Podwyżki dla pracowników sądów po ogłoszeniu ustawy budżetowej

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Podwyższenie wynagrodzeń dla pracowników sądów w wysokości 450 zł nastąpi po ogłoszeniu ustawy budżetowej na 2020 rok z wyrównaniem od 1 stycznia br. - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości po czwartkowym spotkaniu z przedstawicielami związków zawodowych działających w sądach.

15.02.2020

Sąd: Liczne zajęcia dodatkowe dziecka uzasadniają wyższe alimenty

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Gdy dziecko rośnie, jego rodzice muszą liczyć się z ponoszeniem coraz wyższych wydatków. Na wysokość alimentów rzutują w szczególności koszty zajęć dodatkowych dziecka – orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie. Problematykę zasad orzekania o alimentach wyjaśnia adwokat Piotr Ruszkiewicz.

15.02.2020

Sędziowie pokoju mogą nie przyjąć się w Polsce

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Projekt wprowadzenia instytucji sędziów pokoju do naszego systemu prawnego spotkał się z umiarkowaną aprobatą prawników. Plusy tego pomysłu to nawiązanie do tradycji, odciążenie sądów od prostych spraw i społeczne uwiarygodnienie wymiaru sprawiedliwości. Minusy to upolitycznienie instytucji i pominięcie prawników.

15.02.2020

Spór Giertycha z sędzią Izby Dyscyplinarnej trwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Roman Giertych nie był obwinionym występując przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, określenie to było użyte potocznie - wyjaśnia sędzia Tomczyński. Adwokat odpowiada, że nie zapłaci kary porządkowej, bo nikt nie wystawi tytułu wykonawczego.  Zdaniem adwokata Tomczyński "wielokrotnie naruszył jego dobra osobiste".

14.02.2020

TSUE: 9 marca wysłuchanie w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 9 marca br. wysłucha stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego. Jeśli Trybunał zdecyduje o zastosowaniu środków tymczasowych, izba ta będzie musiała zaprzestać działalności.

14.02.2020

Listy poparcia opublikowane i opatrzone wątpliwymi ekspertyzami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Po wielu miesiącach oporu i wyszukiwaniu kolejnych pretekstów, by tego nie zrobić, Kancelaria Sejmu opublikowała listy poparcia dla sędziów zasiadających w nowej KRS. Jedno z wyjaśnień, dlaczego to zrobiono, mówi o opiniach mających neutralizować najtrudniejszy problem, czyli listę Nawackiego. Ale to mało warte ekspertyzy, bo przygotowane w warunkach konfliktu interesów.

14.02.2020

WSA uzasadnił wyroki, Sejm ujawnia listy poparcia do KRS 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie opublikował w piątek uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymywało upublicznienie przez Kancelarię Sejmu tzw. list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Tego samego dnia na stronie Sejmu listy zostały opublikowane.

14.02.2020

W sądach jest 357 sędziów powołanych z udziałem nowej KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sądach jest 357 sędziów, którzy po rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym składzie zostali powołani do pełnienia urzędu - wynika z listy opublikowanej w piątek przez stowarzyszenie sędziów "Iustitia". Przy okazji Stowarzyszenie apeluje do sędziów, by nie ustawali w wyjaśnieniu ważności powołania KRS.

14.02.2020

Joanna Lemańska nie wyklucza kandydowania na I prezesa SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czuję się oczywiście zaszczycona, że moje nazwisko jest w tym kontekście wymieniane, ale jestem pewna, że w Sądzie Najwyższym są osoby o większym doświadczeniu w zakresie zarządzania tak ważną instytucją, jaką jest ten sąd - tak Joanna Lemańska, prezes SN kierująca Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych komentuje spekulacje na ten temat.

14.02.2020

Ustawa mająca dyscyplinować sędziów wchodzi w życie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już obowiązuje ustawa zaostrzająca kary dla sędziów podważających status kolegów powołanych na podstawie rekomendacji nowej KRS oraz m.in. wprowadzająca zmiany w procedurze wyłaniania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Została uchwalona i podpisana przez prezydenta, mimo protestów opozycji i wielu organizacji oraz prośby Komisji Europejskiej o wstrzymanie tych prac.

