W gmachu Sądu Najwyższego za mało miejsca - jedną z izb czeka przeprowadzka

Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie urzędujący pod dwóch, trzech w jednym pokoju - tak wygląda obecnie praca w Sądzie Najwyższym. Dla nowych izb - Dyscyplinarnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - brakuje miejsca. Rozwiązaniem ma być przeniesienie jednej z izb na pobliską ulicę Ciasną. Na razie nie wiadomo jednak ani którą, ani kiedy to nastąpi.

14.12.2018

Pracownicy prokuratur rozpoczynają protest

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Żądają podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń, także pracowników sądów, o 1000 zł netto, przyjęcia planu modernizacji prokuratury gwarantującego podwyżki uposażeń i opracowania nowej ustawy o pracownika sądów i prokuratur. W ramach protestu będą wysyłać wnioski o zgodę na zatrudnienie w sieciach handlowych i czerwone kartki do premiera.

13.12.2018

WSA: Straż Marszałkowska mogła nie wpuścić obywatela do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa o Służbie Ochrony Państwa pozwalała Straży Marszałkowskiej na odmowę wydania obywatelowi przepustki na galerię sejmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Tym samym oddalił skargę obywatela, który nie został wpuszczony na obrady Sejmu.

13.12.2018

Polacy akceptują wymuszanie zeznań przez tortury

Wymiar sprawiedliwości

Aż 41 procent Polaków dopuszcza stosowanie tortur, także w celu złamania oporu, odstraszania od popełnienia przestępstw, czy jako... kary - wynika z badań przeprowadzonych dla Rzecznika Praw Obywatelskich, do których dotarło Prawo.pl.

13.12.2018

W Warszawie II Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Przeciwdziałanie przypadkom tortur w Polsce, prawa kobiet, mniejszości, zagrożenia dla niezawisłości sędziów - to główne tematy rozpoczynającego się w piątek II Ogólnopolskiego Kongresu Praw Obywatelskich. Na uczestników czekają panele, warsztaty, będzie też symulacja procesu sądowego.

13.12.2018

Rzecznik: Sędzia Tuleya przekroczył granice niezawisłości 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zachowanie Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie "wykracza radykalnie" poza granice niezawisłości sędziowskiej, a aktywność o konotacjach politycznych nie znajduje racji w regulacjach prawnych - twierdzi rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych Piotr Schab.

12.12.2018

TSUE w marcu zajmie się pytaniami Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 19 marca zajmie się pytaniami prejudycjalnymi, które Sąd Najwyższy skierował do niego w sierpniu i we wrześniu. Dotyczą one m.in. tego, czy Krajowa Rada Sądownictwa, której członkowie - sędziowie są wybierani przez władzę ustawodawczą, może stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

12.12.2018

Sędziowie TK: Prezes manipuluje składami orzekającymi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Julia Przyłębska arbitralnie decyduje, kto będzie orzekał w konkretnych sprawach. Łamie tym samym przepisy, według których sędziowie powinni być wskazywani w porządku alfabetycznym - napisało siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego w liście skierowanym do prezes tej instytucji.

12.12.2018

KE nie rezygnuje z procedury art. 7 przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym to krok w dobrym kierunku, ale wiele rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie doczekało się realizacji - stwierdził we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

11.12.2018

Trwa protest pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku trwa protest pracowników sądów, którzy domagają się podwyżek. Związki zawodowe nie wykluczają włączenia się do akcji. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości uważa, że to nie jest sposób na rozwiązanie problemu płacowego.

11.12.2018

SN: Przewlekłość ukarana naganą, chociaż sędzia miał dwa referaty

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nadmierne obciążenie pracą sędziego - to nie jest jeszcze podstawa do uniewinnienia. Strony nie mogą czekać 1,5 roku na uzasadnienia, a wierzyciele pół roku na klauzulę wykonalności - stwierdził Sąd Najwyższy i utrzymał karę nagany w mocy.

11.12.2018

Wiceszef KE: Nie wycofamy skargi do TSUE przeciw Polsce 

Wymiar sprawiedliwości

Podczas wysłuchania Polski w ramach procedury art. 7 traktatu o UE wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie zapowie wycofania się Komisji ze złożonej do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

11.12.2018

Irlandzki SN oceni, czy polskie sądy są praworządne

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ekstradycji Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania skierowana została do Sądu Najwyższego Irlandii. Ma on rozstrzygnąć, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce może zagrażać jego prawu do uczciwego procesu.

11.12.2018

Pietrzak: Polskie rządy niechętne wyrokom ETPC

Wymiar sprawiedliwości

Problem nierespektowania przez polskie rządy, lub respektowania połowicznego wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest już systemowy. Władza jest niechętna zmianom, które poszerzają sferę wolności i praw obywateli - mówi w rozmowie z Prawo.pl dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie Mikołaj Pietrzak.

11.12.2018

Pracownicy sądów rozpoczęli protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W poniedziałek rozpoczął się protest pracowników sądów. Domagają się podwyżek płac, a swoje niezadowolenie będą manifestować m.in. przez korzystanie ze zwolnień lekarskich. Akcja ma potrwać dwa tygodnie.

10.12.2018