Trela: Epidemia uderza w kancelarie - szansą zmiany w działaniu i "odmrożenie" sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja adwokatów w czasie epidemii COVID-19 jest niezaprzeczalnie trudna. Na ich sytuację finansową wpływa m.in. mniejsza liczba klientów i praktycznie zamknięcie sądów. Szansą jest oczywiście ich "otwarcie", ale też zmiany w działaniu samych kancelarii, choćby poprzez oferowanie usług w zakresie prawa pracy czy odszkodowań - mówi adwokat Jacek Trela,

27.04.2020

Bez e-Sądownictwa – nie jesteśmy w stanie funkcjonować

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Być może zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej 3 zmierzać będą do „odmrożenia” sądownictwa. W tym kontekście ze zdumieniem odnotowuję podnoszone od co najmniej 10 lat uwagi o niedostosowaniu i nieprzygotowaniu do elektronicznej komunikacji czy to pełnomocników, czy też sędziów, a także pracowników kancelarii i sądów - pisze dr hab prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

27.04.2020

"Iustitia": Wszechwładna prokuratura żąda wyjaśnień od I prezes SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Protestujemy przeciwko żądaniu przez Prokuraturę Krajową wyjaśnień od Pierwszego Prezesa SN, dlaczego wstrzymała kierowanie spraw do Izby Dyscyplinarnej - stwierdza w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". I dodaje, że poprzez takie działania kierownictwo prokuratury uzurpuje sobie prawo do władzy absolutnej.

27.04.2020

Radcy uruchomiają bazę dla firm i osób poszkodowanych COVID-19

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła bazę porad prawnych dla osób i firm, które z powodu pandemii znalazły się w trudnej sytuacji. Na specjalnej stronie internetowej zamieszczane są eksperckie, darmowe porady dotyczące rozwiązań z tarczy antykryzysowej.

27.04.2020

COVID-19 uderza w rynek prawniczy, kancelarie walczą o przetrwanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Kancelarie prognozują, że ich przychody spadną w najbliższych dwóch miesiącach średnio o 37 proc., jednak co piąty badany wskazuje na spadek aż o 80 proc. W gorszej sytuacji są adwokaci, szczególnie ci od spraw sądowych, w nieco lepszej radcowie prawni. Nie ma jednak wątpliwości, że zaczyna się walka o klienta, w której narzędziami będą nowe technologie i umiejętność reagowania na potrzeby rynku.

27.04.2020

Terminy sądowe i procesowe mają znowu biec - już od 15 maja

Wymiar sprawiedliwości

Projekt noweli tarczy antykryzysowej, który ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Tak jak już wcześniej opisywało Prawo.pl, ma być rozszerzony katalog spraw pilnych, także o te dotyczące upadłości, możliwa ma być także komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.

26.04.2020

Tarcza kołem ratunkowym dla kontaktów rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości

Choć zasadnicza część ostatniej noweli tarczy antykryzysowej dotyczy wsparcia finansowego dla przedsiębiorców to znalazły się w niej zmiany prawne, które regulują rozpoznawanie wniosków o udzielenie lub zmianę zabezpieczenia w sprawach rozpoznawanych według Kpc. Nowe prawo obejmie zatem zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem - pisze adwokat Joanna Szewczyk- Stępień.

26.04.2020

Epidemia zwiększa alienację rodzicielską, tarcza antykryzysowa może pomóc

Wymiar sprawiedliwości

25 kwietnia to Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Jak podkreślają prawnicy, w dobie koronawirusa ma to szczególne znaczenie bo liczba przypadków ograniczania kontaktów z dzieckiem - z powodu strachu lub konfliktu - znacznie wrosła. Szansą mogą być wnioski o ich zabezpieczenie - daje ją ostatnia nowela tarczy antykryzysowej.

25.04.2020

Mediacja tarczą antykryzysową dla Temidy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do sądów powszechnych w I półroczu 2019 roku wpłynęło 8,5 mln nowych spraw, to o przeszło 830 tysięcy więcej w porównaniu z tożsamym okresem 2018 r. Nie ma przy tym podstaw, aby twierdzić, że napływ ten w kolejnych latach będzie mniejszy. Stan epidemii uwidocznił jak ważne jest sprawne i szybkie funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości - pisze adwokat i mediator Karolina Wrąbel.

25.04.2020

Prokurator pyta I prezes SN o podstawy prawne odebrania spraw Izbie Dyscyplinarnej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Szef Prokuratury Krajowej Bohdan Święczkowski skierował do pierwszej prezes Sądu Najwyższego pismo z pytaniem o podstawę prawną wydania przez nią zarządzenia nakazującego Izbie Dyscyplinarnej przekazanie do izb Karnej i Pracy SN wszystkich prowadzonych spraw. Prof. Małgorzata Gersdorf jest tym wystąpieniem zaskoczona i stwierdza, że prokuratura nie ma prawa stawiać Sądowi Najwyższemu takich pytań.

