Gdy sąsiedztwo ma więcej minusów niż plusów, ratunkiem sprawa o immisje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo własności daje szereg uprawnień, nie ma jednak absolutnego charakteru. Przepisy, zasady współżycia społecznego i społeczno-gospodarcze przeznaczenie rzeczy mogą limitować uprawnienia właściciela. Niekiedy na zakres wykonywania prawa wpływa orzeczenie sądu zainicjowane sporem sąsiedzkim. Może to być spór o immisje, czyli oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie.

05.06.2021

WSA: Subsydiarny akt oskarżenia nie blokuje przyznania świadczenia motywacyjnego

Wymiar sprawiedliwości Policja Prawo pracy

Komendant odmówił policjantowi przyznania świadczenia motywacyjnego z uwagi na wniesienie przeciwko niemu subsydiarnego aktu oskarżenia. Przepisy stanowią jednak, że świadczenie to nie przysługuje, jeśli wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne do czasu jego prawomocnego zakończenia. WSA w Olsztynie uchylił więc sporny rozkaz personalny.

04.06.2021

WSA: Nowoczesność czy tradycja, to wybór strony postępowania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli strona postępowania administracyjnego wniosła o elektroniczne doręczenie pism, organ związany jest tym wyborem. Doręczenie w trybie tradycyjnym nie może wówczas mieć miejsca, chyba, że doręczenie elektroniczne będzie niemożliwe lub bezskuteczne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

04.06.2021

RPO: Każdy sąd może pominąć wyrok TK wydany z udziałem dublera

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Należy pilnie wykonać wyrok w sprawie Xero Flor w Polsce sp. z o.o. przeciwko Polsce, w którym Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z udziałem osoby wybranej na miejsce już zajęte jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka, a taki organ nie spełnia wymogu „sądu ustanowionego ustawą”

02.06.2021

SN: Sprawy internowania bez kasacji - nie są jeszcze zakończone

Wymiar sprawiedliwości

Orzeczenie sądu oddalające wniosek o wznowienie postępowania w sprawie odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie w stanie wojennym, ani nie dotyczy głównego przedmiotu postępowania, ani tym bardziej nie tworzy nowej, trwałej sytuacji prawnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych i pozostawiła bez rozpoznania skargę nadzwyczajną

02.06.2021

Pierwsza prezes SN nie wykona decyzji olsztyńskiego sądu ws. sędziego Juszczyszyna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie mam prawa, legalnej możliwości, ani zamiaru ingerowania w treść orzeczeń Sądu Najwyższego, opatrując pierwszą ich stronę jakimikolwiek dopiskami - poinformowała I prezes SN Małgorzata Manowska, odnosząc się do wniosku adwokata Michała Romanowskiego, który wysłał do niej wezwanie przedegzekucyjne w sprawie sędziego Pawła Juszczyszyna.

01.06.2021

SN: Słuszna odmowa wpisu do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym należy umieścić dane sprawców czynów, które co prawda zostały popełnione przed wejściem w życie tej ustawy, ale prawomocne orzeczenia zapadły po dniu 1 października 2017 r. czyli wejściu w życie nowych przepisów. Jednak do rejestru nie wpisuje się danych, gdy wyrok skazujący uprawomocnił się przed obowiązywaniem ustawy

01.06.2021

SN: Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu prof. Wróbla

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie zgodziła się na postawienie przed sądem karnym prof. Włodzimierza Wróbla, sędziego SN. Zdaniem prokuratury miał on doprowadzić do bezprawnego pobytu osadzonego zakładzie karnym. Ale regulamin SN nie przewiduje procedury sprawdzenia, czy oskarżony przebywa na wolności czy w zakładzie zamkniętym. Tę kwestię należy jak najszybciej uregulować

01.06.2021

RPO: Prawo o prokuraturze zmienili, śledztwa wydłużyli

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich. I precyzuje, że od tego czasu długotrwałych śledztw jest nawet czterokrotnie więcej niż przedtem. Znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach.

31.05.2021

Zabójstwo kobiety - minister lobbuje za zaostrzeniem kar

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie można dalej mówić i pocieszać się, że to tylko nieuchronność kary wszystko załatwi. Otóż jest kategoria sprawców zdemoralizowanych, o tak mocnych predyspozycjach do przestępstw, że jedynym skutecznych narzędziem ochrony jest ich długotrwała izolacja - przekonuje minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro w związku ze znalezieniem zwłok młodej kobiety.

