W prokuraturach też batalia o wynagrodzenia - w Łodzi spór zbiorowy

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Różnice w wynagrodzeniach pracowników łódzkich prokuratur sięgają obecnie nawet ponad 2 tys. zł. Związkowcy chcieli to zmienić - bo według nich takie różnice nie mają uzasadnienia. A z powodu braku odzewu weszli właśnie w spór zbiorowy. Podobna sytuacja może być w innych jednostkach. Do tego dochodzi krytyczna ocena projektu rozporządzania dotyczącego wynagrodzeń.

05.03.2020

Prof. Grajewski: Trybunał Stanu nie musi być martwym organem

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nawet jeśli Trybunał Stanu nie jest obecnie organem aktywnym, to doceniać należy prewencyjną funkcję jego istnienia - twierdzi prof. Krzysztof Grajewski z Uniwersytetu Gdańskiego. Przyznaje jednak, że uzasadnione byłyby takie zmiany w tej instytucji, które pozwoliłyby jej spełniać rolę rzeczywistego obrońcy konstytucji.

05.03.2020

TK: Nie można wyłączyć sędziego powołanego z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Możliwość rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziego z uwagi na wyłonienie go przy udziale obecnej Krajowej Rady Sądownictwa jest sprzeczna z konstytucją - stwierdził w środę Trybunał Konstytucyjny. To odpowiedź na pytanie Izby Dyscyplinarnej SN sformułowane po uznaniu przez Izbę Pracy SN, że nie jest ona legalnym sądem.

04.03.2020

Korupcja w Polsce coraz większym problemem, choć zwykłe łapówki przechodzą do lamusa

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Polskie przepisy nie są dostosowane do zmiany charakteru korupcji w Polsce. Czasy, kiedy w Polsce przez korupcję rozumiało się niemal wyłącznie dawanie i przyjmowanie łapówek, dawno przeminęły - wskazuje Fundacja Batorego i dodaje, że konieczna jest m.in. reforma służby cywilnej, która powinna rozciągnąć jednolite standardy pracy urzędników na wszystkie typy instytucji rządowych.

04.03.2020

TK ogłosi dziś, czy można wnioskować o wyłączenie sędziego wybranego przez nową KRS

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie konstytucyjności wniosków o wyłączanie sędziów, z uwagi na fakt, że dany sędzia został wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie. Wniosek w tej sprawie sformułowała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. To jedna z serii spraw dotyczących tego zagadnienia, które trafiły do TK po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada 2019 r.

04.03.2020

Wiceminister Dalkowska: Sędziowie nie mogą kwestionować statusu innych sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Powołanie sędziów przez prezydenta nie może być podważane. Wynika to zarówno z wyroku TSUE, jak i wyroków polskich sądów - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. I dodaje, że czym innym jest test bezstronności sędziego przeprowadzany w konkretnej sprawie, a czym innym podważanie jego statusu.

04.03.2020

Trwają prace nad ustawą naprawczą - krytykuje ją nie tylko MS, ale i prawnicy

Wymiar sprawiedliwości

Senacki projekt w założeniu ma implementować wyrok TSUE z 19 listopada 2019 r. - zakłada wygaszenie obecnej kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz uchylenie podjętych przez nią uchwał. Resort sprawiedliwości podnosi, że jest niekonstytucyjny. Prawnicy, że to krok w dobrym kierunku, ale z brakami.

04.03.2020

Trwa konflikt wokół podwyżek dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W lutym Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do opiniowania projekt rozporządzenia podnoszący dolną i górną granicę wynagrodzeń pracowników wymiaru sprawiedliwości. I o ile pierwsza kwestia nie budzi zastrzeżeń, o tyle druga - bardzo duże. Związki mówią o tworzeniu kominów płacowych, a nieoficjalnie - warunków do rozwoju nepotyzmu.

04.03.2020

TK 31 marca oceni zgodność uchwały trzech izb SN z konstytucją i traktatem UE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 31 marca wyznaczył rozprawę w sprawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego styczniowej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia br. Premier chce zbadania jej zgodności m.in. z konstytucją, Traktatem o Unii Europejskiej i Kartą Praw Podstawowych UE.

