębie miejsca egzaminacyjnego (odzież – np. na oparciu krzesła), w sposób uniemożliwiający kontakt dotykowy osobom trzecim.

Na egzaminie zdający mają mieć własny sprzęt komputerowy, dozwolone materiały egzaminacyjne i własne przybory. Obowiązywać będzie zakaz ich pożyczania. Nie można również wnosić na salę "zbędnych" rzeczy czyli np. telefonów komórkowych. 

Czytaj w LEX: Doręczenia w postępowaniach sądowych w dobie COVID-19 (koronawirusa) >

Czekając na wejście do budynku, w którym znajduje się sala egzaminacyjna zdający mają zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) lub – gdy nie jest to możliwe, mają mieć zakryte usta i nos. Podobnie przed salą egzaminacyjną. 

Maseczki lub przyłbice mają obowiązywać na terenie całego obiektu, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych ale dopiero po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania zdających do sali egzaminacyjnej członek Komisji Egzaminacyjnej może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).

Czytaj w LEX: Mediacja w erze Covid-19 (koronawirusa) >