5 lat więzienia dla nauczyciela za pedofilię - apelacja prokuratury

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Jesienią 2020 r. nauczyciel został skazany za czyny o charakterze seksualnym wobec 26 uczennic. Miało do tego dochodzić na lekcjach angielskiego. Sąd wymierzył mu karę łączną 5 lat więzienia, prokurator zarzuca jej jednak rażącą niewspółmierność i domaga się 12 lat. Skierował w tej sprawie apelację.

16.02.2021

Chory mężczyzna ma zapłacić, mimo że nie rozumiał pism z sądu - jest skarga nadzwyczajna prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyzna został pozwany przez spółkę skupującą wierzytelności. Jego choroba jest jednak na tyle poważna, że nie jest w stanie samodzielnie podejmować decyzji ani zrozumieć korespondencji z sądu. Mimo to Sąd Rejonowy w Lublinie wydał wobec niego nakaz zapłaty. Prokurator Generalny wskazuje na iluzoryczne gwarancje procesowe dla pozwanego i domaga się uchylenia orzeczenia.

15.02.2021

Sędzia Gudowski: Warto analizować kierunki i linie orzecznicze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W wymiarze sprawiedliwości ważnym pojęciem jest kierunek orzecznictwa czyli droga, a na jej końcu cel, do którego w określonych sprawach zmierzają orzeczenia tworzące większość lub wyróżniające się szczególną „dojrzałością” lub rangą. Ale ważniejsze są linie orzecznicze, układające się w jurysdykcyjną harmonię, pozwalające na konkluzję, że jakiś głos dominuje, przeważa - mówi Jacek Gudowski,

15.02.2021

Dłużnik długów już nie ukryje, PESEL kluczem do danych w rejestrze

Wymiar sprawiedliwości

Już za kilka miesięcy będzie można sprawdzić każdego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Resort sprawiedliwości chce, by wystarczył do tego PESEL dłużnika, co więcej - takie informacje będą darmowe. W praktyce więc zarówno potencjalna przyszła żona, jak i pracodawca czy kontrahent, w ciągu zaledwie kilku minut dowiedzą się tego, co dłużnik niejednokrotnie skrzętnie ukrywał.

15.02.2021

Od kradzieży po oszustwo - jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?

Wymiar sprawiedliwości

Zawiadomienie o przestępstwie składamy w najbliższym komisariacie policji lub jednostce prokuratury. Warto przy tym pamiętać, że może być złożone ustnie lub pisemnie. Co istotne - nie dotyczy to tylko osób pokrzywdzonych, zawiadomienie może złożyć każdy kto posiada informacje, że doszło do złamania prawa. Z kolei za fałszywe zawiadomienie grozi do 2 lat więzienia.

13.02.2021

Alimenciarz nie płaci w pandemii - dług rośnie, rozwiązania jak nie było, tak nie ma

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ubiegły rok był rekordowy jeśli chodzi o wysokość niepłaconych alimentów. Do tych "alimenciarzy", którzy nie płacą "bo nie", doszła duża grupa rodziców, którzy dotąd płacili, ale stracili dochody. Rozwiązania impasu nie widać, a jeden z kluczowych projektów - alimenty natychmiastowe - utknął w Ministerstwie Sprawiedliwości i nie wiadomo kiedy zostanie przyjęty.

13.02.2021

Zmiany w procedurze cywilnej ułatwiają polubowne rozstrzyganie sporów o uchwały spółek kapitałowych

Wymiar sprawiedliwości Spółki Zmiany w k.p.c.

Obowiązująca od września ubiegłego roku nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego stworzyła nowe możliwości w zakresie rozstrzygania sporów uchwałowych na gruncie prawa spółek przez sądownictwo arbitrażowe - mówi dr Konrad Czech, arbiter Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. I zachęca do korzystania z arbitrażu zamiast drogi sądowej.

12.02.2021

Kolejna zmiana - jednoosobowe składy także w apelacjach karnych

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Posłowie PiS proponują, by w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich, w sprawach dotyczących przestępstw zagrożonych karą do lat 5 więzienia, apelacje mogły rozpatrywać jednoosobowe składy. Warunek? Taki sam skład musiałby być w sądzie pierwszej instancji.

12.02.2021

W Krajowym Rejestrze Karnym nadal "wiszą" skazania sprzed lat

Wymiar sprawiedliwości

Efektem zatarcia skazania powinno być m.in. wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego. Problem w tym, że informacje w rejestrze nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. W efekcie nie można uzyskać zaświadczenia o niekaralności, liczyć na łagodniejszy wyrok przy ponownym skazaniu czy dozór elektroniczny. Do tego o zawrót głowy przyprawiają sędziów i obrońców znajdujące się w KRK informacje z zagranicznych sądów.

12.02.2021

Adwokat Gąsiorowska: Trzeba z rozsądkiem korzystać ze strasburskiego orzecznictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wciąż jest w Polsce problem z rozumieniem Konwencji jako aktu, który jest częścią naszego prawa, ani wyższego ani niższego niż prawo krajowe i Konstytucja. Wciąż uczymy prawa „blokami” - krajowe jako pierwsze, a potem gdzieś tam kilka słów o odległym Strasburgu - mówi adwokat Monika Gąsiorowska. I dodaje, że prawnicy prowadzący sprawy przed ETPC odrabiają tę lekcję w praktyce.