03.03.2020

Za przemoc domową na bruk - rząd proponuje zmiany w prawie

Wymiar sprawiedliwości Policja

Sprawca przemocy, który zagraża życiu lub zdrowiu domowników ma dostać od policjantów bezzwłoczny nakaz opuszczenia domu i zakaz zbliżania się do niego. Nawet wtedy kiedy przed policją ucieknie - projekt zmian w procedurze cywilnej przyjął rząd. Projekt chwalą i organizacje pozarządowe i Rzecznik Praw Obywatelskich, choć mają uwagi.

03.03.2020

TSUE nie przesłucha sędziów Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił wniosek Polski o przesłuchanie świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku KE o zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wielka Izba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha w tej sprawie strony postępowania.

03.03.2020

Gowin: Poprzemy zmiany w sądach, ale ewolucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy spłaszczyć strukturę sądów i upraszczać struktury sądowe oraz przyśpieszyć informatyzację sądów - twierdzi szef partii Porozumienie Jarosław Gowin. I deklaruje, że w tego rodzaju rozwiązaniach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro może liczyć na 100 proc. poparcie ze strony jego ugrupowania.

03.03.2020

Dziś TK zajmie się sporem kompetencyjnym z wniosku marszałek Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

We wtorek w samo południe Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zajmie się sporem kompetencyjnym pomiędzy Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN. Wniosek w tej sprawie złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. TK ma odpowiedzieć na pytanie, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów.

03.03.2020

RPO do TSUE: Jest problem sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Problem postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów ma w Polsce charakter systemowy - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. I dodał, że ustawa "represyjna" z 20 grudnia 2019 r. wprowadziła mechanizm faktycznie uniemożliwiający wykonywanie niektórych orzeczeń TSUE.

03.03.2020

Próba weryfikacji "nowego" sędziego to obstrukcja - MS grozi palcem pełnomocnikom

Wymiar sprawiedliwości

Samorządy prawnicze od wyroku TSUE zachęcały pełnomocników do sprawdzania bezstronności sędziów rekomendowanych przez nową KRS - z uwzględnieniem interesu klienta. Sprawę miała ułatwić uchwała Sądu Najwyższego - ale prawnicy mówią, że test weryfikacji na tej podstawie będzie trudny. A resort sprawiedliwości nie ma wątpliwości: to próba obstrukcji procesowej.

03.03.2020

Prokuratura ściga sędziów za wyrok w sprawie prokuratora Krasonia

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędziów, którzy wstrzymali delegację prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. W sprawie interweniuje Rzecznika Praw Obywatelskich, według którego może to być naruszenie konstytucyjnego prawa do sądu oraz zasad niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów.

02.03.2020

RPO obawia się "efektu mrożącego" po sprawie sędziego Tulei

Wymiar sprawiedliwości

20 marca Izba Dyscyplinarna SN ma rozpatrzyć wniosek Prokuratury Krajowej o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Igora Tulei. Podstawowy zarzut to "ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego oraz danych i zeznań świadka, co naraziło bieg śledztwa". RPO ma wątpliwości, czy w ogóle można mówić o przestępstwie sędziego.

02.03.2020

"Iustitia": Obowiązek ujawniania przynależności do stowarzyszeń sprzeczny z prawami człowieka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzony przez ustawę z 20 grudnia 2019 r. obowiązek ujawnienia przez sędziów przynależności do zrzeszeń i stowarzyszeń jest sprzeczny z podstawowymi prawami człowieka takimi jak prawo do poszanowania życia prywatnego, wolność wyznania, wolność gromadzenia się i stowarzyszania się - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". 

02.03.2020

Po zmianie procedury nie każde roszczenie do e-sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od niedawna zmiana w procedurze cywilnej powoduje, że nie można wydać nakazu zapłaty w Elektronicznej Procedurze Upominawczej gdy powód dochodzi roszczenia innego niż pieniężne oraz gdy doręczenie nakazu zapłaty miałoby nastąpić poza granicami kraju. Prowadzi to do ograniczenia spraw, które mogą być rozpoznawane w trybie EPU - pisze Izabela Cybul-Gruba

02.03.2020

Zapaść w psychiatrii dziecięcej rykoszetem uderza w sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Brakuje biegłych, szkoleń i placówek terapeutycznych specjalizujących się w pomocy dzieciom i nastolatkom. Warszawskie sądy już teraz ratują się przed przewlekłością przekazując swoje sprawy do innych apelacji. Powód... ponad roczny czas oczekiwania na opinię. Bez systemowych rozwiązań lepiej nie będzie - alarmują sędziowie rodzinni i prawnicy zajmujący się tymi sprawami.

02.03.2020