Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

11.03.2020

Sąd w Janowie Lubelskim zawiesił działalność, minister zaleca ostrożność

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zawiesił działalność do 24 marca, ponieważ do tamtejszego szpitala zgłosiła się pracownica tego sądu, u której potwierdzono zarażenie koronawirusem. Inne sądy podejmują na razie działania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby, a ministerstwo zaleca szczególne środki ostrożności we wszystkich podległych placówkach.

11.03.2020

Polska jeszcze niżej w rankingu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska spadła o jedną pozycję, z 27 na 28 miejsce, w porównaniu do ubiegłego roku w rankingu praworządności państw organizacji World Justice Project. Najbardziej praworządne kraje to Dania, Norwegia i Finlandia, a na końcu rankingu znalazły się Wenezuela, Kambodża i Demokratyczna Republika Konga.

11.03.2020

Strasburg: Potrzebne śledztwo w sprawie homofobicznej mowy nienawiści

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie mowy nienawiści wymierzonej w dwóch mężczyzn w związku jednopłciowym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz dyskryminację - uznał w niedawnym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału to skutek bigoterii i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych na Litwie.

11.03.2020

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.

11.03.2020

W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej pierwsze wnioski o wyłączenie "nowych" sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wpłynęły dotąd 22 wnioski o wyłączenie sędziego rekomendowanego przez obecną KRS. Zgodnie z niedawną nowelizacją ustaw sądowych to właśnie ona ma zajmować się zarzutami dotyczącymi braku niezależności sądu, czy niezawisłości sędziego. Pełnomocnicy nie mają wątpliwości: to będzie orzekanie we własnej sprawie.

11.03.2020

Kary nie wystarczą - RPO wskazuje na luki w procedurach adopcyjnych

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Od kilku miesięcy obowiązują kary - do pięciu lat więzienia, nie tylko dla organizatorów ale też rodziców, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka naginając przepisy prawa. Miało to ukrócić nielegalne adopcje, także zagraniczne. RPO alarmuje jednak, że nadal są problemy na etapie przedsądowym - i tu konieczne są zmiany.

11.03.2020

Spór o status Izby Dyscyplinarnej - adwokat może uniknąć kary

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego, Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, nie może więc orzekać. Jednak orzeka, a samorządy prawnicze stoją przed dylematem, czy honorować jej wyroki. Także te dotyczące oczywistego złamania zasad etycznych. Powstał właśnie problem z wydaleniem z zawodu adwokata - samorząd uważa, że jest ono konieczne, ale... w ocenie jego postępku uczestniczył organ, który nie jest sądem. Ta sprawa może trafić do TSUE.

11.03.2020

Krajowa Rada Radców Prawnych zaniepokojona sprawą sędziego Igora Tulei

Wymiar sprawiedliwości

W przyjętej właśnie uchwale Krajowa Rada Radców Prawnych podkreśla, że próba pociągnięcia Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, do odpowiedzialności karnej za czynności procesowe, budzi poważne wątpliwości prawne. I wskazuje, że chodzi o sprawę z wyraźnym kontekstem politycznym.

10.03.2020

Szef KRS: Może sami wystąpimy z sieci, zanim nas wyrzucą

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur uważa za prawdopodobne wykluczenie tej instytucji z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). I sugeruje, że KRS może uprzedzić tę decyzję i zdecydować o wystąpieniu z ENCJ, bo "uczestnictwo w tym stowarzyszeniu nie ma praktycznego znaczenia, ma raczej znaczenie prestiżowe".

10.03.2020

Prokuratura zajmie się atakami na gdańskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego. Chodzi o ataki na sędziów, w szczególności na sędzię Małgorzatę Zwierzyńską, po wyroku skazującym niemieckiego biznesmena i żonę posła PiS.

09.03.2020

TSUE zdecyduje, czy zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Działająca przy polskim Sądzie Najwyższym Izba Dyscyplinarna powinna zaprzestać działalności, bo nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego, a wprowadzony w Polsce system dyscyplinarny narusza standardy praworządności - uważa Komisja Europejska. Zdaniem polskiego rządu wprowadzone zmiany nie naruszają prawa unijnego.

09.03.2020

TSUE zajmie się dziś Izbą Dyscyplinarną SN

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek rano przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE odbędzie się wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności. Polski rząd uważa, że to niedopuszczalna ingerencja w wewnętrzną organizację Sądu Najwyższego.

09.03.2020

Waży się sprawa wkładów od członków SKOK Wołomin - może sprzeciwić się NBP

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jeszcze w grudniu Sąd Najwyższy orzekł, że syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bo nie było takiej uchwały walnego zgromadzenia. Syndyk proponuje zrzeczenie się tych roszczeń, ale przeciwne stanowisko prezentuje NBP.

09.03.2020

RPO: Opłaty za egzamin na aplikacje sędziowską i prokuratorską naruszają konstytucję

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

W 2019 r. kandydaci musieli zapłacić 1 125 zł za egzamin do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, przy czym składa się on z dwóch etapów, a do drugiego przechodzi zaledwie co piąty ze zdających. To narusza zasadę równego traktowania - ocenia RPO i wskazuje, że minister sprawiedliwości określił wysokość opłaty na "najwyższym możliwym poziomie".

07.03.2020

Wykorzystanie sms-a jako dowodu nie narusza dóbr osobistych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Pozwana wydrukowała i załączyła do akt sprawy treść sms-ów wysyłanych jej przez powoda. Zdaniem Sądu Okręgowego w Toruniu nie doszło w ten sposób do naruszenia jego dóbr osobistych, bo pozwanej nie chodziło o ośmieszenie go, a tylko dochodziła w ten sposób swoich racji przed sądem.

07.03.2020

U cioci na imieninach - nie tylko rodzice mają prawo do kontaktów z dzieckiem

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Przepisy dopuszczają regulowanie kontaktów dziecka z krewnymi oraz osobami, które sprawowały pieczę nad nimi przez dłuższy czas. Zazwyczaj bliscy nie muszą inicjować procesu, aby móc spotkać się z dzieckiem. Czasami jednak to jedyna droga, by móc zobaczyć małoletnią pociechę. Sąd o kontaktach orzeknie, o ile jest to zgodne z dobrem dziecka – podkreślają eksperci.

07.03.2020

TK w kwietniu oceni wstrzymane przez prezydenta zmiany w kodeksie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 15 kwietnia wyznaczył rozprawę w sprawie nowelizacji kodeksu karnego, którą w czerwcu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda skierował do TK przed jej podpisaniem. Zmiany zmierzają m.in. do podwyższenia kar za wiele przestępstw, ale zarzuty prezydenta dotyczą kwestii proceduralnych.

06.03.2020

Zbrodnie w Afganistanie pod lupą Trybunału w Hadze

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zgodził się na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie. Chodzi o żołnierzy amerykańskich, ale także afgańskich i talibów. W sprawie przewija się jednak też polski wątek - tajne więzienia CIA.

06.03.2020