W skład komisji wchodzi siedmiu członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm – Barbarę Chrobak, Hannę Elżanowską i Andrzeja Nowarskiego; Senat – Agnieszkę Rękas; prezydent – Justynę Kotowską; premier – Elżbietę Malicką i rzecznik praw dziecka – Błażeja Kmieciaka.

- Komisja będzie realizowała swoje zadania. Komisja nie będzie miejscem, w którym będziemy podkreślać i regularnie podgrzewać informacje, które będziemy analizować i badać – powiedział po wyborze na przewodniczącego komisji Kmieciak. I dodał, że urząd komisji "będzie zajmował się systemowo przede wszystkim wsparciem osób, które doświadczyły cierpienia, bólu, bardzo często poniżenia godności". Ale jednocześnie będziemy w sposób jednoznaczny walczyć o to, żeby osoby, które dokonały tej zbrodni, jaką jest czyn pedofilski, poniosły odpowiedzialność karną, na którą zasługują – zaznaczył. Zapewnił też, że komisja będzie informować o podejmowanych działaniach.

Zgodnie z ustawą, Komisja ma być organem niezależnym od innych organów władzy państwowej. Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje marszałek Sejmu w terminie 14 dni od dnia powołania jej członków. Kadencja komisji trwa 7 lat.

Czytaj: Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje>>
 

Do jej zadań należy m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz badanie sposobu reagowania organów państwa, organizacji i podmiotów oraz osób prywatnych w zakresie wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych, w tym ustalanie przypadków niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu popełnienia nadużycia seksualnego. Komisja będzie też identyfikować problemy pojawiające się w praktyce ścigania przypadków nadużyć seksualnych i karania sprawców przestępstw pedofilii.

 


Błażej Kmieciak jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, ma doktorat z socjologii prawa, jest też absolwentem resocjalizacji i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka i Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Ma uprawnienia mediatora, odbywał kursy organizowane przez Uniwersytet Harvarda, Uniwersytet Georgetown i Organizację Narodów Zjednoczonych dotyczące praktyki w stosowaniu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci.

Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, był ekspertem rzecznika praw pacjenta do spraw bioetycznych, a także członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od urodzenia jest osobą z niepełnosprawnością – niedowidzącą.