MZ zapewnia, że monitoruje sytuację w Gostyninie, gdzie trwa protest

Wymiar sprawiedliwości

Są podejmowane działania, dotyczące rozpoczęcia budowy nowej siedziby Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) w Gostyninie (Mazowieckie) - zapewnia Ministerstwo Zdrowia i dodaje, że środki finansowe na ten cel na 2021 r. zostały zabezpieczone w budżecie państwa. Tymczasem placówka pęka w szwach, przebywa w niej obecnie 91 osób na 60 miejsc.

04.02.2021

Neo-KRS do reformy, likwidacja Izby Dyscyplinarnej - Senat przygotowuje projekt

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W piątek 5 lutego senacka Komisja Ustawodawcza zajmie się projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Senatorowie proponują w nim odejście od zasady wyboru sędziowskich członków KRS przez Sejm. Ma to być realizacją wyroku TSUE i uchwały trzech Izb SN z 23 stycznia 2020 r. Resort sprawiedliwości jest przeciwny regulacji, prawnicy z PAN i Fundacji Helsińskiej widzą konieczność zmian.

04.02.2021

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej

04.02.2021

SN: Kasacja radcy prawnego nie będzie przyjęta, gdy podważa skład sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodniczący Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie zasadnie - zdaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - odmawia przyjęcia kasacji, które podważają obsadę składu sądu orzekającego. Według Izby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 r. przesądza o tym, że sędziowie tej Izby zostali wybrani zgodnie z prawem.

04.02.2021

Gostynin pęka w szwach - jest kolejny protest i nerwowe oczekiwanie na zmiany w prawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest obecnie 91 osób - na 60 miejsc. Zatłoczone sale, restrykcyjne ograniczenia, brak możliwości prowadzenia skutecznej terapii powodują, że miejsce to pełni funkcję swoistej przechowalni. O zapłon nietrudno i właśnie część pensjonariuszy po raz kolejny protestuje. A zapowiadane zmiany w ustawie nadal są na etapie planów.

04.02.2021

Raport: Pandemia musi przyspieszyć informatyzację sądów

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie Koronawirus

Prowadzenie akt wyłącznie w postaci cyfrowej, wdrożenie jednolitego i kompleksowego systemu informatycznego wymiaru sprawiedliwości czy standaryzacja interfejsów i zasad użytkowania scentralizowanych usług dostępnych przez internet, takich jak elektroniczne postępowanie upominawcze, Krajowy Rejestr Sądowy czy Elektroniczne Księgi Wieczyste - to tylko niektóre wnioski i rekomendacje

03.02.2021

Rzecznik MŚP: Niepotrzebne wydłużanie przedawnienia w sprawach o przestępstwa skarbowe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i wykonania kary m.in. w sprawach o przestępstwa skarbowe w czasie epidemii to próba nałożenia nowych obowiązków na przedsiębiorców - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I krytykuje projekt posłów Prawa i Sprawiedliwości,

03.02.2021

Adwokaci zaniepokojeni propozycją dotyczącą e-doręczeń - jest petycja

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka, z inicjatywy adwokata Rafała Dębowskiego, sekretarza NRA, zachęca adwokatów do podpisywania petycji w sprawie projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o rozwiązania dotyczące doręczeń elektronicznych, a konkretnie faktu, że mają być uznane za doręczone na następny dzień po wysłaniu.

03.02.2021

Zawiesić sędziego, czyli ukarać bez sądu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach sędziego oznacza, że nie może on orzekać, wszystkie rozpoczęte sprawy musi oddać innemu sędziemu, co w procesach karnych praktycznie oznacza rozpoczęcie procesu od początku. Nie wlicza się tego okresu do wysługi lat ani do awansu, do tego zwykle obniżane jest uposażenie. Zawieszenie może trwać bezterminowo i może być rodzajem prewencji, ale też represji.

