Zmienność prawa bardziej niż pandemia szkodzi postępowaniu egzekucyjnemu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.

25.05.2021

Ważna uchwała NSA: Sąd może sprawdzić cel wszczęcia postępowania

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.

25.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku konieczny przed apelacją

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

25.05.2021

Prezes Lemańska: Sąd administracyjny rażąco naruszył prawo, a nasza Izba - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W naszym odczuciu NSA rażąco naruszył prawa do sądu osób, których nie zawiadomił o rozprawie, zwłaszcza prawa do wysłuchania. Natomiast odpowiedź zawarta w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej w pełni realizuje wyrok TSUE z 2019 roku. Wyraźnie wskazaliśmy, że konieczne jest wykazanie przez odwołującego sędziego wpływu ewentualnego braku niezależności KRS na treść uchwały,

25.05.2021

Św. Józef, czy pierwszy prezes SN? Ławnicy szukają dla siebie patrona

Wymiar sprawiedliwości

Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,

25.05.2021

Olsztyn: Juszczyszyn domaga się przywrócenia do orzekania, Nawacki nadal odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.

24.05.2021

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech

W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.

24.05.2021

Nie będzie obowiązku e-odpisu pisma procesowego? Sejmowa komisja za poprawką Senatu

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Sejm będzie głosować nad nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje z nieruchomości. W zmianach znalazły się też przepisy dotyczące e-doręczeń, a posłowie rzutem na taśmę wprowadzili dla pełnomocników obowiązek dołączania do pisma procesowego odpisu w formie elektronicznej. Teraz prawdopodobnie się z tego wycofają, komisja sejmowa poparła bowiem poprawkę Senatu.

24.05.2021

Kaczyński: Bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana

Wymiar sprawiedliwości

Wśród możliwości "dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego" - powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Pytany był o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który usunął spośród przesłanek legalnej aborcji wady letalne płodu. Polityk wskazał, że bzdurą jest twierdzenie, iż aborcja w Polsce jest zakazana.

23.05.2021

Sędzia Jeżewska: Sądom bardziej od pandemii szkodzi niepewność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości z problemami zmaga się od lat. Te ostatnie wręcz go niszczą. Problemem są nie tylko kwestie kadrowe, wzrastające zaległości, których nikt nie nadrobi z dnia na dzień, ale przede wszystkim ciągle zmieniające się przepisy. A chaotyczne zmiany przekładają się na błędy popełniane przez sędziów - mówi sędzia Jolanta Jeżewska

23.05.2021

W niedzielę Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie każdego roku w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień ten ma upamiętniać bezkompromisową postawę w dążeniu do sprawiedliwości oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów

22.05.2021

Minister Ziobro nie chce przeprosić Beaty Morawiec i kieruje kasację do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.

21.05.2021

TSUE: W Turowie nie wolno wydobywać węgla

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Rynek

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Według niego podjęcie takich kroków uzasadniają podnoszone przez Czechy zarzuty. - Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę – głosi komentarz PGE Polskiej Grupy Energetycznej

21.05.2021

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać na zmienionych zasad nie w lipcu, lecz w grudniu br. Sejmowe komisje poparły poprawkę senacką w tej sprawie, co może sugerować, że tak też zdecyduje Sejm. Ostatecznie zadecydują o tym posłowie na plenarnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, tj. 28 maja.

21.05.2021

Ustawa podpisana - zaostrzone kary dla przemytników dzieł sztuki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

21.05.2021

Prof. Granat: Tylko polityczna zmiana może zatrzymać paraliż wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od sześciu lat mamy system, w którym konstytucja nie jest najwyższym prawem, nie musi być chroniona sądowo, nie muszą być niezależne sądy. Szczególnie martwi mnie, że dorobek Trybunału Konstytucyjnego ulega roztrwonieniu. Nie wiem czy w przyszłości da się ten dorobek waloryzować. Lata pracy kilku generacji sędziów mogą pójść na marne - uważa prof. Mirosław Granat,

21.05.2021

Sądy jeszcze nie wyszły z COVID-u, a już czeka je kolejna reforma

Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus dał się polskim sądom mocno we znaki. Uwypuklił też wieloletnie zaległości, m.in. w informatyzacji. Namacalnymi skutkami są odległe terminy rozpraw. Nawet w sprawach karnych, których jest mniej, nowe wyznaczane są dopiero za kilka miesięcy. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach i nieustające problemy kadrowe. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejny etap reformy sądów.

21.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021