14.02.2020

Kładoczny: Ustawa "kagańcowa" zagraża sędziowskiej niezawisłości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

To jest bez wątpienia zła ustawa, która stawia sędziów przed dylematem: czy w obawie przed odpowiedzialnością dyscyplinarną podporządkować się oczekiwaniom władzy – tracąc w ten sposób swoją niezawisłość, czy też postąpić odważnie i w zgodzie z prawem - ocenia dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Prawa Karnego UW.

14.02.2020

Rząd do TSUE: Sędziowskie dyscyplinarki zgodne z polskim i unijnym prawem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien odrzucić wniosek Komisji Europejskiej w sprawie środków tymczasowych dotyczących systemu dyscyplinarnego wobec sędziów oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - stwierdził polski rząd w piśmie do TSUE. Jeśli te argumenty nie przekonają Trybunału, funkcjonowanie tego systemu może być zawieszone.

13.02.2020

MS: NIK kłamie, dużo zabraliśmy sprawcom przestępstw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Podawane przez Najwyższą Izbę Kontroli informacje jakoby „tylko niewielką część majątku z przestępstw udaje się odzyskać” są nieprawdziwe. W rzeczywistości są to ogromne sumy - twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości odnosząc się do opublikowanego 12 lutego br. raportu NIK. Jednak podane liczby są trudne do porównania.

13.02.2020

Gowin: Nie poprawiliśmy pracy sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzone przez Zjednoczoną Prawicę zmiany w wymiarze sprawiedliwości "nie przełożyły się na podniesienie jakości funkcjonowania sądów" - przyznał wicepremier Jarosław Gowin. Ale ocenił, że wśród sędziów jest teraz głębsza wrażliwość na to, jak są postrzegani przez obywateli, że "są do tego, żeby obywatelom służyć, a nie, że są nadzwyczajną kastą".

13.02.2020

Prezes Przyłębska nie przedstawiła Sejmowi złych wyników TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny wydał w 2018 r. 36 wyroków i 36 postanowień o umorzeniu postępowania. To podobny wynik jak rok wcześniej, ale prawie o połowę gorszy niż w 2016 roku, czyli przed objęciem kierowania tą instytucją przez Julię Przyłębską. Z tymi danymi zapoznał się w środę Sejm, ale wbrew zwyczajowi, sprawozdania nie przedstawiła prezes TK.

13.02.2020

Skutki brexitu nie ominą sporów sądowych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Regulacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE tylko częściowo zabezpieczą przed niepewnością w sporach z brytyjskimi kontrahentami - pisze adwokat Romana Piskuła. Ale jako dobrą wiadomość podaje, że po brexicie obowiązywać będzie w tym kraju rozporządzenie o transgranicznych stosunkach umownych w Unii Europejskiej, nazywane "Rzym I".

13.02.2020

Marszałek Sejmu: Ujawnimy listy poparcia do KRS gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku WSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości RODO

Gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego, Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. WSA w Warszawie uchylił 24 stycznia br. postanowienia prezesa UODO, które wstrzymują ich upublicznienie.

12.02.2020

Sędziowie krakowskiego SA: nie będziemy stosować się do "kagańcowej ustawy"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ustawa z 20 grudnia 2019 r., trafnie zwana „ustawą kagańcową”, nie pozostaje w zgodzie z zasadami wyrażonymi w Konstytucji RP oraz z zasadami wyrażonymi w prawie Unii Europejskiej - stwierdza uchwała Zebrania Sędziów Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jej autorzy deklarują, że nie zamierzają się do niej stosować.

12.02.2020

Zbrodnia sądowa oceniana w Izbie Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do 30 marca br. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego odroczyła rozpoznanie sprawy sędziego SN w stanie spoczynku obwinionego o zbrodnie przeciwko ludzkości. SN w tym czasie ma zapoznać się z aktami spraw z lat 80., które mają świadczyć o tym, że sędzia wydawał także wobec opozycjonistów wyroki łagodne lub wręcz uniewinniające.

12.02.2020