RPO: Publiczność ma prawo do udziału w rozprawach, COVID-19 nie jest argumentem

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków dla zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale ograniczenie jawności rozpraw i niemożność wzięcia przez publiczność w nich udziału nie jest środkiem adekwatnym i proporcjonalnym - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

02.06.2020

Sędzia Niedzielak: Izba Dyscyplinarna uchyla immunitety sędziom - zabezpieczenie TSUE nie dotyczy spraw karnych

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zajmuje się obecnie sprawami dyscyplinarnymi sędziów, ale rozpatruje tzw. sprawy immunitetowe - wyjaśnia sędzia SN Piotr Niedzielak. - Orzeczenie TSUE o udzieleniu zabezpieczenia w ogóle nie dotyczy postępowań karnych, w których zamierza się pociągnąć do odpowiedzialności sędziego.

02.06.2020

W Izbie Dyscyplinarnej nadal uchyla się immunitety sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo postanowienia zabezpieczającego Trybunału Sprawiedliwości UE, na 9 czerwca br. wyznaczony został w Izbie Dyscyplinarnej termin rozpatrzenia wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu dwóm sędziom w tym Igorowi Tulei z warszawskiego Sądu Okręgowego. Sędziowie Izby Dyscyplinarnej twierdzą, że takie sprawy są częścią postępowania karnego i orzeczenie TSUE ich nie objęło.

01.06.2020

Sądy testują rozprawy online, w Łodzi pierwsza z udziałem publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Od dwóch tygodni obowiązują rozprawy online w sprawach cywilnych. Choć - jak przyznają sędziowie - tryb ten nie zastąpi rozpraw normalnych, w czasie epidemii może istotnie pomóc w zmniejszeniu zaległości. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieście poszedł właśnie o krok dalej i do rozpraw online dołączył...publiczność online.

01.06.2020

Zachowek po rodzicach - dla kogo zgodnie z prawem?

Wymiar sprawiedliwości

Zachowek należy się najbliższym spadkodawcy - dzieciom, wnukom, małżonkowi, rodzicom, jeżeli zostali pominięci w testamencie lub w darowiznach zrealizowanych przed jego śmiercią. Do obliczania jego wysokości bierze się pod uwagę ułamkowy udział w spadku danej osoby oraz tzw. substrat zachowku.

31.05.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Iustitia: Lekceważenie orzeczenia TSUE dotknie wszystkich Polaków

Wymiar sprawiedliwości

Orzekanie przez Izbę Dyscyplinarną w sprawach o uchylenie immunitetu sędziowskiego jest kontynuacją strategii politycznej niszczenia niezależności sądownictwa i naigrywania się z możliwości działania europejskich instytucji - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

30.05.2020

Policjant poleci, obywatel ma słuchać - COVID-19 zmienił kodeks wykroczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po tarczach antykryzysowych zostanie szereg rozwiązań, które mogą uderzać w prawa człowieka - alarmują prawnicy. Jednym z nich jest przepis kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym umyślne niestosowanie się do poleceń policjanta lub strażnika granicznego może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub aresztem.

30.05.2020

Dr hab. Krawiec: Hejt w pismach procesowych pełnomocników jest niedopuszczalny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawodowi pełnomocnicy korzystają z wolności wypowiedzi przy wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych. Uprawnienia te powiązane są z prawem do obrony. Nie można jednak uznać, że adwokat lub radca prawny może bez konsekwencji uzupełniać swoją argumentację personalnymi uwagami, które godzą w prawa innych - wskazuje dr hab. Grzegorz Krawiec.

30.05.2020

SN od poniedziałku otwiera sale rozpraw, ale publiczność z kartami wstępu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Najwyższy powoli wraca do normalnego tempa pracy, otwiera sale rozpraw, lecz z zachowaniem ostrożności. Pierwsza prezes Małgorzata Manowska wydała 29 maja 2020 r. zarządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań organizacyjnych związanych ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

29.05.2020

Tarcza 3 umożliwia rozprawy online, ale potrzebne szczegółowe procedury

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przepisów tarczy antykryzysowej 3 sędziowie rozpatrując obecnie sprawy cywilne powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę tryb online, a następnie rozprawę tradycyjną, ale z zastrzeżeniem, że nie spowoduje na zagrożenia dla zdrowia uczestników. Dopiero jeśli nie ma takich możliwości mogą rozpatrzeć sprawę na posiedzeniu niejawnym - pisze sędzia Zbigniew Miczek

29.05.2020

Nieobecni nie mają racji? Wizja wyroku zaocznego ma zaktywizować pozwanych

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

W świetle przepisów w określonych sytuacjach, gdy pozwany jest bierny, może zapaść wyrok zaoczny. Taki wyrok wydaje się pod nieobecność pozwanego, jeśli nie bierze on aktywnego udziału w procesie. Pozwany może bronić się przed jego wydaniem, jeśli złoży odpowiedź na pozew lub stawi się na rozprawę. Ale też nie zawsze wyrok zaoczny jest korzystny dla powoda.

