SN: Od uchwały KRS w sprawie przejścia w stan spoczynku przysługuje odwołanie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa odmawiającej zgody na dalsze orzekanie sędziego, który ukończył 65 rok życia, przysługuje odwołanie - brzmi uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Powtarza ona za TSUE, że czynna służba sędziów wymaga stworzenia mechanizmu gwarancyjnego zarówno na końcu drogi zawodowej, jak i na początku.

01.07.2021

Służby będą mogły blokować e-doręczenia pod pretekstem czynności operacyjno-śledczych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Klient pana Kowalskiego jest na bakier z prawem, więc Kowalski może nie dostać adresowanych do niego e-przesyłek z urzędów. Choć brzmi to zgoła nieprawdopodobnie, taka możliwość w ocenie ekspertów znalazła się w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Mało tego, nowe uprawnienie dostały wszystkie służby - począwszy od policji, poprzez ABW, po Krajową Administrację Skarbową.

01.07.2021

NSA nagrodą dla ludzi "dobrej zmiany" w sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czy jeszcze jakiś sędzia zasłużony dla wprowadzanych przez partię rządzącą i ministra sprawiedliwości zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie dostał za to nagrody? Czy któryś z członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie awansował jeszcze do sądu wyższej instancji? Jeśli nie, to jest to zapewne tylko kwestia czasu, bo proces ten dziarsko postępuje.

30.06.2021

Strasburg: Arbitralne usuwanie sędziów z urzędu narusza prawo do rzetelnego procesu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku 29 czerwca 2021 roku uznał, iż usunięcie przez Ministra Sprawiedliwości dwojga sędziów ze stanowisk wiceprezesów sądu okręgowego w Kielcach przed upływem ich kadencji stanowiło naruszenie prawa do rzetelnego procesu wynikającego z art. 6 ust. 1 Konwencji.

30.06.2021

17-latek rzucił kamieniem w 3-latka - SN uwzględnia kasację Prokuratora Generalnego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

3-latek odniósł poważne obrażenia, a nastolatek został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd zasądził też od niego zadośćuczynienie w wysokości 50 tys. zł. Prokurator Generalny w kasacji wskazał, że kara jest zbyt niska, bo sprawca działał celowo, kamień rzucił w grupę dzieci i mógł przewidzieć, że naraża je niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

30.06.2021

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.

30.06.2021

Od 1 lipca rejestr notarialny łączy się z sądowym

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Prawo gospodarcze

Od 1 lipca ma nastąpić połączenie systemu Centralnego Rejestru Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Jak wyjaśnia Prawo.pl Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej, od tego dnia wypis aktu notarialnego, np. umowa spółki, która ma być zarejestrowana, nie będzie już przekazywany do sądu w postaci papierowej.

30.06.2021

Frankowicze nie kwapią się do ugód, ale nadzór chce być na nie gotowy

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje się do zwiększonego zainteresowania ugodami w sprawach kredytów frankowych. Proponuje też mediacje między stronami sporu. Jest w tym jednak osamotniona. Ani banki, ani też frankowicze, nie palą się na razie do polubownego rozwiązywania sporów.

30.06.2021

Strasburg: Po zatarciu skazania jest prawo do zapomnienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości RODO

Nałożenie na wydawcę prasowego obowiązku zanonimizowania danych osobowych skazanego, po upływie okresu zatarcia skazania, w artykule znajdującym się w internetowym archiwum elektronicznym gazety, nie stanowiło naruszenia prawa do dziennikarskiej wolności wypowiedzi - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

30.06.2021

"Nowi" sędziowie przechodzą do "starych" izb - czy potrzebne są roszady w SN

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich miesiącach sześciu sędziów z Izb Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej zostało przeniesionych do Izby Karnej i Cywilnej. Rzecznik SN tłumaczy to zaległościami w "starych" izbach i próbą wsparcia orzekających w nich sędziów. Ci ostatni uważają jednak, że może się za tym kryć przygotowanie do likwidacji "nowych" izb, ale też do wyboru prezesa Izby Cywilnej.

