Sprawa jest paląca, bo teoretycznie na wrzesień przesunięto część zgromadzeń izb adwokackich. To właśnie podczas nich wybierani są delegaci na Krajowy Zjazd Adwokatury, dziekan, prezes sądu dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny, przewodniczący komisji rewizyjnej oraz członkowie i zastępcy członków okręgowej rady adwokackiej, sądu dyscyplinarnego i komisji rewizyjnej. Co ważne, bez wyboru delegatów ze wszystkich izb, nie jest możliwy Zjazd. Ze względu na COVID-19 wszystkie zgromadzenia przesunięte zostały na jesień. Teraz część izb rozważa ich przeprowadzenie, także w formie stacjonarnej, inne się wstrzymują.  

Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >

W czwartek, 27 sierpnia, NRA przyjęła propozycję prezydium Rady dotyczącą organizacji zgromadzeń izb adwokackich i zaplanowanego na listopad Krajowego Zjazdu Adwokatury. Zarekomendowała izbom rozważenie "powstrzymania się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich" do czasu, w którym racjonalnie określony stan zagrożenia dla życia i zdrowia adwokatów członków izb, umożliwiać będzie ich przeprowadzenie. Wskazano, że jeśli takie warunki będą, rekomenduje się próbę przeprowadzenia zgromadzeń izb adwokackich i Krajowego Zjazdu Adwokatury w sposób skoordynowany i w podobnym czasie. Miałoby to nastąpić z uwzględnieniem "ograniczeń epidemiologicznych oraz obowiązku zapewnienia realnego bezpieczeństwa i pełnej ochrony życia i zdrowia adwokatów".

 

MS rozważa zmianę przepisów

Jeszcze w sierpniu wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w rozmowie z Prawo.pl podkreślał, że już w pierwszej tarczy antykryzysowej przewidziano możliwość zdalnego obradowania przez samorządy. W tarczy z 31 marca wprowadzono art. 14h, zgodnie z którym w czasie COVID-19 kolegialne organy samorządów zawodowych, a także ich organy wykonawcze oraz inne organy wewnętrzne, mogą podejmować uchwały przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym. Tyle że - jak zauważają adwokaci - uchwała podjęta w takim trybie jest ważna, gdy wszyscy członkowie danego organu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały i terminie oddania głosu oraz w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa członków tego organu.

Czytaj w LEX: Rezygnacja z wzorów pouczeń w postępowaniu cywilnym w związku z regulacjami z tarczy 4.0 – konsekwencje prawne >

- Dodatkowo przy kolejnych tarczach MS pytało samorządy, czy potrzebne są dodatkowe regulacje by prawidłowo przeprowadzić proces wyborczy. Stosowne regulacje zostały skonsultowane z samorządem radcowskim, natomiast samorząd adwokacki przekazał, iż regulacje są już wystarczające - mówił wiceminister i dodawał, że resort rekomendował w związku z powyższym "takie rozwiązania, jakie proponują samorządy, by również nie być posądzonym o manipulowanie samorządowym procesem wyborczym". - Biorąc powyższe pod uwagę, aktualny stan prawny pozwala przeprowadzić wybory w stanie epidemii, aczkolwiek jeśli pojawią się przeszkody wcześniej niemożliwe do przewidzenia, nie wykluczamy wsparcia po zapoznaniu się ze szczegółowymi propozycjami - wskazywał Sebastian Kaleta.

Czytaj: MS analizuje jak pomóc samorządom prawniczym w wyborach>>

Teraz ministerstwo poinformowało, że na bieżąco analizuje sytuację związaną z rozwojem epidemii COVID-19 "co do możliwości uruchomienia procesów wyborczych w samorządach zawodowych zarówno radców prawnych, jak i adwokatów". 

- Rozważana jest ewentualna zmiana przepisów, by umożliwić zgromadzenia i przeprowadzenie wyborów do samorządu adwokackiego w sposób zapewniający bezpieczeństwo osób biorących w nich udział - wskazano. Z nieoficjalnych informacji Prawo.pl wynika, że zmiany mają iść w kierunku hybrydowej formuły, a ewentualne przedłużenie kadencji ma być - według informatorów portalu - kosmetyczne.  

Zobacz linię orzeczniczą w LEX: Przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej adwokata lub radcy prawnego za niewłaściwe prowadzenie sprawy sądowej >

 

Co proponuje NRA

Naczelna Rada Adwokacka w swojej uchwale wskazała także kierunek propozycji inicjatywy ustawodawczej. Chodzi o propozycję przepisów w zakresie przedłużenia kadencji organów adwokatury i izb adwokackich - do 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do 30 września 2021 roku. 