29.05.2020

Czerwcowe egzaminy prawnicze z maseczkami i bez pytań o tarczę antykryzysową

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Restrykcje związane z zasłanianiem nosa i ust, ograniczenia dotyczące osób towarzyszących, własny sprzęt, przybory i jedzenie - to wytyczne resortu sprawiedliwości na egzaminy radcowskie i adwokackie. Zgodnie z planem mają się odbyć od 23 do 26 czerwca, co ważne obowiązuje na nich znajomość stanu prawnego na 24-27 marca.

29.05.2020

Sędzia Romańska: Tylko cały SN może zmienić uchwałę z 23 stycznia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozumiem, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego, pozwalająca na badanie statusu sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa uwiera nową pierwszą prezes i wszystkich "nowych" sędziów, ale jej zmiana możliwa jest tylko przez pełny skład Sądu Najwyższego - mówi prof. Marta Romańska, sędzia SN. I dodaje, że teraz to raczej niemożliwe.

29.05.2020

Kina się otwierają, sądy zamykają dla publiczności - konstytucyjne prawo zagrożone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy w całym kraju pod hasłem "koronawirus", ograniczają publiczności dostęp do sal sądowych. Rekomendowały to zresztą zgodnie - co praktycznie się nie zdarza - i Ministerstwo Sprawiedliwości, i stowarzyszenie Iustitia. Problem w tym, że nawet sędziowie widzą w takim podejściu uderzenie w jawność rozpraw i wprost - łamanie konstytucji.

29.05.2020

SN: Izba Kontroli uchyliła uchwałę KRS w sprawie awansu sędziego Nawackiego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uznał, że niedopuszczalne jest, by na wyższe stanowisko sędziowskie Krajowa Rada Sądownictwa nominowała swego członka - Macieja Nawackiego. Szczególnie, że na czele organu opiniującego stał sam kandydat. Zdaniem SN uchwała KRS powinna prowadzić do wyłonienia sędziów o najwyższych kompetencjach etycznych.

29.05.2020

Zarzut dyscyplinarny dla sędziego Żurka za kwestionowanie statusu Zaradkiewicza

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zachowania przynoszące "ujmę godności sędziego" i podważające "zaufanie do jego niezawisłości, niezależności i bezstronności", a także naruszające zasady etyki zawodowej - to zarzuty postawione sędziemu Waldemarowi Żurkowi, sędziemu Sądu Okręgowego w Krakowie, przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

28.05.2020

Formuła kontroli operacyjnej na wyczerpaniu, czas na zmianę podejścia

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

W prowadzonych przez prokuraturę postępowaniach przygotowawczych wykorzystywany jest praktycznie wyłącznie podsłuch operacyjny. Ale niewystarczający jest nadzór, ciągle nowelizowany katalog przestępstw w których można stosować kontrolę operacyjną i fikcja prawna, że dotyczy tylko wskazanej we wniosku osoby. Czas na zmianę spojrzenia - mówi dr Alfred Staszak

28.05.2020

Iustitia: Sędzia ma dbać o przestrzeganie konstytucji i bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sędzia jest gospodarzem na sali sądowej, więc w dobie koronawirusa, ma podjąć próbę zadbania o bezpieczeństwo pracowników sądu, stron, respektowanie konstytucyjnych zasad i standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich, wymieniając pięć złotych zasad, pięć przykazań dla sędziów także na czas COVID-19.

28.05.2020

Od batalii o togi, po odsuwanie od spraw - niełatwe życia ławnika w SN

Wymiar sprawiedliwości

Ławnicy, co do zasady mieli być w Sądzie Najwyższym czynnikiem społecznym patrzącym władzy sądowniczej na ręce. Mimo jednak, że są w nim już ponad rok - jak sami podkreślają - nie tylko odsuwa się ich od orzekania w sprawach, ale nie mają nawet swoich własnych tóg i biretów. Teraz apelują do Sejmu o zmiany w Kodeksie wyborczym, umożliwiające im rozpatrywanie protestów wyborczych.

28.05.2020