30.06.2021

Strasburg: Sędziowie odwołani bez wyjaśnień i prawa do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Polska naruszyła przepis Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie do rzetelnego procesu sądowego - ocenił Europejski Trybunał Praw Człowieka, który we wtorek wydał wyrok w sprawie sędziów Aliny Bojary i Mariusza Brody, zwolnionych z funkcji wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę

29.06.2021

E-doręczenia coraz bliżej, adwokaci piszą do ministerstwa

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” wystąpiło właśnie do Ministerstwa Sprawiedliwości z pytaniami dotyczącymi przygotowania portalu informacyjnego sądu do zbliżającego się wejścia w życie przepisów dotyczących e-doręczeń. To efekt m.in. niedawnej odpowiedzi z wrocławskiego sądu na pytania jednej z adwokatek, że prace nad dostosowaniem portalu trwają i mogą potrwać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

29.06.2021

Wniosek o uzasadnienie do sądu, ale nie do drugiej strony - sądy zwracają pisma

Wymiar sprawiedliwości

Część pełnomocników, którzy złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, ale nie przesłali odpisu drugiej stronie, zostało zaskoczonych ich zwrotem z powodu braku formalnego. Choć praktyka nie dotyczy sądów w całym kraju, przykłady płyną już m.in. z Konina, Rzeszowa i Warszawy. Co więcej, pytanie w tej sprawie trafiło do Sądu Najwyższego. Sądy tłumaczą się tym, że uzasadnienie jest obecnie konieczne przy apelacji.

29.06.2021

Krakowskie Zeszyty Sądowe po 30 latach zakończyły działalność

Wymiar sprawiedliwości

Miesięcznik Krakowskie Zeszyty Sądowe, zawierający tezy orzeczeń dotyczących spraw karnych, bieżącą legislację i m.in. biogramy sędziów, wychodził nieprzerwanie od 1991 roku. Decyzję o zawieszeniu działalności podjęło nowe kierownictwo krakowskiej apelacji, a twórcy zeszytów zdecydowali, że w takim razie czas na jej zakończenie.

28.06.2021

Nowelizacja „metodą na pedofila” – bat na dyrektorów z populistycznym uzasadnieniem

Wymiar sprawiedliwości Zarządzanie oświatą

Groźna luka w przepisach sprawiała, że dyrektor, który dopuścił do molestowania dziecka w prowadzonej przez siebie placówce, nie mógł zostać ukarany - tak rząd uzasadnia wprowadzenie nowych przepisów karnych. Tak nieostrych, że przy okazji będą skutecznym straszakiem na niepokornych dyrektorów.

28.06.2021

Mobbing sądów nie oszczędza, pracownicy mówią dość

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Najciemniej pod latarnią, więc i w sądach, stojących na straży prawa, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które pracownicy określają jako mobbing lub dyskryminację. Co więcej - jak mówią - o prawa pracownicze walczy się tu zdecydowanie trudniej, bo brakuje regulaminów, szkoleń i przeświadczenia, że można wygrać. A sprawy nie ułatwiają braki kadrowe i pandemiczne zaległości.

28.06.2021

SN: Skarga nadzwyczajna słuszna, lecz niewykonalna

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności profesjonalnej w obrocie akcjami, zawierając umowę opcji nabycia akcji z przedsiębiorcą prowadzącym działalność finansową ma status konsumenta i objęta jest ochroną - stwierdził Sąd Najwyższy. Ale nie uchylił nakazu zapłaty, gdyż orzeczenie wywołało nieodwracalne skutki prawne, a od uprawomocnienia się zaskarżonego orzeczenia upłynęło pięć lat.

28.06.2021

Sędzia Łochowski: Nowy regulamin SN nie stwarza zagrożeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Waga poruszanych zagadnień i zainteresowanie opinii publicznej przemawiają za podejmowaniem uchwał na posiedzeniach jawnych. Namawiam do tego, aby zaufać sędziom. Skoro mamy w Konstytucji jako zasadę jawność rozpatrywania spraw, to z pewnością sędziowie będą stosowali się do tych zasad. Ja nie widzę w tej sytuacji żadnego zagrożenia, które stwarzałby nowy Regulamin SN

28.06.2021

Tortury to jeszcze nie historia, także w Polsce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

W związku z obchodzonym 26 czerwca Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwraca uwagę, że jest to zjawisko wciąż występujące w wielu krajach, także w Polsce. I przypomina, że nasze państwo jest jednym z tych, które do tej pory nie wprowadziło w swoim prawie karnym tortur jako osobnego przestępstwa.

26.06.2021

SN: KRS naruszyła zasadę równości w konkursie na stanowisko w sądzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejne stanowiska sędziowskie w konkursie do sądu okręgowego nie mogą być obsadzane na podstawie innej, opartej na odmiennych kryteriach procedury konkursowej. Dlatego, że stoi to w sprzeczności zarówno z samą istotą postępowania konkursowego, jak i gwarancjami konstytucyjnymi - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

26.06.2021