24.04.2020

Wiceminister: Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska będzie wykonywać wyroki TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w Polsce nawet wobec orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Tymczasem dzień wcześniej komisarz UE stwierdził, że Polska musi wykonać postanowienie w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. I zagroził sankcjami.

24.04.2020

Prawo do sądu zostanie przywrócone?

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Proponowane przez resort sprawiedliwości rozwiązania to absolutne minimum i konieczność wynikająca z potrzeby przywrócenia obywatelom prawa do sądu. Prawa tego nie można ograniczać nawet w stanie wojennym, a tym bardziej w obecnym czasie - piszą adwokaci Grzegorz Prigan i Karol Pachnik.

24.04.2020

TK: Obniżenie o połowę wynagrodzenia pełnomocnika z urzędu - niekonstytucyjne

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, 23 kwietnia br., że stawki wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu zawarte w rozporządzeniu z 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie w postępowaniach cywilnych są złamaniem konstytucyjnej zasady równości i ochrony własności. Orzekał jednomyślnie trzyosobowy skład sędziowski.

24.04.2020

Prof. Zagrodnik: Polski proces karny trudny dla oskarżonych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W polskim modelu procesu karnego dochodzi do konfrontacji oskarżonego z aparatem państwa, jego organami, z ich szerokim zapleczem personalnym, aparatem techniczno-organizacyjnym i zasobami finansowymi. Osoba nieprzygotowana do tego jest bez szans, a obrońca jest prawdziwą ostoją nie tylko interesów oskarżonego, ale również szerzej rozumianych praw i wolności - mówi prof. Jarosław Zagrodnik.

24.04.2020

Radcy chcą zniesienia ograniczeń w pracy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Przyjmowane przez państwo regulacje szczególne w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w okresie pandemii powinny być czasowe, niezbędne i proporcjonalne. Wprowadzone instytucje zawieszenia biegu terminów procesowych i administracyjnych spełniły swoją rolę i brak jest podstaw do dalszego ich utrzymywania - wskazuje warszawska OIRP.

23.04.2020

MS szykuje się na "odmrożenie" sądów - jest projekt tarczy antykryzysowej 3

Wymiar sprawiedliwości

Przeprowadzenie rozprawy w trybie telekonferencji, także z miejsca innego niż sąd, przywrócenie biegu terminów w sprawach, które mogą być rozstrzygane na posiedzeniach niejawnych, rozpoznawanie spraw w pierwszej instancji w składzie jednoosobowym i korzystanie z ePUAP-u przy wnoszeniu spraw pilnych do sądu - to główne zmiany w tarczy antykryzysowej zaproponowane przez resort sprawiedliwości.

23.04.2020

W PE krytyka Polski za ograniczanie niezależności sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Podczas debaty zorganizowanej w czwartek w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego przedstawiciele największych grup politycznych wypowiedzieli się krytycznie o sytuacji w sferze praworządności w Polsce. Polemizował z nimi minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale nie przekonał ani europosłów, ani komisarza ds. sprawiedliwości.

23.04.2020

Komisarz UE ostrzega Polskę przed niewykonaniem wyroku TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i nie mogą być podważane przez sądy krajowe, nawet te konstytucyjne - oświadczył w czwartek unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders. Zapowiedział, że Komisja będzie z uwagą przyglądała się sytuacji w SN, a on nie zawaha się przed poproszeniem kolegium KE o podjęcie odpowiednich środków.

23.04.2020

Sądy w czasie epidemii nieczynne, a prawa przedsiębiorców zagrożone

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wskutek ogłoszenia najpierw stanu zagrożenia epidemicznego, a aktualnie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 działalność sądów w Polsce uległa znacznemu ograniczeniu. Może to budzić obawy przedsiębiorców, że w przypadku sporów z kontrahentami zostaną pozbawieni możliwości sądowej ochrony swoich praw - piszą Monika Leszko i Paweł Bartosiewicz

23.04.2020

Wydziedziczenie rodziny możliwe, ale niełatwe

Wymiar sprawiedliwości

Brak testamentu oznacza, że majątek po śmierci dziedziczą krewni. Problem pojawia się, kiedy spadkodawca jest w konflikcie ze swoimi spadkobiercami. Może wtedy spróbować skorzystać z instytucji wydziedziczenia. Musi jednak zrobić to w testamencie, uzasadniając, dlaczego decyduje się na taki krok.

23.04.2020