12.02.2021

Adwokaci i radcy prawni proszą prezydenta o wsparcie w sprawie e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Przedstawiciele adwokatury i Krajowej Rady Radców Prawnych spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych. Temat to procedowany w Sejmie projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, a konkretnie budzące duże kontrowersje w obu samorządach propozycje dotyczące e-doręczeń i momentu od którego mają być uznawane za skuteczne.

11.02.2021

Trwa batalia o e-doręczenia pism procesowych, a w tle dyskusja nad cyberbezpieczeństwem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Adwokaci i radcy prawni wespół walczą o zmiany w proponowanych przepisach dotyczących e-doręczeń. W tle jednak pojawia się coraz więcej głosów, że powinni zmienić też podejście do bezpieczeństwa przesyłanych danych - tak był chronić klientów i siebie samych choćby w zakresie tajemnicy zawodowej. Bo choć maila większość z nich ma, nadal z trudem poruszają się w meandrach "sieci".

11.02.2021

Sędzia Bednarczyk: Umowa kredytu nieważna, ale co z rozliczeniem?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Gdy coraz więcej umów na kredyty indeksowane w walutach obcych ulega unieważnieniu, przed sądami staje poważne pytanie o to, jak w takiej sytuacji rozliczyć relację pomiędzy bankiem i klientem, a szczególnie jak odnieść się do instytucji bezpodstawnego wzbogacenia - zastanawia się sędzia Piotr Bednarczyk. I z nadzieją czeka na uchwałę Sądu Najwyższego.

11.02.2021

Nie każda obdukcja lekarska ma znaczenie dla postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Każdy lekarz może zbadać stan zdrowia pokrzywdzonego. Jeśli jednak wydany dokument ma posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym, powinien to zrobić biegły - lekarz z zakresu medycyny sądowej, który został wpisany na listę prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego. Badanie nie ma ściśle określonego przebiegu.

11.02.2021

Holenderski sąd nie chce wydać podejrzanego Polaka, bo proces może być nierzetelny

Wymiar sprawiedliwości

Sąd w Amsterdamie powstrzymał się od wydania 33-letniego Polaka podejrzanego o handel i import narkotyków na teranie Polski. Powód to obawa, że ​istnieje realne zagrożenie dla jego podstawowych praw do rzetelnego procesu. To nie pierwsza taka sprawa, już wcześniej ten sam sąd wskazywał na usterki systemowe w polskim porządku prawnym i brak gwarancji niezależności.

10.02.2021

Rzecznik dyscyplinarny ma kolejne zarzuty wobec sędziów Juszczyszyna i Żurka

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny sędziów poinformował o skierowaniu do sądu dyscyplinarnego wniosków z kolejnymi zarzutami wobec m.in. sędziów Waldemara Żurka (fot.) i Pawła Juszczyszyna. Pierwszemu zarzuca niezapłacenie podatku od zakupu ciągnika rolniczego, a drugiemu m.in. przypisywanie sobie nienależnych kompetencji i jazdę z prędkością 101 km na godzinę w terenie zabudowanym.

10.02.2021

Placówka w Gostyninie nie przyjmuje kolejnych osób - powód przepełnienie

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, do którego kierowani są byli skazani, którzy mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej, odmówił przyjęcia kolejnej - 92 osoby. Powód... przepełnienie. Informację potwierdził w rozmowie z Prawo.pl dyrektor placówki dr n. med. Ryszard Wardeński, dodając, że nie widzi możliwości by w tym momencie decyzja była inna.

10.02.2021

Izba Dyscyplinarna: Adwokat chciał zamknąć usta ofierze księdza, proces toczy się od nowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok w sprawie zawieszonego na trzy lata adwokata Michał K. z Oławy uchyliła Izba Dyscyplinarna SN, aby rzetelnie wyjaśnić sprawę. Obwiniony jako pełnomocnik archidiecezji wrocławskiej dążył do reprezentowania w tym samym czasie i poszkodowanego i pozwanej instytucji. Sąd dyscyplinarny uznał jego winę. Ale po złożonej kasacji Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła wyrok

10.02.2021

Kajdanki, gaz, kolczatka - co i kiedy może zastosować policjant?

Wymiar sprawiedliwości Policja

Policjant wykonując zadania służbowe może stosować środki przymusu bezpośredniego - m.in. chwyty obezwładniające, kajdanki, czy pałkę służbową. Ale powinien przy tym kierować się zasadą minimalizacji skutków i dostosowywania ich do zaistniałej sytuacji. W przeciwnym razie może dojść do przekroczenia uprawnień.

10.02.2021

SN: Podział majątku małżonków za granicą jak uznanie za zmarłego?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie problem prawny podziału majątku między małżonkami, gdy ich nieruchomość wspólna znajduje się za granicą. Gdyby przyjąć, że może o tym rozstrzygać sąd państwa obcego, to trzeba by posłużyć się analogią do przepisów kodeksu postępowania cywilnego w sprawach uznania za zmarłego.

10.02.2021