Protest rozpoczął się w ubiegłym tygodniu i jak informował dyrektor placówki dr n. med. Ryszard Wardeński, brało w nim udział 36 z 87 pacjentów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jednym z powodów istniejącego od dawna napięcia jest przepełnienie tej placówki. 

Czytaj: Sytuacja w ośrodku w Gostyninie może wymknąć się spod kontroli>>

Natomiast Ministerstwo Zdrowia informowało, że 22 czerwca w KOZZD „w wyniku podjęcia przez jego dyrekcję decyzji o wprowadzeniu tymczasowych zaostrzeń sanitarnych, doszło do konfliktu pomiędzy grupą pacjentów a kierownictwem” - za pośrednictwem sekretariatu placówki 23 czerwca do resortu „wpłynęły postulaty 18 osób umieszczonych w ośrodku oraz informacja o podjętym przez nich proteście głodowym”.

 
W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że  przyjęte zostały "wnioskowane postulaty m.in. takie, jak: dostęp do własnych urządzeń elektronicznych – laptopy, smartfony, w tym do sieci internetowej, przebywanie na świeżym powietrzu dodatkowo 30 minut dłużej – łącznie 2 godziny, podjęcie starań o poprawienie jakości sygnału telefonicznego i radiowego, posiadanie własnych odbiorników telewizyjnych do 12 cali plus korzystanie ze słuchawek i wprowadzenie odwiedzin u osób umieszczonych bez pracownika ochrony zostaną spełnione zgodnie z oczekiwaniami osób umieszczonych w ośrodku”.

Jednocześnie biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia przypomniało, że „w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, prowadzone są prace, których celem jest przygotowanie nowelizacji ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób”. - Przedmiotem przygotowywanych regulacji jest m.in. ustawowe uregulowanie praw i obowiązków osób umieszczonych w Ośrodku – podał m.in. resort.

Czytaj: Sądy nie mają gdzie kierować osób z nakazem terapii zaburzeń seksualnych>>

Z informacji MZ wynika też, że "jednocześnie trwają starania o rozpoczęcie budowy nowego docelowego ośrodka, dlatego w projekcie ww. ustawy wprowadzono konieczne zmiany dotyczące maksymalnych limitów środków finansowych przeznaczonych na ośrodek tak, aby zabezpieczyć ww. środki na przeprowadzenie 3-letniej inwestycji".