Rada postuluje by do uchwał zgromadzeń izb i KZA nie miały zastosowania warunki ważności uchwał określone w art. 14h ust. 2 tarczy antykryzysowej z 31 marca br. Zgodnie z nim w czasie COVID-19 kolegialne organy samorządów zawodowych, a także ich organy wykonawcze oraz inne organy wewnętrzne mogą podejmować uchwały przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub w trybie obiegowym. Są jednak warunki. Uchwała podjęta w takim trybie jest ważna, gdy wszyscy członkowie danego organu zostali powiadomieni o treści projektu uchwały i terminie oddania głosu oraz w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa członków organu.

Czytaj w LEX: Epidemia koronawirusa a funkcjonowanie kancelarii prawnej w praktyce - kompendium wiedzy >

Trzecia postulowana zmiana miałaby umożliwić NRA uchwalenie regulaminu wyborów do organu samorządu adwokatów i organów izb adwokackich i działania tych organów, w czasie trwania pandemii.

Czytaj: NRA rekomenduje: Zgromadzenia i krajowy zjazd jeśli sytuacja pozwoli>>

Adwokaci mają też inne propozycje

Jedną z nich przygotował adwokat Kamil Szmid, kandydat na dziekana warszawskiej ORA. W jego ocenie nie ma w tym momencie innej możliwości przeprowadzenia zgromadzeń i zjazdu jak w formule online czy hybrydowej. 

- W izbie warszawskiej na taki wariant przygotowujemy się od pewnego czasu. Opracowujemy takie rozwiązania techniczne, które to umożliwiają. Tym bardziej, że z sygnałów płynących z ministerstwa sprawiedliwości wynika, że innej ścieżki nie ma – mówi Prawo.pl. 

I dodaje, że jego projekt zmian legislacyjnych został przekazany do NRA w sierpniu. Zgodnie z propozycją nie byłaby konieczna jednoczesna obecność uprawnionych do głosowania.
- Głosowania mogłyby zostać rozłożone w czasie (nawet kilku dni, umożliwiające swobodne oddanie głosu, bez obawy o zagrożenie życia lub zdrowia). Zważywszy, że część osób, z powodu zagrożenia chorobą COVID-19 i ryzyka drugiej fali, może obawiać się wzięcia udziału w jedynie stacjonarnej (tradycyjnej) formie zgromadzenia (osoby starsze, osoby z chorobami współistniejącymi normalnie biorące udział w zgromadzeniu, kobiety w ciąży), postuluję też obowiązek zapewniania możliwości oddania głosu w formie zdalnej - dodaje Szmid. 

Czytaj w LEX: Doręczenia w postępowaniach sądowych w dobie COVID-19 (koronawirusa) >

Mecenas wskazuje, że wśród adwokatów warszawskich została przeprowadzona za pomocą mediów społecznościowych ankieta dotycząca formy zgromadzenia i na pytanie: "czy Zgromadzenie Wyborcze Izby Adwokackiej w Warszawie powinno odbyć się 17 października?", 344 członków opowiedziało się za wariantem „z możliwością głosowania zdalnego - w zależności od możliwości w formie mieszanej lub w całości zdalnie”, a jedynie 3 osoby za zgromadzeniem „stacjonarnym tylko z możliwością głosowania na sali/salach”. 

- Rzeczywiście może też być tak, że nie wszystkie izby są na to przygotowane. Moim zdaniem, musi być zapewniona możliwość zdalnego wzięcia udziału w obradach i w głosowaniu. Nawet kandydaci ubiegający się o różne funkcje, mogą być w grupie ryzyka albo znaleźć się na kwarantannie co wyklucza ich fizyczną obecność. To samo dotyczy uczestników zgromadzeń czy delegatów na KZA- choćby z chorobami współistniejącymi, ale też np. kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci. Co więcej nawet osoby starsze publicznie wypowiadają się, że dla nich jedyną szansą jest głosowanie zdalne - argumentuje mec. Szmid. 

 

Andrzej Marciniak, Ireneusz Kunicki, Witold Broniewicz

Sprawdź  

Cena promocyjna: 53.6 zł

|

Cena regularna: 67 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


KRRP wraca do sprawy w sobotę

- W najbliższą sobotę odbędzie debata członków Krajowej Rady Radców Prawnych na temat sposobu przeprowadzenia krajowego zjazdu i rozwiązań legislacyjnych, które chcemy w tym zakresie zaproponować – mówi serwisowi Prawo.pl Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.  

I dodaje, że na tym etapie nie można jeszcze mówić o szczegółach. – Prace nad propozycjami legislacyjnymi trwają. Pewnie najbliższe dni przyniosą w tym zakresie rozstrzygnięcia, być może także na poziomie ministerialnym. Naszym celem jest przeprowadzenie krajowego zjazdu, pytanie w jakiej formie – czy hybrydowej, czy online – wskazuje prezes KRRP. 

Czytaj w LEX: Mediacja w erze Covid-19 (koronawirusa) >