Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, sędzia Krystian Markiewicz, otrzymał nagrodę od Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ) - na zdjęciu sędzia Markiewicz w środku. Wręczona w środę 21 września br. nagroda to wyjątkowe wyróżnienie, otrzymały ją tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbywa się w Izraelu. W zjeździe tym biorą udział sędziowie z 71 krajów. 

 

 

- Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania – powiedział odbierając nagrodę sędzia Markiewicz. -Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie  nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka – apelował do zgromadzonych sędziów laureat. Przestrzegł również mówiąc: „Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę.”

 

Krystian Markiewicz ma 46 lat, jest sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach. Od 2016 r. jest również prezesem największego stowarzyszenia sędziowskiego w Polsce – Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Był ofiarą ataku hejterów z tzw. Grupy Kasta, która działała przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Rzecznicy dyscyplinarni, powołani przez Zbigniewa Ziobrę, przedstawili mu kilkadziesiąt zarzutów dyscyplinarnych, związanych z jego działalnością w Iustitii.

Czytaj: ​Profesor Markiewicz ponownie szefem Iustitii>>