03.02.2021

Prof. Fras: Zlikwidować fałsz nieumyślny biegłego, bo to oksymoron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Potrzebna jest kompleksowa ustawa o biegłych sądowych, oczywiście konsultowana ze środowiskiem. Dopóki aktu prawnego nie będzie, będą tendencje do zasądzania od biegłych odszkodowań za przegrane procesy. Może to spowodować, że biegły pisać będzie opinię wielowariantową lub w trybie przypuszczającym, co doprowadzić może do chaosu - uważa prof. Mariusz Fras

03.02.2021

Fundacja Helsińska: Pandemia nałożyła się na kryzys konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2020 to na całym świecie czas pandemii. A w Polsce pandemia nałożyła się na trwający od ponad 5 lat kryzys praworządności i, w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nasiliła jego symptomy. Podobnie jak w poprzednich latach nastąpiły przypadki naruszania Konstytucji oraz działań, którymi dostosowywano prawo do politycznej woli.

02.02.2021

Sąd Najwyższy oceni, czy można karać na podstawie rozporządzenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Nie można karać za wykroczenie osób, które naruszały m.in. zakaz ustanowiony na mocy rozporządzenia - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, które kieruje kasację do Sądu Najwyższego na korzyść obywatela ukaranego za przebywanie w parku. Według RPO będące podstawą kary rozporządzenie z 31 marca 2020 r. należy uznać za niekonstytucyjne, a w efekcie - za nielegalne.

02.02.2021

Holenderska nagroda praw człowieka dla Małgorzaty Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została laureatką holenderskiej nagrody praw człowieka. Po raz pierwszy Medal Gezów, prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w UE.

02.02.2021

E-doręczenia uderzą w rozwody? Dobre założenie, problematyczny przepis

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden czy dwóch pełnomocników? Przed takim dylematem mogą wkrótce stanąć np. osoby planujące rozwód. Rząd chce usprawnić sądy i wprowadza e-doręczenia, tyle że ze skutkiem natychmiastowym. A taka "szybkość" może uderzyć m.in. w sprawy rodzinne. Na szalę rzucany jest interes klientów, bo dopilnowanie go w takich warunkach będzie nie lada wyzwaniem, któremu jeden pełnomocnik może nie podołać - wskazują prawnicy.

02.02.2021

Nieruchomość nie należała do dłużnika, ale trafiła do jego wierzyciela - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Para przejęła działkę w wyniku zasiedzenia. Prawa do niej uzurpował sobie też wierzyciel byłej właścicielki i w wyniku decyzji jednego z sądów został wpisany do księgi wieczystej. Teraz skargę nadzwyczajną wnosi Prokurator Generalny, bo jego zdaniem doszło de facto do usankcjonowania sprzedaży nieruchomości nienależącej do dłużnika i pozbawienia własności prawowitych właścicieli

02.02.2021

WSA: Niepodjęcie uchwały o zmianie składu komisji poza kontrolą sądu

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Nowo powstały klub radnych miał prawo delegować swojego przedstawiciela do komisji rewizyjnej. Projekt uchwały w tej sprawie nie uzyskał jednak wymaganej większości głosów w radzie gminy. Akt ten więc nie wszedł w życie i nie obowiązuje, przez co sąd nie może go skontrolować. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

02.02.2021

Łukasz Piebiak chce kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjąłem decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek na Facebooku były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I poprosił sędziów i obywateli o poparcie swojej kandydatury. Jak twierdzi, jego doświadczenie i wiedza dotyczące realnego stanu wymiaru sprawiedliwości "będą niezmiernie pomocne" przy pracach nad dalszymi zmianami.

01.02.2021

Niby jest szansa, ale nie do końca - umowa o pracę dzieli adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia umowy o pracę jest jak w as w rękawie w trwających adwokackich wyborach. "Za" przemawia obecna sytuacja epidemiczna, uderzająca rykoszetem w kancelarie, część środowiska przypomina jednak o adwokackiej tradycji i zagrożeniu połączenia z radcami prawnymi. Ważną uchwałę w tej sprawie podjęło w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby.

01.02.2021

Wojciech Koczara wzmacnia praktykę nieruchomości DZP

Wymiar sprawiedliwości

Z początkiem lutego 2021 r. do grona partnerów kancelarii DZP dołączył Wojciech Koczara, specjalista w zakresie transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych i projektów deweloperskich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

01.02.2021

Iustitia zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało zgłoszone przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku. Jak uzasadniła - to nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach.

31.01.2021