31.05.2021

Uchwała SN o smogu wcale nie jest taka niekorzystna dla obywateli

Środowisko Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W mediach błyskawicznie pojawiła się informacja o uchwale SN, której motywy są rzekomo negatywne dla wszystkich zainteresowanych jakością powietrza. W mojej opinii jest zupełnie odwrotnie. Co prawda wynika z niej, że prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym, ale jasno też mówi, że oddychanie smogiem może naruszać takie dobra

29.05.2021

Coraz bliżej do "tajemnicy dyplomatycznej" - trudniej będzie o informację publiczną

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wzbudzająca spore kontrowersje ustawa o służbie zagranicznej wejdzie w życie w połowie czerwca. Jednym z jej głównych założeń jest zobowiązanie urzędników do zachowania tajemnicy dyplomatycznej. Tyle że sama jej definicja jest ogólna i podatna - jak mówią eksperci - na arbitralne interpretacje. Dodają, że to kolejne zmiany, które ograniczają dostęp do informacji publicznej.

29.05.2021

Samorząd sędziowski niby jest, ale jakby go nie było - kolejna nowela i kolejne ograniczenie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od kilku lat resort sprawiedliwości wprowadza zmiany w przepisach - które w ocenie prawników - stopniowo ograniczają znaczenie samorządu sędziowskiego. Celem - jak podkreślają - jest wzmacnianie roli prezesów sądów i uniemożliwienie pozostałych sędziom zajmowania wspólnych stanowisk w sprawach i dotyczących kadr, i kwestii organizacyjnych, także opiniowania kandydatów na sędziów.

28.05.2021

Niewydolność Krajowego Rejestru Karnego wydłuża procesy

Wymiar sprawiedliwości

Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym już na początku pandemii zgłaszali kuratorzy sądowi. Ministerstwo Sprawiedliwości analizowało sprawę i zapewniało, że sytuacja się poprawi. Minął rok i efektów nie widać. Co więcej, na czas oczekiwania na kartę karną zaczynają skarżyć się sędziowie. Bez niej nie powinni orzekać, a czekając na nią - tracą nawet... kilka miesięcy.

28.05.2021

ETPC zajmie się ponownie niezależnością KRS - w tle sprawa suplementu na potencję

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną firmy, która zajmowała się m.in. dystrybucją suplementu diety mającego poprawić sprawność seksualną mężczyzn. Spółka wystąpiła jednak do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, bo jak wskazuje doszło do naruszenia jej prawa do rozpoznania sprawy przez niezależny, bezstronny, i ustanowiony ustawą sąd.

27.05.2021

MS wraca do zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie

Wymiar sprawiedliwości

Po głośnej sprawie zabójstwa 11-latka z Katowic Ministerstwo Sprawiedliwości wraca do propozycji zaostrzenia kar wobec sprawców przestępstw o charakterze pedofilskim. Przypomnijmy, zmiany w tym zakresie próbowano wprowadzić wiosną 2019 r., ostatecznie nowela została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Przyczyną był sposób procedowania nad regulacją.

26.05.2021

KRS rekomenduje Macieja Nawackiego do NSA

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia i prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, a także członek Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Nawacki, został w czwartek rekomendowany przez ten organ do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W konkursie sędziowskim pokonał 17 innych kandydatów, a o jego nominacji zadecyduje prezydent Andrzej Duda.

26.05.2021

SN: Praca w służbach łączności milicji to służba w organach bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Pracownicy wydziałów łączności milicji obywatelskiej są osobami, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa PRL, według ustawy lustracyjnej. Pomimo tego w indywidualnych sprawach trzeba brać pod uwagę wszystkie okoliczności w tym możliwość popełnienia błędu w oświadczeniach z uwagi na niejasność przepisów - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Karnej

26.05.2021

MS chce ułatwić digitalizację i przechowywanie akt komorniczych

Wymiar sprawiedliwości

Kilometry papieru zalegającego w kancelariach komorniczych, ale też w składnicy akt w Łęczycy stały się realnym problemem. Sytuację pogorszyła jeszcze skarga nadzwyczajna, która także w tym przypadku ogranicza możliwość brakowania akt. Ministerstwo Sprawiedliwości chce więc zachęcać komorników i samorząd do ich digitalizowania i rozważa zmiany odciążające ich od kosztów.

26.05.2021

Prof. Kustra-Rogatka: W sporze o Turów Polska ustępuje, ale niewykonywanie wyroków TSUE będzie miało dalekosiężne skutki

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Spór wokół postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni Turów może zakończyć się kompromisem i ustępstwem ze strony polskiego rządu. Ale wcześniej były zapowiedzi niewykonania tej decyzji. A szersze zjawisko, polegające na ignorowaniu decyzji tego trybunału, prowadzić będzie do dalszych napięć na forum Unii i chaosu prawnego w kraju - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka

26.05.2021